UW Health Sports Medicine 


Licensed to University of Northern Iowa
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/12/2013 05:32 PM
                             UNI Open - 1/12/2013                              
                               Cedar Falls, Iowa                               
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Higgins, Jenna               Mount Mercy             7.73       7.90q  2 
  2 Roth, Sophie                 Wisconsin               7.72       7.93q  3 
  3 Dike, Maryann                Mount Mercy             7.85       8.00q  1 
  4 Kapande, Mwale               Mount Mercy             8.00       8.00q  3 
  5 Gierke, Lindsay              Northern Iow            7.77       8.06q  1 
  6 Beyer, Shelby                Northern Iow            8.00       8.25q  2 
  7 Rice, Tatiana                Northern Iow                       8.31q  1 
  8 Epps, Jazmine                William Penn            8.40       8.39q  2 
  9 Hemphill, Ashley             Northern Iow            8.15       8.46   3 
 10 Reed, Lexi                   Northern Iow                       8.46   2 
 11 Swinney, Alexis              William Penn            8.36       8.49   1 
 12 Holub, Courtney              Northern Iow            8.25       8.52   2 
 13 Jensen, Justine              Mount Mercy             8.50       8.52   3 
 14 Jackson, Brielle             Iowa Central            8.65       8.65   2 
 15 Emily, Giles                 William Penn            8.55       8.72   3 
 16 Threats, Cierra              William Penn            8.40       8.75   1 
 17 Allen, Candace               Mount Mercy             8.72       8.78   1 
 
Women 60 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Roth, Sophie                 Wisconsin               7.93       7.90  
  2 Kapande, Mwale               Mount Mercy             8.00       7.94  
  2 Dike, Maryann                Mount Mercy             8.00       7.94  
  4 Beyer, Shelby                Northern Iow            8.25       8.23  
  5 Epps, Jazmine                William Penn            8.39       8.30  
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Roth, Sophie                 Wisconsin              24.92      26.41   6 
  2 Mitchell, Alexis             Wisconsin              25.43      26.93   6 
  3 Dike, Maryann                Mount Mercy            26.35      27.17   5 
  4 Beyer, Shelby                Northern Iow           27.00      27.68   5 
  5 Rehder, Bree                 Northern Iow           26.50      27.88   5 
  6 Malcore, Katelyn             Wisconsin              25.80      27.95   6 
  7 Swinney, Alexis              William Penn           27.00      28.06   5 
  8 Anthony, Holly               Grand View U           27.80      28.27   4 
  9 Ayers, Dede                  Grand View U           27.80      28.32   4 
 10 Epps, Jazmine                William Penn           28.00      28.33   3 
 11 Garvey, Hillary              North Iowa A           28.00      28.51   3 
 12 Jensen, Justine              Mount Mercy            27.70      28.77   4 
 13 Hemphill, Ashley             Northern Iow           27.00      29.05   5 
 14 Emily, Giles                 William Penn           29.00      29.15   2 
 15 Threats, Cierra              William Penn           29.00      29.35   1 
 16 Zumbach, Taylor              Mount Mercy            28.00      29.50   3 
 17 Allen, Candace               Mount Mercy            28.86      29.54   1 
 18 Dupee, Jazmine               Grand View U           28.50      30.13   3 
 19 Jackson, Brielle             Iowa Central           27.89      30.56   4 
 20 Flexsenhar, Suzanne          Mount Mercy            28.45      30.61   3 
 21 Boyer, Ashley                Mount Mercy            29.12      31.07   2 
 22 Besack, Lauryn               Grand View U                      32.55   2 
 23 Haunsperger, Sam             Grand View U           30.50      33.18   1 
 24 Heater, Lacey                Grand View U           30.50      33.51   2 
 
Women 300 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hensley, Nicole              Northern Iow                      43.59  
  2 Keller, Kayley               Mount Mercy            44.98      45.48  
  3 Boelen, Dieuwertje           North Iowa A                      48.61  
  4 Boyer, Ashley                Mount Mercy            48.00      49.18  
  5 Haunsperger, Sam             Grand View U           50.00      53.39  
 
