UW Health Sports Medicine 


Licensed to Univ. of Wisconsin - Madison                  HY-TEK's Meet Manager
                           Wisconsin NCAA Qualifier                            
                      Camp Randall Memorial Sports Center                      
                           Madison, Wis.  - 3/1/2013                           
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Women Weight Throw
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 3:30 PM
 Held in The Shell.
 Top 9 plus ties advance to final.
   Wisconsin:  21.50m  2013        Taylor Smith, Wisconsin                     
    Facility:  22.82m  2006        Jennifer Leatherman, Penn State             
     Big Ten:  22.82m  2006        Jennifer Leatherman, Penn State             
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Dominique Martin              SO Chicago State               
  2  Alyssa Hood                   FR Wartburg                    
  3  Kayla Corzine                 SR Monmouth (Ill.)             
  4  Bethany Neuberger             JR UW-Whitewater               
  5  Shelby Mahr                   SO UW-Whitewater               
  6  Amy Miskowicz                 SO UW-Whitewater               
  7  Jaya Emerson                  JR Chicago State               
  8  Britlyn Sieck                 SR Wartburg                    
  9  Abby Martin                   JR UW-Oshkosh                  
 10  Raven Robinson                JR Monmouth (Ill.)             
 11  Breanna Strupp                SR UW-Oshkosh                  
 12  Kayla Hemann                  SO Wartburg                    
 13  Melanie Brickner              SO UW-Oshkosh                  
 14  Alison Szykowny               SO Loyola (Ill.)               
 15  Samantha Loew                 SR UW-Oshkosh                  
 16  Allison Devor                 SR Monmouth (Ill.)             
 
Event 2  Men Weight Throw
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 3:30 PM
 Held in McClain Center.
 Top 9 plus ties advance to final.
   Wisconsin:  19.62m  2000        Anders Holmstrom, Wisconsin                 
    Facility:  21.61m  2013        Michael Lihrman, Unattached-Wisconsin       
     Big Ten:  24.01m  2004        Dan Taylor, Ohio State                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Peter Marcy                   FR UW-La Crosse                
  2  Loussaint Minett              SO UW-Whitewater               
  3  Coltin Hahle                  SR Wartburg                    
  4  David Johnson                 SR Carroll                     
  5  Colt Feltes                   SO Wartburg                    
  6  Joe Brunner                   JR UW-Oshkosh                  
  7  Lewis Prior                   SR UW-Oshkosh                  
  8  Grant Havard                  SO UW-La Crosse                
  9  John Cooper                   JR UW-La Crosse                
 10  Paul Yovanic                  JR Loyola (Ill.)               
 11  Nick Baatz                    SR UW-Oshkosh                  
 12  Pete Delzer                   SR UW-Oshkosh                  
 
Event 3  Women Pole Vault
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 3:30 PM
 Progression: 3.35m, 3,45m, 3.55m, 3.65m, 3.75m, 3.85m, 3.95m,
 4.05m, 4.15m, 4.23m, 4.31m ... (continue by 8cm).
   Wisconsin:  4.12m  2010        Jenny Soceka, Wisconsin                      
    Facility:  4.25m  2010        Kylie Hutson, Indiana State                  
     Big Ten:  4.38m  2010        Alicia Rue, Minnesota                        
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Loryn Kressin                 SR UW-Whitewater               
  2  Jessie Vardas                 SO Wisconsin                   
  3  Courtney Walden               SO Wisconsin                   
  4  Taylor Kirby                  FR Wisconsin                   
  5  Melanie Pilon                 JR UW-Whitewater               
 
