Licensed to Univ. of Wisconsin - Madison                  HY-TEK's Meet Manager
                              2014 Wisconsin Open                              
                  Dan McClimon Memorial Track/Soccer Complex                   
                          Madison, Wis.  - 5/10/2014                           
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Men Hammer Throw
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 10:30 AM
   Wisconsin:  69.10m  4/4/2014    Michael Lihrman, Wisconsin                  
    Facility:  69.96m  1996        Roman Linscheid, Unattached                 
     Big Ten:  69.34m  2004        Dan Taylor, Ohio State                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Nathan Smith                  FR UW-Whitewater               
  2  Coleman Nelson                FR Unat-Wisconsin              
  3  Greg Block                       Unattached                  
  4  Riley Budde                   FR Unat-Wisconsin              
  5  Andrew Brekke                 SO Wisconsin                   
  6  Michael Lihrman               JR Wisconsin                   
  7  Scott Erickson                JR Wisconsin                   
 
Event 2  Women Hammer Throw
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 0:00 AM
 Follows 30:00 after conclusion of men's hammer throw.
   Wisconsin:  48.82m  5/4/2013    Taylor Smith, Wisconsin                     
    Facility:  64.62m  2012        Alexis Thomas, Ohio State                   
     Big Ten:  66.78m  2006        Jen Leatherman, Penn State                  
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Maya Dean                     FR Unat-Wisconsin              
  2  Taylor Steffen                FR Unat-Wisconsin              
  3  Bethany Neuberger             SR UW-Whitewater               
  4  Genny Stringer                FR UW-Whitewater               
  5  Angela Boushea                JR Wisconsin                   
 
Event 3  Men Discus Throw
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 12:00 PM
 Direction based on wind conditions.
   Wisconsin:  61.06m  4/25/2013   Danny Block, Wisconsin                      
    Facility:  61.54m  2012        Dan Hytinen, Unattached                     
     Big Ten:  63.37m  2013        Chad Wright, Nebraska                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Jamil Mashni                  SR SIU-E                       
  2  Josh McDonald                 FR Unat-Wisconsin              
  3  Caleb Seagren                    Unattached                  
  4  Alex Thompson                 JR Wisconsin                   
  5  Andrew Bartsch                SO Wisconsin                   
  6  Riley Budde                   FR Unat-Wisconsin              
  7  Scott Erickson                JR Wisconsin                   
  8  Josh Davison                  SO UW-Whitewater               
  9  Coleman Nelson                FR Unat-Wisconsin              
 10  Andrew Brekke                 SO Wisconsin                   
 11  Danny Block                   SR Wisconsin                   
 12  Brian Bishop                     Kansas Elite TC             
 
Event 4  Women Discus Throw
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 0:00 PM
 Follows 30:00 after conclusion of men's discus.
 Direction based on wind conditions
   Wisconsin:  54.82m  5/4/2012    Taylor Smith, Wisconsin                     
    Facility:  55.42m  2012        Erin Pendleton, Michigan                    
     Big Ten:  57.76m  2001        Gia Lewis, Illinois                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Tyra Bickham                  FR Northern Ill.               
  2  Jenny Winkler                 SR UW-Whitewater               
  3  Genny Stringer                FR UW-Whitewater               
  4  Kelsey Card                   JR Unat-Wisconsin              
  5  Sidra Sherrill                JR Northern Ill.               
 
Event 5  Women Long Jump
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 12:15 PM
 Held on pit located outside front straightaway.
   Wisconsin:  6.61m  6/21/1986   Dorothea Brown, Wisconsin                    
    Facility:  6.57m  2002        Rose Richmond, Indiana                       
     Big Ten:  6.78m  2003        Aisha James, Iowa                            
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Natalie Tarter                SR Northern Ill.               
  2  Michaela Dwyer                JR Northern Ill.               
  3  Mande Younge                     Northwestern TC             
  4  Taylor Johnson                FR Wisconsin                   
  5  Claudette Day                 FR Northern Ill.               
  6  Amy Fix                       SR GMTC                        
  7  Jenna Ladsten                 FR Wisconsin                   
  8  Logan Tillmon                 FR Northern Ill.               
  9  Jatavia Wright                JR SIU-E                       
 10  Alex Schad                    JR Northern Ill.               
 