Women 600 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Cameron, Sam                 Northern Iow         1:38.00    1:36.51   3 
  2 Duxbury, Liz                 Wisconsin            1:39.14    1:36.56   3 
  3 Beeler, Maddie               Northern Iow         1:36.00    1:37.19   3 
  4 McCarthy, Emily              Northern Iow         1:35.75    1:37.29   3 
  5 Thompson, Darian             Northern Iow         1:38.00    1:37.36   3 
  6 Weigel, Abbie                Wisconsin            1:38.36    1:38.49   3 
  7 Cashman, Molly               Northern Iow         1:37.00    1:38.66   3 
  8 Krause, Erin                 Wisconsin            1:37.60    1:39.88   3 
  9 Samura, Fatoumata            William Penn         1:43.00    1:45.14   2 
 10 Garvey, Hillary              North Iowa A         1:45.00    1:45.14   2 
 11 Duax, Ragan                  Grand View U         1:46.20    1:45.49   2 
 12 Ayers, Dede                  Grand View U         1:46.00    1:46.26   2 
 13 McFayden, Allison            Grand View U         1:49.00    1:47.53   1 
 14 Myers, Sade                  William Penn         1:41.00    1:48.65   2 
 15 Enfield, Regan               Mount Mercy          1:46.00    1:50.12   2 
 16 Nielsen, Jasmine             Grand View U         1:45.00    1:54.15   2 
 17 Smith, Martina               North Iowa A                    1:54.67   1 
 18 Daisy, Shelby                Mount Mercy          1:46.00    1:55.34   2 
 19 Carbajo, Kelsey              Grand View U         1:51.00    1:59.29   1 
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sequin, Liz                  Wisconsin            2:16.12    2:19.94  
  2 Schon, Scotti                Northern Iow         2:16.00    2:21.05  
  3 Kumalalamene, Cecilia        Iowa Central         2:24.55    2:24.88  
  4 Scott, Allison               Mount Mercy          2:25.00    2:29.18  
  5 Hammond, Brooke              Grand View U         2:35.00    2:34.26  
 
Women 1000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McNulty, Colleen             Wisconsin            2:57.55    2:59.57  
  2 Holtz, Lauren                Wisconsin            2:56.78    3:02.02  
  3 McNally, Rachel              Wisconsin            2:57.68    3:03.62  
  4 Wilkins, Lindsey             Northern Iow         3:00.00    3:04.77  
  5 Wilson, Alex                 Northern Iow         3:02.00    3:05.28  
  6 Yarows, Kristen              Wisconsin            3:00.09    3:08.68  
  7 McFayden, Allison            Grand View U         3:22.00    3:14.48  
  8 Mosbach, Liz                 Mount Mercy          3:04.00    3:28.56  
  9 Nielsen, Jasmine             Grand View U         3:15.00    3:28.57  
 
Women 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Schon, Scotti                Northern Iow         5:10.00    5:08.98  
  2 Thomas, Hayley               Northern Iow         5:10.00    5:15.92  
  3 Jackson, Tara                Iowa Central         5:36.00    5:32.57  
  4 Matthews, Callie             Northern Iow         5:18.00    5:34.67  
  5 Stevens, Haley               Northern Iow         5:25.30    5:38.77  
  6 Gutierrez, Perla             Iowa Central         5:36.00    5:40.62  
  7 Martin, Hannah               Northern Iow         5:25.00    5:46.82  
  8 Carbajo, Kelsey              Grand View U         5:40.00    5:56.12  
  9 Ubbelohde, Ashley            Grand View U         5:50.00    6:00.81  
 10 Saaverdra, Andrea            Iowa Central         6:00.00    6:00.85  
 