Event 4  Men Long Jump
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 4:00 PM
 Held on runway located inside homestretch.
 Top 9 plus ties advance to final.
   Wisconsin:  7.90m  2001        Len Herring, Wisconsin                       
    Facility:  8.05m  1993        Anthuan Maybank, Iowa                        
     Big Ten:  8.26m  1975        Charlton Ehizuelen, Illinois                 
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Brandon Kappel                FR Unat-Wisconsin              
  2  Jordan Smith                  JR Edgewood                    
  3  Kameron Jackson               FR Chicago State               
  4  Evan Sadowsky                 FR UW-La Crosse                
  5  Ben Schreib                   FR Wisconsin                   
  6  Cody Cassidy                  SO UW-Whitewater               
  7  Kory Jackson                  FR Chicago State               
  8  Charlie Foss                  FR Wisconsin                   
  9  Lee Robinson                  SO UW-Oshkosh                  
 10  Kyle Schueller                FR UW-Oshkosh                  
 11  Luke Wenham                   SO UW-Whitewater               
 12  Troy Brooks                   SR UW-La Crosse                
 13  Ryan Sprenger                 JR UW-Oshkosh                  
 14  Dave Kuczynski                SR UW-Whitewater               
 
Event 5  Women Long Jump
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 4:00 PM
 Begins following conclusion of men's long jump.
 Held on runway located inside homestretch.
 Top 9 plus ties advance to final.
   Wisconsin:  6.40m  1981        Pat Johnson, Wisconsin                       
    Facility:  6.38m  1991        Lisa Payne, Wisconsin                        
     Big Ten:  6.48m  2003        Rose Richmond, Indiana                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Nikki McKenzie                SO Dubuque                     
  2  JoLyn Owen                    SR UW-Whitewater               
  3  Laura Wondra                  JR Loras                       
  4  MacKinsey Marquith            SR Monmouth (Ill.)             
  5  Samantha Blue                 SO UW-Oshkosh                  
  6  Monique Davisson              SR Wartburg                    
  7  Carly Fehler                  SO UW-Eau Claire               
  8  Jessica Flax                  SR Wisconsin                   
 
Event 6  Men High Jump
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 4:45 PM
 Progression: 1.90m, 1.95m, 2.00m, 2.05m, 2.10m, 2.15m,
 2.19m, 2.23m, 2.26m ... (continue by 3cm).
   Wisconsin:  2.22m  2000        Bobby Myers, Wisocnsin                       
    Facility:  2.30m  2007        Jim Dilling, Minnesota State                 
     Big Ten:  2.33m  2011        Derek Drouin, Indiana                        
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kory Jackson                  FR Chicago State               
  2  Kameron Jackson               FR Chicago State               
  3  Beau Hering                   SR UW-Whitewater               
  4  Tom Fisher                    JR UW-Whitewater               
  5  Jason Tiedt                   FR Wisconsin                   
  6  Jacoby Firkins                SO Wartburg                    
  7  Cory White                    SO UW-Eau Claire               
  8  Christopher Watson            SO Dubuque                     
  9  Dominique Neloms              SO UW-La Crosse                
 10  Cory Zaeske                   JR UW-Whitewater               
 11  Lukey Klitz                   SR UW-Oshkosh                  
 12  Paul Annear                   SR Wisconsin                   
 13  Collin Taylor                 SR Wisconsin                   
 14  John McCann                   JR UW-Oshkosh                  
 
Event 7  Men Pole Vault
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 0:00 PM
 Begins 30:00 after conclusion of women's pole vault.
 Progression: 4.55m, 4.67m, 4.79m, 4.87m, 4.95m, 5.03m, 5.11m,
 5.19m, 5.27m, 5.35m, 5.43m ... (continue by 5cm).
   Wisconsin:  5.33m  1988        Todd Verbick, Wisconsin                      
    Facility:  5.50m  1996        Martin Erikkson, Minnesota                   
     Big Ten:  5.66m  1994        Mark Buse, Indiana                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Tim Flores                    SR Wartburg                    
  2  Dan Krause                    SR UW-Whitewater               
  3  Pat Lockington                SR UW-Whitewater               
  4  Cody Speaker                  JR UW-Whitewater               
  5  Gary Trkula                   JR UW-La Crosse                
  6  Jesse Johnson                 FR Unat-Wisconsin              
  7  Jeffery Hill                  SO UW-La Crosse                
  8  Chas Spangenberg              SR UW-Platteville              
  9  Rob Rohe                      JR UW-La Crosse                
 10  Bryan Klister                 SO UW-La Crosse                
 