Event 6  Men Long Jump
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 12:15 PM
 Held on pit located inside front straightaway.
   Wisconsin:  7.97m  5/21/1994   Reggie Torian, Wisconsin                     
    Facility:  8.05m  1985        Leotha Stanley, Unattached                   
     Big Ten:  8.25m  1993        Anthuan Maybank, Iowa                        
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Eric Chanos                      Unattached                  
  2  Brandon Kappel                FR Wisconsin                   
  3  Shamund Gordon                SR GMTC                        
  4  Jordan Smith                  SR Edgewood                    
 
Event 7  Men Pole Vault
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 12:30 PM
   Wisconsin:  5.35m  5/7/2011    Mickey DeFilippo, Wisconsin                  
    Facility:  5.62m  1994        Daren McDonough, Illinois                    
     Big Ten:  5.75m  1982        Dave Volz, Indiana                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Sawyer Smith                  FR Unat-Wisconsin              
  2  Tim Guthrie                   FR Unat-Wisconsin              
  3  Charlie Foss                  SO Wisconsin                   
  4  Jake Wallenfang               FR Unat-Wisconsin              
  5  Brandon Mortenson             SO Unat-Wisconsin              
  6  Jesse Johnson                 FR Wisconsin                   
 
Event 8  Women Javelin Throw
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:00 PM
 Runway direction based on wind conditions.
   Wisconsin:  49.79m  4/27/2012   Megan Rennhack, Wisconsin                   
    Facility:  57.30m  2002        Serene Ross, Purdue                         
     Big Ten:  61.82m  2003        Irina Kharun, Indiana                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Annie Kendzierski             FR Edgewood                    
  2  Bethany Neuberger             SR UW-Whitewater               
  3  Frankie Morris                FR Unat-Wisconsin              
  4  Kaitlyn Rabel                 SO Edgewood                    
  5  Andria Savitch                FR Wisconsin                   
  6  Melissa Wellnitz              SO Edgewood                    
  7  Taylor Twedt                  FR Wisconsin                   
  8  Emmon Rogers                  JR Wisconsin                   
 
Event 9  Men Javelin Throw
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 0:00 PM
 Follows 30:00 after conclusion of women's javelin.
 Runway direction based on wind conditions.
   Wisconsin:  70.66m  5/29/2009   Robert Dehn, Wisconsin                      
    Facility:  70.62m  2002        Bill Neurmann, Iowa                         
     Big Ten:  74.89m  2011        Matt Byers, Iowa                            
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Matthew Nieberle              SO Edgewood                    
  2  Ethan Anderson                JR Edgewood                    
  3  Jordan Dominiak               SR UW-Whitewater               
  4  Brad Lorr                     JR MSOE                        
  5  Dane Banks                    FR Edgewood                    
  6  Ben Schreib                   SO Wisconsin                   
  7  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                   
 
Event 10  Men Shot Put
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:00 PM
 Held on ring located in infield
   Wisconsin:  19.25m  5/6/2000    Anders Holmstrom, Wisconsin                 
    Facility:  20.85m  2012        Joe Kovacs, Michigan                        
     Big Ten:  21.27m  1982        Kevin Akins, Ohio State                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Denes Veres                      Unattached                  
  2  Jamil Mashni                  SR SIU-E                       
  3  Ben Watson                    SR UW-Whitewater               
  4  Dane Banks                    FR Edgewood                    
  5  Nathan Smith                  FR UW-Whitewater               
  6  Riley Budde                   FR Unat-Wisconsin              
  7  Andrew Brekke                 SO Wisconsin                   
  8  Brad Bernarde                 FR Wisconsin                   
  9  Josh McDonald                 FR Unat-Wisconsin              
 10  Danny Block                   SR Wisconsin                   
 
Event 11  Women Shot Put
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 0:00 PM
 Follows 30:00 after conclusion of men's shot put.
 Held on ring located in infield
   Wisconsin:  17.36m  4/27/2013   Taylor Smith, Wisconsin                     
    Facility:  16.46m  2012        Dani Bunch, Purdue                          
     Big Ten:  17.64m  2012        Faith Sherrill, Indiana                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Emilie Anderson               FR Edgewood                    
  2  Paige Smithback               FR Edgewood                    
  3  Annie Kendzierski             FR Edgewood                    
  5  Tyra Bickham                  FR Northern Ill.               
  6  Bethany Neuberger             SR UW-Whitewater               
  7  Angela Boushea                JR Wisconsin                   
  8  Sidra Sherrill                JR Northern Ill.               
  9  Kelsey Card                   JR Unat-Wisconsin              
 