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Steffen, Dana                Wisconsin           10:16.78   10:19.89  
  2 Fick, Allison                Northern Iow        10:20.00   10:20.90  
  3 Speigelberg, Erica           Wisconsin           10:15.33   10:29.42  
  4 Stoebe, Rebecca              Wisconsin           10:15.52   10:32.93  
  5 Bauer, Caroline              Wisconsin           10:10.08   10:35.37  
  6 Jackson, Tara                Iowa Central        11:00.00   11:02.61  
  7 Gutierrez, Perla             Iowa Central        11:00.00   11:04.42  
  8 Bruno, Anne                  Mount Mercy         11:32.00   11:21.18  
  9 Carbajo, Kelsey              Grand View U        11:35.00   11:43.44  
 10 Ewan, Dana                   Mount Mercy         11:40.00   11:54.23  
 11 Nibaur, Stephanie            Mount Mercy         11:58.00   11:58.20  
 12 Saaverdra, Andrea            Iowa Central        12:00.00   12:03.97  
 13 Ubbelohde, Ashley            Grand View U        11:55.00   12:06.81  
 14 Dunn, Wendi                  Mount Mercy         11:58.00   12:07.42  
 15 Althoff, Katerina            Mount Mercy         12:25.00   12:33.27  
 16 Jacobson, Emilie             Mount Mercy         12:48.00   12:41.45  
 17 Schultz, Leah                Mount Mercy         12:48.00   12:46.61  
 18 Faught, Stephanie            North Iowa A                   12:48.57  
 -- Klinger, Marissa             Mount Mercy         13:20.00        DNF  
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Latham, Deanna               Wisconsin               8.62       8.63q  1 
  2 Flax, Jessica                Wisconsin               8.53       8.84q  2 
  3 Gierke, Lindsay              Northern Iow            8.80       9.00q  1 
  4 Malcore, Katelyn             Wisconsin               8.95       9.22q  2 
  5 Mitchell, Alexis             Wisconsin               9.53       9.40q  2 
  6 Wilden, Larissa              Mount Mercy             9.42       9.55q  2 
  7 Hayes-Barnes, Yolanda        Wisconsin               9.82       9.63q  2 
  8 Salzbrenner, Holly           Northern Iow            9.50       9.92q  1 
  9 Anthony, Holly               Grand View U            9.85       9.94   1 
 10 Flexsenhar, Suzanne          Mount Mercy            10.40      10.35   2 
 11 Enfield, Regan               Mount Mercy            10.36      10.52   2 
 12 Zumbach, Taylor              Mount Mercy            10.42      10.60   1 
 13 Kimler, Lindsey              William Penn           10.10      10.75   1 
 14 Williams, Allison            William Penn           10.40      11.33   1 
 
Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Flax, Jessica                Wisconsin               8.84       8.74  
  2 Malcore, Katelyn             Wisconsin               9.22       9.06  
  3 Mitchell, Alexis             Wisconsin               9.40       9.24  
  4 Hayes-Barnes, Yolanda        Wisconsin               9.63       9.45  
  5 Wilden, Larissa              Mount Mercy             9.55       9.45  
  6 Salzbrenner, Holly           Northern Iow            9.92       9.87  
  7 Gierke, Lindsay              Northern Iow            9.00       9.98  
 
Women 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Roberts, Emily               Northern Iow         1:04.00    1:04.39  
  2 Salzbrenner, Holly           Northern Iow         1:04.00    1:05.43  
  3 Edmunds, Carrie              Wisconsin            1:05.20    1:05.79  
  4 Heglund-Lohman, Grace        Wisconsin            1:02.34    1:07.07  
 
Women 4x400 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Northern Iowa  'A'                                3:48.00    4:00.68   2 
  2 Northern Iowa  'B'                                3:50.00    4:03.06   2 
  3 Wisconsin  'B'                                    3:46.12    4:05.54   2 
  4 Wisconsin  'A'                                    3:43.20    4:12.29   2 
  5 Mount Mercy  'A'                                  4:15.00    4:22.81   1 
  6 Grand View Univ.  'A'                             4:20.00    4:34.12   1 
  7 North Iowa Area Comm  'A'                                    4:38.48   1 
  8 Grand View Univ.  'B'                             4:20.00    4:40.83   1 
 
Women High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Richardson, Brooke           Wisconsin              1.60m      1.65m  
  2 Endelman, Emily              Northern Iow                      1.60m  
  3 Wilden, Larissa              Mount Mercy            1.55m      1.55m  
  4 Baus, Fiona                  Wisconsin              1.60m      1.50m  
  4 Latham, Deanna               Wisconsin              1.67m      1.50m  
  4 Twedt, Allison               Northern Iow                      1.50m  
  4 Hayes-Barnes, Yolanda        Wisconsin              1.53m      1.50m  
  8 Epps, Jazmine                William Penn           1.51m      1.45m  
  8 Simmons, Alora               William Penn           1.51m      1.45m  
 -- Heater, Lacey                Grand View U           1.45m         NH  
 
Women Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kirby, Taylor                Wisconsin              3.80m      3.80m  
  2 Wexter, Jenna                Unattached             4.00m      3.65m  
  3 Walden, Courtney             Wisconsin              3.80m      3.50m  
  3 Vardas, Jessie               Wisconsin              3.80m      3.50m  
  3 Torresani, Libby             Northern Iow           3.50m      3.50m  
  3 Roche, Jennifer              Northern Iow           3.40m      3.50m  
 -- Morris, Carley               Wisconsin              3.60m         NH  
 