Event 8  Women High Jump
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 0:00 PM
 Begins 15:00 after conclusion of men's high jump.
 Progression: 1.58m, 1.63m, 1.68m, 1.73m, 1.78m, 1.83m, 1.88m,
 1.93m, 1.98m, 2.01m ... (continue by 5cm).
   Wisconsin:  1.85m  2010        Megan Seidl, Wisconsin                       
    Facility:  1.91m  1996        Corissa Yasen, Purdue                        
     Big Ten:  1.93m  1999        Nicole Forrester, Michigan                   
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kailey Kladivo                FR Wartburg                    
  2  Sydney Van Munster            SR Chicago State               
  3  Yolanda Hayes-Barnes          FR Wisconsin                   
  4  Rachel Tesch                  FR Edgewood                    
  5  Fiona Baus                    FR Wisconsin                   
  6  Alexis Higgins                FR Dubuque                     
  7  Kasey Ederer                  FR UW-Oshkosh                  
  8  JoLyn Owen                    SR UW-Whitewater               
  9  Brooke Richardson             FR Wisconsin                   
 10  Lauren Strohmaier             SR UW-Whitewater               
 11  Deanna Latham                 SO Wisconsin                   
 
Event 9  Women Shot Put
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 0:00 PM
 Begins 15:00 after conclusion of women's weight throw.
 Top 9 plus ties advance to final.
   Wisconsin:  16.98m  2012        Kelsey Card, Wisconsin                      
    Facility:  17.01m  1992        Christy Barrett, Terre Haute TC             
     Big Ten:  18.00m  2011        Faith Sherrill, Indiana                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Maddie Appino                 FR Edgewood                    
  2  Alyssa Hood                   FR Wartburg                    
  3  Heather Clankie               FR UW-Oshkosh                  
  4  Shelby Mahr                   SO UW-Whitewater               
  5  Amy Miskowicz                 SO UW-Whitewater               
  6  Kayla Corzine                 SR Monmouth (Ill.)             
Flight 2  Finals
  1  Melanie Brickner              SO UW-Oshkosh                  
  2  Britlyn Sieck                 SR Wartburg                    
  3  Alison Szykowny               SO Loyola (Ill.)               
  4  Raven Robinson                JR Monmouth (Ill.)             
  5  Allison Devor                 SR Monmouth (Ill.)             
  6  Abby Martin                   JR UW-Oshkosh                  
  7  Breanna Strupp                SR UW-Oshkosh                  
  8  Taylor Smith                  SR Wisconsin                   
  9  Kelsey Card                   SO Wisconsin                   
 
Event 10  Men Shot Put
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 0:00 PM
 Begins 15:00 after conclusion of women's shot put.
 Top 9 plus ties advance to final.
   Wisconsin:  19.40m  2013        Danny Block, Wisconsin                      
    Facility:  19.75m  1987        Jeff Braun, Wisconsin United                
     Big Ten:  21.38m  1982        Kevin Akins, Ohio State                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Brandon Kappel                FR Unat-Wisconsin              
  2  Charlie Foss                  FR Wisconsin                   
  3  Christopher Mitchell          JR Chicago State               
  4  Ben Schreib                   FR Wisconsin                   
  5  Zach Ziemek                   SO Wisconsin                   
  6  Nathan Newberry               FR UW-La Crosse                
  7  Loussaint Minett              SO UW-Whitewater               
  8  Jon Petrie                    JR UW-Platteville              
  9  Ben Tenpas                    SO UW-La Crosse                
 10  John Cooper                   JR UW-La Crosse                
 11  Zachary Baehman               FR UW-Oshkosh                  
 12  Dylan Boyd                    JR Wartburg                    
Flight 2  Finals
  1  Jake Wiederholt               SR UW-Platteville              
  2  Coltin Hahle                  SR Wartburg                    
  3  Ben Watson                    JR UW-Whitewater               
  4  Nick Grosskopf                SO UW-Oshkosh                  
  5  Colt Feltes                   SO Wartburg                    
  6  Roger Steen                   SO UW-Eau Claire               
  7  Jeremy Brandt                 JR UW-Oshkosh                  
  8  Lewis Prior                   SR UW-Oshkosh                  
  9  Pete Delzer                   SR UW-Oshkosh                  
 10  Nick Baatz                    SR UW-Oshkosh                  
 