Event 12  Women High Jump
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:00 PM
   Wisconsin:  1.85m  6/18/1996   Camille Williams, Wisconsin                  
    Facility:  1.83m  2012        Marusa Cernjul, Nebraska                     
     Big Ten:  1.92m  1996        Corissa Yasen, Purdue                        
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Michaela Dwyer                JR Northern Ill.               
  2  Elizabeth Evans               FR Edgewood                    
  3  Taylor Twedt                  FR Wisconsin                   
  4  Brooke Richardson             JR Wisconsin                   
  5  Claudette Day                 FR Northern Ill.               
  6  Logan Tillmon                 FR Northern Ill.               
  7  Georgia Ellenwood             FR Wisconsin                   
  8  Natalie Tarter                SR Northern Ill.               
 
Event 13  Women Triple Jump
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:30 PM
 Held on pit located outside home straightaway.
   Wisconsin:  13.20m  5/18/2008   Chavon Robinson, Wisconsin                  
    Facility:  13.16m  1994        Shandi Boyd-Pleasant, Ohio State            
     Big Ten:  13.79m  2003        Shani Marks, Minnesota                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Amy Fix                       SR GMTC                        
  2  Holly Denfeld                 FR MSOE                        
  3  Laura McGinnis                JR Wisconsin                   
  4  Alex Schad                    JR Northern Ill.               
  5  Mande Younge                     Northwestern TC             
  6  Taylor Johnson                FR Wisconsin                   
 
Event 14  Women Pole Vault
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:45 PM
   Wisconsin:  4.36m  6/18/2010   Jenny Soceka, Wisconsin                      
    Facility:  4.36m  2010        Jenny Soceka, Wisconsin                      
     Big Ten:  4.36m  2010        Soceka / Neuenswander, Wisconsin / Indiana   
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Melanie Pilon                 SR UW-Whitewater               
  2  Jane Vardas                   JR Unat-Wisconsin              
  3  Taylor Kirby                  SO Wisconsin                   
  4  Jane McCurry                  FR Unat-Wisconsin              
  5  Courtney Walden               JR Wisconsin                   
 
Event 15  Men High Jump
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 3:00 PM
   Wisconsin:  2.29m  7/3/1971    Pat Matzdorf, Wisconsin                      
    Facility:  2.31m  2012        Derek Drouin, Indiana                        
     Big Ten:  2.33m  2013        Derek Drouin, Indiana                        
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Jerome Rhodes                 SO MSOE                        
  2  Collin Taylor                 SR Wisconsin                   
  3  Charlie Foss                  SO Wisconsin                   
 
Event 16  Men Triple Jump
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 3:45 PM
 Held on pit located outside home straightaway.
   Wisconsin:  16.65m  5/22/1983   Al Toon, Wisconsin                          
    Facility:  16.66m  2012        Troy Doris, Iowa                            
     Big Ten:  16.97m  2004        Aarik Wilson, Indiana                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Brad Lorr                     JR MSOE                        
  2  Shamund Gordon                SR GMTC                        
  3  Aavante Clay                  FR Edgewood                    
 
Event 17  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 12:30 PM
   Wisconsin:  13:12.24  7/28/2007   Chris Solinsky, Wisconsin                 
    Facility:  13:37.94  1995        Charles Mulinga, Lewis                    
     Big Ten:  13:12.24  2007        Chris Solinsky, Wisconsin                 
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Russell Sandvold              FR Wisconsin                   
  2  Sam Hacker                    JR Wisconsin                   
  3  Andy Allstadt                    Unattached                  
  4  Matt Mixdorf                     WTC                         
  5  Zach Bruns                       WTC                         
  6  Michel Alexis                 SR Northwestern TC             
  7  Trent Evans                      WTC                         
  8  Andrew Pfeiffer               SR Northwestern TC             
  9  Charlie Hoffert                  Northwestern TC             
 10  Joey McAsey                   JR Unat-Wisconsin              
 11  Jacob Naylor                  JR Unat-Wisconsin              
 12  Nate Sullivan                 FR Unat-Wisconsin              
 