Women Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mitchell, Alexis             Wisconsin              5.54m      5.67m  
  2 Kapande, Mwale               Mount Mercy            5.45m      5.53m  
  3 Rice, Tatiana                Northern Iow                      5.50m  
  4 Wandling, Emily              Northern Iow                      5.32m  
  5 Flax, Jessica                Wisconsin              5.55m      5.23m  
  6 Emily, Giles                 William Penn           4.60m      4.86m  
  7 Mosbach, Liz                 Mount Mercy            4.80m      4.62m  
  8 Reed, Lexi                   Northern Iow                      4.52m  
 
Women Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McGinnis, Laura              Wisconsin             11.82m     12.15m  
  2 Krugel, Kara                 Wisconsin             11.65m     11.45m  
  3 Wandling, Emily              Northern Iow                     10.99m  
  4 Rice, Tatiana                Northern Iow                     10.95m  
  5 Dupee, Jazmine               Grand View U          10.00m      9.99m  
 
Women Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sukovaty, Kelsey             Northern Iow          15.11m     14.55m  
  2 Rabon, Sydney                Northern Iow          14.25m     14.14m  
  3 Veiock, Val                  Grand View U          12.00m     13.23m  
  4 Foster, Meghan               William Penn          12.10m     12.68m  
  5 Lindstrom, Jamie             Northern Iow          13.12m     12.55m  
  6 Schmidt, Chloe               Northern Iow          12.25m     11.97m  
  7 Burchett, Emily              North Iowa A                     11.40m  
  7 Jensen, Devon                Grand View U          11.00m     11.40m  
  9 Cox, Cherise                 Iowa Central          10.00m     11.06m  
 10 Harnisch, Marissa            Grand View U          11.00m     10.69m  
 11 Frank, Colleen               Grand View U          10.00m     10.60m  
 12 Chapin, Maranda              North Iowa A                     10.54m  
 13 Schrempf, Amanda             William Penn          10.00m     10.24m  
 14 Larrington, Morgan           Grand View U          10.00m     10.08m  
 15 McWilliams, Brilee           North Iowa A                      9.90m  
 16 Hanson, Kayla                Mount Mercy            9.65m      9.68m  
 17 Lastovke, Kristin            William Penn          10.00m      9.67m  
 18 Salinas, Jacqueline          Iowa Central          10.30m      9.57m  
 19 Jones, Amber                 Grand View U          10.00m      9.23m  
 20 Smith, Tianah                Iowa Central          10.00m      9.17m  
 21 Besack, Lauryn               Grand View U                      9.15m  
 22 Wrice, Kennedy               Grand View U           8.00m      8.56m  
 
Women Weight Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sukovaty, Kelsey             Northern Iow          17.25m     17.88m  
  2 Rabon, Sydney                Northern Iow          17.01m     17.82m  
  3 Lindstrom, Jamie             Northern Iow          15.25m     15.61m  
  4 Frank, Colleen               Grand View U          16.00m     14.57m  
  5 Burchett, Emily              North Iowa A          15.80m     14.36m  
  6 Jones, Amber                 Grand View U          13.00m     14.14m  
  7 Foster, Meghan               William Penn          13.70m     13.92m  
  8 Veiock, Val                  Grand View U          13.00m     13.55m  
  9 Harnisch, Marissa            Grand View U          10.00m     12.10m  
 10 Schmidt, Chloe               Northern Iow          13.20m     12.06m  
 11 Hanson, Kayla                Mount Mercy           11.41m     11.97m  
 12 Smith, Tianah                Iowa Central          11.50m     11.51m  
 13 Salinas, Jacqueline          Iowa Central          11.50m     11.01m  
 14 Cox, Cherise                 Iowa Central          11.50m     10.80m  
 15 Larrington, Morgan           Grand View U          10.00m     10.65m  
 16 Lastovke, Kristin            William Penn          11.30m      9.83m  
 17 Wrice, Kennedy               Grand View U           9.00m      9.23m  
 
Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kramer, Derek                Northern Iow            6.87       7.01q  2 
  2 Green, Gabriel               William Penn            6.92       7.07q  1 
  3 Brown, Cam                   Northern Iow            6.93       7.08q  2 
  4 Brown, Charles               Northern Iow            6.90       7.16q  1 
  5 Davenport, Jesse             Northern Iow            7.15       7.24q  1 
  6 Riesselman, Weston           Northern Iow            7.30       7.32q  1 
  7 Givins, Shaun                William Penn            7.00       7.38q  2 
  8 Roberts, Tim                 North Iowa A                       7.53q  1 
  9 Briscoe, David               William Penn            7.20       7.65   2 
 10 Phillips, Bradley            Mount Mercy             7.62       7.66   2 
 11 Miller, Brent                William Penn            7.50       7.79   2 
 12 Murphy, Octavius             William Penn            7.30       8.08   1 
 
Men 60 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Kramer, Derek                Northern Iow            7.01       6.97  
  2 Green, Gabriel               William Penn            7.07       7.06  
  3 Brown, Cam                   Northern Iow            7.08       7.07  
  4 Brown, Charles               Northern Iow            7.16       7.07  
  5 Davenport, Jesse             Northern Iow            7.24       7.21  
  6 Givins, Shaun                William Penn            7.38       7.31  
  7 Roberts, Tim                 North Iowa A            7.53       7.52  
 
Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Green, Gabriel               William Penn           21.80      23.01   4 
  2 Walker, Kenbea               William Penn           23.00      23.37   2 
  3 Mortensen, Brandon           Northern Iow           22.80      23.46   3 
  4 Brown, Cam                   Northern Iow           22.80      23.54   3 
  5 Clark, Allen                 Grand View U           23.25      23.64   2 
  6 Carlson, Chase               Grand View U           23.25      23.76   2 
  7 Givins, Shaun                William Penn           22.80      23.77   4 
  8 Gooris, Daniel               Unattached             22.99      23.79   3 
  9 Patten, Tyler                Grand View U           23.40      23.97   2 
 10 Murrow, Nic                  Grand View U           23.60      24.16   3 
 11 Stoudt, Angus                Northern Iow                      24.23   4 
 12 LaBore, Tanner               Grand View U           24.90      24.39   1 
 13 Simmons, Kenny               Grand View U           23.60      26.04   2 
 14 Gapp, Jacob                  North Iowa A                      26.08   1 
 15 Phillips, Bradley            Mount Mercy            25.40      26.12   1 
 16 Goodwin, Maverik             Mount Mercy            26.27      27.05   1 
 
Men 300 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Guske, Jordan                Northern Iow           35.80      35.13   4 
  2 Hammer, Wes                  Grand View U           36.50      36.24   4 
  3 White, Keonte                Grand View U           36.80      36.41   3 
  4 Magee, Sheldon               Northern Iow           35.29      36.63   4 
  5 Lugo, Alex                   North Iowa A                      37.45   1 
  6 Clark, Allen                 Grand View U           37.20      37.67   3 
  7 Schultz, Brock               North Iowa A                      37.90   1 
  8 Gardner, Spencer             Grand View U                      37.97   1 
  9 Barth, Sebastian             Northern Iow                      38.59   3 
 10 Hollister, Matthew           North Iowa A                      38.64   3 
 11 Ojullu, OJ                   North Iowa A                      38.94   2 
 12 Bozorgzadeh, Kaleb           Individual             36.26      39.11   4 
 13 Salow, Kodey                 Mount Mercy            39.89      41.57   2 
 14 Goodwin, Maverik             Mount Mercy            41.65      41.94   1 
 15 Lambert, Jamorsay            William Penn           42.00      45.03   2 
 