Event 12  Women Triple Jump
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 0:00 PM
 Held on runway located inside homestretch.
 Top 9 plus ties advance to final.
   Wisconsin:  13.19m  2010        Chavon Robinson, Wisconsin                  
    Facility:  13.26m  1996        Dawn Riley, Illinois                        
     Big Ten:  13.46m  2003        Nicole Whitman, Illinois                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Nikki McKenzie                SO Dubuque                     
  2  Tyler Henderson               FR UW-Whitewater               
  3  Courtney Egts                 JR Wartburg                    
  4  Kara Krugel                   FR Wisconsin                   
  5  Monique Davisson              SR Wartburg                    
  6  Laura McGinnis                JR Wisconsin                   
 
Event 13  Men Triple Jump
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 0:00 PM
 Held on runway located inside homestretch.
   Wisconsin:  16.66m  2001        Len Herring, Wisconsin                      
    Facility:  16.52m  1988        Kenny Harrison, Kansas State                
     Big Ten:  16.99m  2003        Aarik Wilson, Indiana                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Mark Hicks                    SO Chicago State               
  2  Eric Baber                    FR UW-Whitewater               
  3  Jamel Robertson               FR UW-Oshkosh                  
  4  Lee Robinson                  SO UW-Oshkosh                  
  5  Kevin Jamison                 FR Dubuque                     
  6  Kyle Schueller                FR UW-Oshkosh                  
  7  Lukey Klitz                   SR UW-Oshkosh                  
 
Event 14  Men 60 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
Friday 3/1/2013 - 4:00 PM
 Non-collegiate athletes will not advance to final.
   Wisconsin:   7.47  1997        Reggie Torian, Wisconsin                     
    Facility:   7.81  2008        Josh Hembrough, Purdue                       
     Big Ten:   7.47  1997        Reggie Torian, Wisconsin                     
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2  Cole Fuchs                       Unattached                  
  3  Robert Douglas                FR UW-Whitewater               
  4  Larry Johnson                 SR Wartburg                    
  5  Jershawn Dubose                  Unattached                  
  6  Joe DeRosier                  SR UW-La Crosse                
Heat 2  Prelims
  2  Ben Schreib                   FR Wisconsin                   
  3  Tony Floyd                    JR UW-Eau Claire               
  4  Matt Widule                   SO Wisconsin                   
  5  Jacoby Firkins                SO Wartburg                    
  6  Tim Derr                      SR Loras                       
 
Event 15  Women 60 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
Friday 3/1/2013 - 4:15 PM
 Non-collegiate athletes will not advance to final.
   Wisconsin:   8.41  2007        Melissa Talbot, Wisconsin                    
    Facility:   8.28  2006        Laneisha Waller, Illinois                    
     Big Ten:   7.90  2002        Perdita Felicien, Illinois                   
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Margaret Geldernick           SO UW-Oshkosh                  
  2  Tashina McAllister            JR Wartburg                    
  3  Sarah Boraas                  JR Wartburg                    
  4  Camesha Goods                 JR Wartburg                    
  5  Erin Kline                    SR UW-Stevens Point            
  6  Katelyn Malcore               SO Wisconsin                   
  7  Bayley Fleshner               SO Simpson                     
  8  Yolanda Hayes-Barnes          FR Wisconsin                   
 
Event 16  Men 60 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
Friday 3/1/2013 - 4:25 PM
 Non-collegiate athletes will not advance to final.
   Wisconsin:   6.55  2007        Demi Omole, Wisconsin                        
    Facility:   6.61  2008        Adam Harris, Michigan                        
     Big Ten:   6.55  2007        Demi Omole, Wisconsin                        
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Corey Scharf                  JR Chicago State               
  2  Isaac Vazquez                 SR UW-La Crosse                
  3  Isaac Provitt                 JR Chicago State               
  4  Moriarty Brown-Griffin        JR UW-Whitewater               
  5  Corey Broussard               FR Dubuque                     
  6  Aaron Arment                  SO Simpson                     
  7  Timothy Mercer                JR Chicago State               
  8  Troy Brooks                   SR UW-La Crosse                
Heat 2  Prelims
  2  Corey Wilch                   JR UW-Oshkosh                  
  3  Tommy Evans                      Unattached                  
  4  Phillip Jones                 SR Dubuque                     
  5  Alex Koenen                   SO UW-La Crosse                
  6  Davivorn Dowe                    Unattached                  
  7  David Sikorski                SR UW-La Crosse                
  8  Nick Nelson                      Unattached                  
 