Event 18  Women 3000 Meter Run
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 12:50 PM
   Wisconsin:  8:49.64  6/9/1985    Cathy Branta, Wisconsin                    
    Facility:  8:46.16  2000        Suzy Favor Hamilton, Nike                  
     Big Ten:  8:49.64  1985        Cathy Branta, Wisconsin                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Grace Meurer                  FR Wisconsin                   
  2  Kiah Ehrke                    SR Wisconsin                   
  3  AJ Conant                     FR Edgewood                    
  4  Kristen Heckert                  Unattached                  
  5  Michelle Lee                  FR Wisconsin                   
  6  Rachel McNally                SO Wisconsin                   
  7  Rebecca Stoebe                SR Wisconsin                   
  8  Erin Rosewicz                 SR Wisconsin                   
  9  Jenny Larson                  FR Edgewood                    
 10  Jamie Shannon                 FR Unat-Wisconsin              
 11  Lee Milnee                    FR Wisconsin                   
 12  Sarah Heinneman               SO Unat-Wisconsin              
 13  Amanda Mirochina                 Unattached                  
 
Event 19  Men 4x100 Meter Relay
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 1:25 PM
   Wisconsin:  39.64  5/19/2000   Wisconsin                                    
                      Herring, Bennett, Nelson, Tucker                  
    Facility:  39.56  1994        Ohio State                                   
                      Jones, Nelloms, By'Note, Sanders                  
     Big Ten:  38.72  2011        Illinois                                     
                      Riley, Shogbuyi, Zinzer, Azie                     
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Greater Milwaukee Track Club  'A'                            
  4  Wisconsin  'A'                                               
  5  Wisconsin  'B'                                               
 
Event 20  Women 4x100 Meter Relay
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 1:31 PM
   Wisconsin:  45.46  5/19/1985   Wisconsin                                    
                      Golemb, Eiring, Brown, Dollins                    
    Facility:  43.70  2012        Ohio State                                   
                      Linton, Manning, Calvin, Sykes                    
     Big Ten:  43.53  2003        Indiana                                      
                      Richmond, Boone, Towns, Carruthers                
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  4  Wisconsin  'A'                                               
  5  Northern Illinois  'A'                                       
  6  Northern Illinois  'B'                                       
  7  Greater Milwaukee Track Club  'A'                            
 
Event 21  Men 1500 Meter Run
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 1:37 PM
   Wisconsin:  3:35.29  6/27/1985   Tim Hacker, Wisconsin                      
    Facility:  3:37.94  2008        Matt Tegenkamp, Nike                       
     Big Ten:  3:33.05  1996        Marko Koers, Illinois                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Alex Hatz                     JR Wisconsin                   
  2  Matt McKenna                  JR Wisconsin                   
  3  Alex Brill                    SR Wisconsin                   
  4  Michael Christianson          FR Wisconsin                   
  5  Matt Mixdorf                     WTC                         
  6  Troy Cunningham               SR UW-Parkside                 
  7  Ron Hedman                    JR UW-Parkside                 
  8  Blake Helton                     WTC                         
  9  Tim Metivier                     WTC                         
 10  Ricky Esqueda                    Northwestern TC             
 11  Alex Yeiser                   FR Edgewood                    
 12  Tim Abendroth                 SO Edgewood                    
 13  Dan Schuchardt                SR Edgewood                    
 
Event 22  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 1:42 PM
   Wisconsin:  4:07.68  8/3/1997    Kathy Butler, Wisconsin                    
    Facility:  4:12.81  1998        Suzy Favor Hamilton, Nike                  
     Big Ten:  4:08.26  1990        Suzy Favor, Wisconsin                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Hannah Savage                 SO Northern Ill.               
  2  Natasha Zanoya                FR Edgewood                    
  3  Taylor Perkins                FR Northern Ill.               
  4  Allie Kastein                 FR Edgewood                    
 
Event 23  Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 1:55 PM
   Wisconsin:  10.11  4/14/2006   Demi Omole, Wisconsin                        
    Facility:  10.10  1994        Anthony Jones, Illinois                      
     Big Ten:  10.10  1994        Anthony Jones, Illinois                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Pete Braun                    SR GMTC                        
  2  Michael Karwowski             SR UW-Parkside                 
  3  Braxton Klavins               JR SIU-E                       
  4  Babatunde Awosika             SR Wisconsin                   
  5  Ahmad Evans                   JR SIU-E                       
  6  Tyrone Galvin                    Unattached                  
  7  James Stecker                 FR Wisconsin                   
Section 2  Timed Finals
  1  Alberto Garcia                SR GMTC                        
  2  Jordan Smith                  SR Edgewood                    
  3  Aaron Parks                      GMTC                        
  4  Brandon Kappel                FR Wisconsin                   
  5  Justin Rabon                  FR Wisconsin                   
  6  Sawyer Smith                  FR Unat-Wisconsin              
  7  Aavante Clay                  FR Edgewood                    
Section 3  Timed Finals
  3  Fumitaka Kikyo                SR Northwestern TC             
  4  Mitch DeVriendt               SR Edgewood                    
  5  Joe Buichl                    SO MSOE                        
  6  Karl Tremmel                     WTC                         
  7  Jeff Frerks                      WTC                         
 