Men 600 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Parrish, Antoine             Northern Iow         1:22.00    1:24.63   3 
  2 Rutledge, Chad               Northern Iow         1:22.00    1:24.63   3 
  3 Jordan, Dexter               William Penn         1:24.00    1:25.09   3 
  4 Adger, Bryce                 Grand View U         1:28.00    1:26.30   2 
  5 Alvarez, Alex                Grand View U         1:27.00    1:26.41   2 
  6 Worley, Jonny                North Iowa A         1:27.00    1:27.06   2 
  7 Williams, Stephon            William Penn         1:25.00    1:27.73   3 
  8 White, Tariq                 Grand View U         1:25.50    1:28.41   2 
  9 Thomas, Nicholas             William Penn         1:26.11    1:28.50   2 
 10 Lugo, Alex                   North Iowa A         1:29.00    1:28.62   1 
 11 Bond, Justin                 Grand View U         1:26.00    1:28.82   2 
 12 Bozorgzadeh, Kaleb           Individual           1:25.00    1:31.38   3 
 13 Darland, Ian                 Mount Mercy          1:32.00    1:33.68   1 
 14 Johnson, Mitch               Mount Mercy          1:31.00    1:34.81   1 
 15 O'Tool, Ryan                 North Iowa A         1:33.00    1:37.00   1 
 16 Stacy, Jacob                 Grand View U         1:32.00    1:37.39   1 
 17 Althoff, Bryce               Mount Mercy          1:38.00    1:45.24   1 
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Edwards, Alex                William Penn         1:57.00    1:56.30  
  2 Wears, Brennen               Unattached           1:59.00    2:01.05  
  3 Vos, Zach                    Grand View U         2:05.00    2:03.49  
  4 Washington, Blake            William Penn         1:59.00    2:06.80  
  5 Carbajal, David              Mount Mercy          2:05.00    2:07.07  
  6 Porter, Tre                  Grand View U         2:06.00    2:07.38  
  7 Bowman, Matt                 North Iowa A         2:08.00    2:10.21  
 
Men 1000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Krogmann, Ryan               Northern Iow         2:30.00    2:32.30  
  2 Kibby, Calvin                Northern Iow         2:33.00    2:34.63  
  3 Moodie, Andre                Mount Mercy          2:33.00    2:35.36  
  4 Swanson, Andrew              Northern Iow         2:32.00    2:35.56  
  5 Vander Veer, Jamie           Northern Iow         2:34.00    2:37.06  
  6 Worley, Jonny                North Iowa A         2:41.00    2:38.55  
  7 Bond, Justin                 Grand View U         2:42.00    2:39.08  
  8 Darland, Ian                 Mount Mercy          2:49.00    2:45.32  
  9 Johnson, Mitch               Mount Mercy          2:44.00    2:46.21  
 10 Hopp, Nathan                 Nathan Hopp          2:55.00    2:47.94  
 11 Ojullu, OJ                   North Iowa A         2:41.00    2:48.06  
 12 White, Tariq                 Grand View U         2:42.00    2:49.73  
 13 Bloomquist, Alex             North Iowa A         2:45.00    2:50.28  
 14 Harjes, Seth                 Grand View U         2:47.00    2:50.57  
 15 Althoff, Bryce               Mount Mercy          2:56.00    3:02.04  
 16 Schultz, Eric                Grand View U         2:55.00    3:07.01  
 
Men 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burmahl, Drew                Unattached           4:30.00    4:28.37  
  2 Storjohann, Levi             Iowa Central         4:37.00    4:32.63  
  3 Nielsen, David               Northern Iow         4:25.00    4:34.65  
  4 Buchheit, Zach               Northern Iow         4:22.00    4:37.84  
  5 Bowman, Matt                 North Iowa A         4:44.00    4:39.84  
  6 Tegels, Austin               Unattached           4:34.00    4:40.86  
  7 Hartley, Tyler               Mount Mercy          4:32.00    4:43.59  
  8 Ward, Austin                 Grand View U         5:05.00    4:57.44  
  9 Tangi, John-Ross             North Iowa A         4:50.00    4:59.48  
 10 Carbajal, David              Mount Mercy          4:48.00    5:00.61  
 11 Kiprop, Kennedy              Grand View U         4:55.00    5:03.06  
 12 Blay, Colton                 Iowa Central         5:10.00    5:03.28  
 13 Marshall, Quintin            William Penn         4:59.00    5:03.70  
 14 Welsh, Justin                Grand View U         4:50.00    5:07.11  
 15 Harjes, Seth                 Grand View U         5:05.00    5:23.48  
 16 Barnett, Derek               Grand View U         5:25.00    5:25.02  
 17 Tuyikeze, Claude             Grand View U         5:25.00    5:32.32  
 18 Pittman, Cameron             William Penn         5:15.00    5:34.59  
 