Event 24  Women 100 Meter Dash
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:05 PM
   Wisconsin:  11.55  5/14/2005   Shuntia Lucas, Wisconsin                     
    Facility:  11.31  2002        Connnie Moore, Penn State                    
     Big Ten:  11.04  1997        Sevatheda Fynes, Michigan State              
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Gina Lupica                      Northwestern TC             
  3  Kimberly Azie                 FR Wisconsin                   
  4  A'Iesha Irvin-Muhammad        FR Northern Ill.               
  5  Brittany Smith                SR Northern Ill.               
  6  Claudette Day                 FR Northern Ill.               
  7  Alexandria Isom               FR Northern Ill.               
  8  Jenna Ladsten                 FR Wisconsin                   
Section 2  Timed Finals
  1  Rebecca DuCharme              FR Edgewood                    
  2  Shalyn Romens                 SR GMTC                        
  3  Maddy Zwiers                  FR Edgewood                    
  4  Alex Schad                    JR Northern Ill.               
  5  Inga McIntyre                 SR GMTC                        
  6  Ariel Sherman                 SR GMTC                        
 
Event 25  Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:20 PM
   Wisconsin:  13.26  6/12/1997   Reggie Torian, Wisconsin                     
    Facility:  13.64  2012        Andrew Riley, Illinois                       
     Big Ten:  13.26  1997        Reggie Torian, Wisconsin                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Ghichong Lew                  SR Northwestern TC             
  2  Charlie Foss                  SO Wisconsin                   
  3  Shawn Michels                 FR Wisconsin                   
  4  Matt Widule                   JR Wisconsin                   
  5  Brandon Mortenson             SO Unat-Wisconsin              
  6  Joe Buichl                    SO MSOE                        
  7  Brad Lorr                     JR MSOE                        
 
Event 26  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:33 PM
   Wisconsin:  13.45  5/15/2011   Egle Staisiunaite, Wisconsin                 
    Facility:  12.68  2002        Danielle Carruthers, Indiana                 
     Big Ten:  12.58  2003        Perdita Felicien, Illinois                   
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Claudette Day                 FR Northern Ill.               
  3  Latesha Bigby                 JR Northern Ill.               
  4  Deanna Latham                 JR Unat-Wisconsin              
  5  LaDonna Caston                SO SIU-E                       
  6  Georgia Ellenwood             FR Wisconsin                   
  7  Katelyn Malcore               JR Wisconsin                   
Section 2  Timed Finals
  2  Alli Divine                      Northwestern TC             
  3  Logan Tillmon                 FR Northern Ill.               
  4  Gina Lupica                      Northwestern TC             
  5  Natalie Tarter                SR Northern Ill.               
  6  Michaela Dwyer                JR Northern Ill.               
  7  Holly Denfeld                 FR MSOE                        
 
Event 27  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:42 PM
   Wisconsin:  45.63  4/20/1983   Leroy Dixon, Wisconsin                       
    Facility:  46.13  1993        Bryan Jones, Wisconsin                       
     Big Ten:  44.10  1987        Butch Reynolds, Ohio State                   
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Aavante Clay                  FR Edgewood                    
  2  Brian Martinez                   Great Lakes                 
  3  Sawyer Smith                  FR Unat-Wisconsin              
  4  Babatunde Awosika             SR Wisconsin                   
  5  Garret Payne                  JR Wisconsin                   
  6  Drew Simmons                  SR Wisconsin                   
  7  Austin Mudd                   JR Wisconsin                   
  8  Brandon Mortenson             SO Unat-Wisconsin              
Section 2  Timed Finals
  1  Kevin Anderson                SR GMTC                        
  2  Colin Sinnott                    WTC                         
  3  Michael Edwards               SR GMTC                        
  4  Zach Ziemek                   JR Wisconsin                   
  5  Paul Domann                   SR Edgewood                    
  6  Patrick O'Grady                  WTC                         
  7  Azad Darbandi                    WTC                         
 
Event 28  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:50 PM
   Wisconsin:  53.01  5/19/1991   Pam Moore, Wisconsin                         
    Facility:  51.02  2012        Ashley Spencer, Illinois                     
     Big Ten:  50.84  2008        Shana Cox, Penn State                        
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Grace Heglund-Lohman          JR Wisconsin                   
  3  Sophie Roth                   JR Wisconsin                   
  4  Jessica Oranika               SO SIU-E                       
  5  Tahtyana Peer                 FR Northern Ill.               
  6  Julie Cronin                  JR Northern Ill.               
  7  Elizabeth Duxbury             JR Wisconsin                   
Section 2  Timed Finals
  3  Caroline Grassl               SO Wisconsin                   
  4  Alexis Farrington             FR Wisconsin                   
  5  Abbie Weigel                  SR Wisconsin                   
  6  Mande Younge                     Northwestern TC             
 
Event 29  Men 800 Meter Run
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 2:58 PM
   Wisconsin:  1:45.60  7/16/1971   Mark Winzenried, Wisconsin                 
    Facility:  1:46.12  2012        Casimir Loxom, Penn State                  
     Big Ten:  1:44.49  1996        Marko Koers, Illinois                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Alex Hatz                     JR Wisconsin                   
  2  Carl Hirsch                   FR Wisconsin                   
  3  Austin Mudd                   JR Wisconsin                   
  4  Patrick Peterson                 Unattached                  
  5  Brandon Barnes                JR Iowa State                  
  6  Christian Delago                 Unattached                  
  7  Tyler Woloszyk                SR Wisconsin                   
  8  William Ottow                 SO Wisconsin                   
Section 2  Timed Finals
  1  Amir Alwan                    SO Wisconsin                   
  2  Blake Helton                     WTC                         
  3  Tom Enright                      WTC                         
  4  Ricky Esqueda                    Northwestern TC             
  5  Jonathan Cohen                SR Northwestern TC             
  6  Tim Metivier                     WTC                         
 
Event 30  Women 800 Meter Run
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 3:08 PM
   Wisconsin:  1:59.11  6/1/1990    Suzy Favor, Wisconsin                      
    Facility:  2:02.30  1996        Amy Wickus, Nike                           
     Big Ten:  1:59.11  1990        Suzy Favor, Wisconsin                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Rebecca Cronin                SR Northern Ill.               
  2  Meghan Heuer                  JR Northern Ill.               
  3  Jamie Burr                    JR Northern Ill.               
  4  Ali Olson                     FR Northern Ill.               
  5  Lauren Holtz                  FR Wisconsin                   
  6  Emma Reifel                   FR Wisconsin                   
  7  Jenny Larson                  FR Edgewood                    
  8  Emily Kellner                 FR Edgewood                    
  9  Allie Kastein                 FR Edgewood                    
 
Event 31  Men 400 Meter Hurdles
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 3:18 PM
   Wisconsin:  50.18  5/23/1981   Pete Hartman, Wisconsin                      
    Facility:  49.23  2012        Miles Ukaoma, Nebraska                       
     Big Ten:  48.30  1996        Neil Gardner, Michigan                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Shawn Michels                 FR Wisconsin                   
  4  Aaron Thompson                SO Wisconsin                   
  5  Zach Reitzug                  FR Wisconsin                   
  6  Brian Janus                   JR MSOE                        
 
Event 32  Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 3:28 PM
   Wisconsin:  57.16  5/31/1990   Tracy Mattes, Wisconsin                      
    Facility:  57.21  2012        Latoya Griffith, Illinois                    
     Big Ten:  54.17  1997        Tonya Williams, Illinois                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Logan Tillmon                 FR Northern Ill.               
  3  Alli Divine                      Northwestern TC             
  4  Jasmine Johnson               SO SIU-E                       
  5  Holly Denfeld                 FR MSOE                        
  6  Lydia Mitchell                JR Northern Ill.               
 