Men 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Smith, Trent                 North Iowa A         9:03.00    9:03.21  
  2 Storjohann, Levi             Iowa Central         9:15.00    9:10.96  
  3 Nielsen, Terry               Northern Iow         9:10.00    9:11.48  
  4 Fick, Ben                    Northern Iow         9:20.00    9:13.19  
  5 Wiemers, Zachary             Northern Iow         9:20.00    9:20.94  
  6 Mosbach, TJ                  Mount Mercy          9:25.00    9:22.26  
  7 Yao, Sapolai                 North Iowa A         9:15.00    9:22.74  
  8 Powers, Mason                North Iowa A         9:15.00    9:25.22  
  9 Hopp, Nathan                 Nathan Hopp          9:35.00    9:33.08  
 10 Welsh, Justin                Grand View U         9:50.00   10:24.56  
 11 Marshall, Quintin            William Penn        10:20.00   10:24.92  
 12 Blay, Colton                 Iowa Central        10:00.00   10:28.41  
 13 Lancaster, Isaiah            North Iowa A                   10:33.41  
 14 Ward, Austin                 Grand View U        10:15.00   10:44.42  
 15 Bond, Justin                 Grand View U        10:15.00   10:57.73  
 16 Barnett, Derek               Grand View U        10:50.00   11:04.40  
 17 Schultz, Eric                Grand View U        10:45.00   11:09.83  
 18 Tuyikeze, Claude             Grand View U        10:50.00   11:43.17  
 
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Barth, Sebastian             Northern Iow            7.95       8.11q  2 
  2 Miller, Ethan                Northern Iow            8.10       8.26q  1 
  3 Newtoff, Ryan                Northern Iow            8.30       8.52q  2 
  4 Patten, Tyler                Grand View U            9.00       8.79q  2 
  5 Taylor, Sam                  William Penn            8.60       8.82q  1 
  6 Volz, Trevor                 William Penn            8.65       8.83q  1 
  7 Stoudt, Angus                Northern Iow            8.35       8.93q  2 
  8 Briscoe, David               William Penn            8.30       8.95q  1 
  9 Clark, Tyler                 Northern Iow            8.85       9.53   2 
 
Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Barth, Sebastian             Northern Iow            8.11       8.04  
  2 Newtoff, Ryan                Northern Iow            8.52       8.39  
  3 Stoudt, Angus                Northern Iow            8.93       8.55  
  4 Taylor, Sam                  William Penn            8.82       8.87  
  5 Volz, Trevor                 William Penn            8.83       8.92  
  6 Patten, Tyler                Grand View U            8.79       9.17  
  7 Briscoe, David               William Penn            8.95       9.18  
 
Men 400 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Newtoff, Ryan                Northern Iow           55.00      55.87  
  2 Campbell, Blake              Mount Mercy          1:00.00      58.83  
  3 Volz, Trevor                 William Penn           59.00    1:00.84  
 
Men 4x400 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Northern Iowa  'A'                                3:12.00    3:22.83   2 
  2 William Penn  'A'                                 3:20.00    3:26.31   2 
  3 Grand View Univ.  'D'                             3:30.00    3:36.71   1 
  4 Northern Iowa  'B'                                3:18.00    3:37.35   2 
  5 Mount Mercy  'A'                                  3:31.00    3:38.22   1 
  6 Grand View Univ.  'A'                             3:30.00    3:39.24   2 
  7 North Iowa Area Comm  'B'                         3:35.00    3:39.89   1 
  8 North Iowa Area Comm  'A'                         3:35.00    3:41.59   1 
  9 Grand View Univ.  'C'                             3:30.00    3:42.77   1 
 10 Grand View Univ.  'B'                             3:30.00    3:44.06   2 
 11 Grand View Univ.  'E'                             3:48.00    4:02.15   1 
 
Men High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Larson, Thomas               Northern Iow           1.95m      2.03m  
  2 Yackle, Tommy                Unattached             1.95m      1.98m  
  3 Gapp, Jacob                  North Iowa A           1.85m      1.93m  
  4 Clark, Allen                 Grand View U           1.90m     J1.93m  
  5 Mortensen, Brandon           Northern Iow           2.00m     J1.93m  
  6 Taylor, Sam                  William Penn           1.89m      1.83m  
 
Men Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Coover, Jeff                 Unattached             6.09m      5.35m  
  2 Gooris, Daniel               Unattached             5.43m      5.05m  
  3 Szamlewski, Corey            Northern Iow           5.10m      4.90m  
  4 Fenner, Charles              Northern Iow           4.65m      4.75m  
  5 Clark, Tyler                 Northern Iow           4.60m      4.15m  
  6 Adger, Bryce                 Grand View U           4.00m      4.00m  
  6 Mortensen, Brandon           Northern Iow           4.00m      4.00m  
  8 LaBore, Tanner               Grand View U           3.65m      3.70m  
 
Men Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wilson, Jalen                William Penn           6.80m      7.21m  
  2 Miller, Ethan                Northern Iow           7.50m      7.08m  
  3 Brown, Charles               Northern Iow           7.00m      6.97m  
  4 Riesselman, Weston           Northern Iow           6.80m      6.92m  
  5 Mauer, Jason                 Unattached             7.00m      6.65m  
  6 Douglas, Bryndon             William Penn           6.20m      6.17m  
  7 Stacy, Jacob                 Grand View U                      6.07m  
  8 Wynn, Nick                   Iowa Central                      5.93m  
  9 Hammer, Wes                  Grand View U           6.25m      5.86m  
 10 Love-Scott, Van              William Penn           6.10m      5.82m  
 11 Carlson, Chase               Grand View U           5.90m      5.65m  
 
Men Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Charles               Northern Iow                     13.87m  
  2 Simmons, Kenny               Grand View U          12.50m     13.51m  
  3 Pannell, Frederick           William Penn          13.20m     13.19m  
  4 Wynn, Nick                   Iowa Central                     12.63m  
  5 Salow, Kodey                 Mount Mercy                      11.31m  
 
Men Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Williams, Jordan             Northern Iow          16.45m     17.30m  
  2 Baker, Justin                Northern Iow          16.25m     16.44m  
  3 Davis, Allen                 Iowa Central          14.00m     14.58m  
  4 Grunder, Brady               Iowa Central          14.00m     14.40m  
  5 Hovey, Tyler                 Iowa Central          14.00m     14.00m  
  6 Gooris, Daniel               Unattached            14.25m     13.90m  
  7 Williams, Cy                 Grand View U          13.50m     13.44m  
  8 Schiffer, Matt               Northern Iow          14.20m     13.39m  
  9 Taylor, Trey                 North Iowa A                     13.29m  
 10 Paddock, Cammron             Iowa Central          14.00m     12.51m  
 11 Gist, Kalob                  William Penn          13.00m     12.50m  
 12 Higgins, Jon                 Grand View U                     12.30m  
 13 Franks, Dallas               Grand View U                     11.88m  
 14 Osborn, Marc                 Grand View U          13.00m     11.84m  
 15 Donovan, Hunter              Grand View U                     11.21m  
 16 Armstrong, Bryce             William Penn          12.00m     10.98m  
 17 Gallagher, Mickey            Grand View U                     10.85m  
 17 Swartz, Daniel               William Penn          10.50m     10.85m  
 19 Huston, Jacob                William Penn          11.00m     10.33m  
 20 Staley, Grant                North Iowa A                      9.70m  
 21 Kubik, Nate                  Mount Mercy           11.00m      9.45m  
 22 Candelariz, Joey             Iowa Central          12.00m      9.37m  
 
Men Weight Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Williams, Jordan             Northern Iow          18.45m     17.98m  
  2 McDonnell, Adam              Northern Iow          18.41m     17.67m  
  3 Baker, Justin                Northern Iow          16.20m     17.23m  
  4 Love, Malcolm                Iowa Central          14.90m     16.90m  
  5 Williams, Cy                 Grand View U          17.00m     16.31m  
  6 Schiffer, Matt               Northern Iow          17.25m     16.30m  
  7 Taylor, Trey                 North Iowa A          14.80m     15.96m  
  8 Osborn, Marc                 Grand View U          15.00m     13.74m  
  9 Grunder, Brady               Iowa Central          14.50m     13.66m  
 10 Paddock, Cammron             Iowa Central          14.30m     12.47m  
 11 Donovan, Hunter              Grand View U                     12.19m  
 12 Davis, Allen                 Iowa Central          14.30m     12.16m  
 13 Hovey, Tyler                 Iowa Central          14.50m     11.37m  
 14 Franks, Dallas               Grand View U                     11.34m  
 15 Higgins, Jon                 Grand View U                     11.30m  
 16 Armstrong, Bryce             William Penn          10.50m     11.27m  
 17 Huston, Jacob                William Penn          11.50m     10.31m  
 18 Gist, Kalob                  William Penn          12.50m      9.57m  
 19 Gallagher, Mickey            Grand View U                      9.46m  
 20 Kubik, Nate                  Mount Mercy           10.00m      9.20m  
 21 Brumbaugh, Colt              William Penn          10.00m      8.19m  
ON WISCONSIN
  • Loading Tweets...
    1 second ago