Event 33  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 3:38 PM
   Wisconsin:  20.52  5/23/1987   Robert Hackett, Wisconsin                    
    Facility:  20.42  1994        Chris Sanders, Ohio State                    
     Big Ten:  20.07  1984        Albert Robinson, Indiana                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Michael Karwowski             SR UW-Parkside                 
  3  Babatunde Awosika             SR Wisconsin                   
  4  Braxton Klavins               JR SIU-E                       
  5  Ahmad Evans                   JR SIU-E                       
  6  Garret Payne                  JR Wisconsin                   
  7  Ryan Davis                    FR Wisconsin                   
  8  Pete Braun                    SR GMTC                        
Section 2  Timed Finals
  2  Aaron Parks                      GMTC                        
  3  Jordan Smith                  SR Edgewood                    
  4  James Stecker                 FR Wisconsin                   
  5  Justin Rabon                  FR Wisconsin                   
  6  Joe Buichl                    SO MSOE                        
  7  Brian Martinez                   Great Lakes                 
Section 3  Timed Finals
  2  Fumitaka Kikyo                SR Northwestern TC             
  3  Karl Tremmel                     WTC                         
  4  Brandon Kappel                FR Wisconsin                   
  5  Mitch DeVriendt               SR Edgewood                    
  6  Alberto Garcia                SR GMTC                        
  7  Paul Domann                   SR Edgewood                    
 
Event 34  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 3:51 PM
   Wisconsin:  23.52  5/19/1991   Lisa Payne, Wisconsin                        
    Facility:  22.90  1994        Richelle Webb, Michigan                      
     Big Ten:  22.45  2004        Connie Moore, Penn State                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Alexis Farrington             FR Wisconsin                   
  2  Kimberly Azie                 FR Wisconsin                   
  3  A'Iesha Irvin-Muhammad        FR Northern Ill.               
  4  Sophie Roth                   JR Wisconsin                   
  5  Latesha Bigby                 JR Northern Ill.               
  6  Alexandria Isom               FR Northern Ill.               
  7  Brittany Smith                SR Northern Ill.               
  8  Grace Heglund-Lohman          JR Wisconsin                   
Section 2  Timed Finals
  1  Shalyn Romens                 SR GMTC                        
  2  Ariel Sherman                 SR GMTC                        
  3  Katelyn Malcore               JR Wisconsin                   
  4  Caroline Grassl               SO Wisconsin                   
  5  Inga McIntyre                 SR GMTC                        
  6  Maddy Zwiers                  FR Edgewood                    
  7  Rebecca DuCharme              FR Edgewood                    
  8  Elizabeth Duxbury             JR Wisconsin                   
 
Event 35  Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 4:07 PM
   Wisconsin:  8:22.81  6/7/1980    Randy Jackson, Wisconsin                   
    Facility:  8:28.90  2012        Craig Forys, Michigan                      
     Big Ten:  8:10.69  1991        Mark Croghan, Ohio State                   
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Hunter Salmon                 FR Edgewood                    
  2  Trent Evans                      WTC                         
 
Event 36  Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 4:19 PM
   Wisconsin:  10:07.09  6/11/2007   'A Havahla Haynes, Wisconsin              
    Facility:  10:07.67  2006        Amanda Kuca, Concordia                    
     Big Ten:   9:38.08  2007        Anna Willard, Michigan                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Erin Cawley                   SR Wisconsin                   
  2  Ariel Michalek                FR Wisconsin                   
  3  Dana Steffen                  SO Wisconsin                   
  4  Carly Pederson                FR Northern Ill.               
  5  Natasha Zanoya                FR Edgewood                    
 
Event 37  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 4:32 PM
   Wisconsin:  3:06.17  5/23/1993   Wisconsin                                  
                        Jones, Clark, Cooke, Peat                         
    Facility:  3:04.78  1994        Ohio State                                 
                        Nelloms, By'Note, Brooks, Jones                   
     Big Ten:  3:00.82  1993        Ohio State                                 
                        Jones, Payne, Smith, Nelloms                      
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Northwestern Track Club  'A'                                 
  4  Wisconsin  'A'                                               
  5  Greater Milwaukee Track Club  'A'                            
 
Event 38  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Saturday 5/10/2014 - 4:35 PM
   Wisconsin:  3:42.10  5/23/1992   Wisconsin                                  
                        Paynter, Wickus, Cote, Sherman                    
    Facility:  3:31.77  2012        Illinois                                   
                        Boyd, Kelly, Griffith, Spencer                    
     Big Ten:  3:27.69  2008        Penn State                                 
                        Blake, Barber, Hunter, Cox                        
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  4  Northern Illinois  'A'                                       
  5  Wisconsin  'A'                                               

ON WISCONSIN
  • Loading Tweets...
    1 second ago