Event 17  Women 60 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
Friday 3/1/2013 - 4:35 PM
 Non-collegiate athletes will not advance to final.
   Wisconsin:   7.44  2006        Shuntia Lucas, Wisconsin                     
    Facility:   7.38  2006        Yvonne Mensah, Illinois                      
     Big Ten:   7.21  2003        Rachelle Boone, Indiana                      
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Danielle Dugain               FR Chicago State               
  2  Abigail Davis                 FR Loras                       
  3  Lexie Sondgeroth              SO UW-Whitewater               
  4  Sharifah Robertson            SR Chicago State               
  5  Sophie Roth                   JR Wisconsin                   
  6  Carly Fehler                  SO UW-Eau Claire               
  7  Precious Williams             FR Chicago State               
  8  Selah Lee                        Unattached                  
 
Event 18  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 5:00 PM
   Wisconsin:  46.45  1983        LeRoy Dixson, Wisconsin                      
    Facility:  46.66  1999        Andrew Pierce, Ohio State                    
     Big Ten:  45.46  2001        Andrew Pierce, Ohio State                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Alex Gilmore                  SO Wartburg                    
  3  Agbolade Adesoye              JR Chicago State               
  4  Nick Ball                     FR Loras                       
  5  Matt Mikesell                 SR UW-Whitewater               
  6  Dallas Koppes                 SO Wartburg                    
Section 2  Timed Finals
  1  Paul Domann                   FR Edgewood                    
  2  Ross Denman                      Unattached                  
  3  Kameron Jackson               FR Chicago State               
  4  Spencer Turriff               NA Unat-Wisconsin              
  5  Jake Dennis-Oehling           JR UW-Eau Claire               
  6  Josh Goerdt                   JR Loras                       
Section 3  Timed Finals
  2  Nick Bee                      JR UW-Whitewater               
  3  Brandon Steggall              JR Wartburg                    
  4  Dominique Fagan               JR Wartburg                    
  5  Mike Servais                  SO UW-Oshkosh                  
  6  Cody Prince                   SO UW-Eau Claire               
Section 4  Timed Finals
  2  Zac Gassman                   SO Loras                       
  3  Kory Jackson                  FR Chicago State               
  4  James Stecker                 NA Unat-Wisconsin              
  5  John Cejka                    SR UW-Oshkosh                  
  6  Brett Hartman                 JR Wisconsin                   
 
Event 19  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 5:10 PM
   Wisconsin:  53.88  1981        Pam Moore, Wisconsin                         
    Facility:  52.31  2006        Kineke Alexander, Iowa                       
     Big Ten:  51.48  2007        Kineke Alexander, Iowa                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Maria Mikelsen                FR Edgewood                    
  4  Cierra Goodman                FR Chicago State               
  5  Joshlynn Scott                FR Chicago State               
  6  Grace Heglund-Lohman          SO Wisconsin                   
Section 2  Timed Finals
  4  Melissa Wellnitz              FR Edgewood                    
  5  Carrie Edmunds                SR Wisconsin                   
  6  Nevada Morrison                  Unattached                  
 
Event 21  Men 1 Mile Run
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 5:23 PM
   Wisconsin:  3:58.68  2012        Alex Hatz, Wisconsin                       
    Facility:  4:00.40  1978        Steve Lacy, Wisconsin                      
     Big Ten:  3:55.11  2005        Nate Brannen, Michigan                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Danny Buechel                 SR Wisconsin                   
  2  Matt McKenna                  SO Wisconsin                   
  3  Neal Berman                   JR Wisconsin                   
  4  Dawson Miller                 SO UW-Whitewater               
  5  Kenny Halloran                SO UW-Oshkosh                  
  6  Jerry Kerska                  JR UW-La Crosse                
  7  Brandon Skelding              SO Chicago State               
 
Event 22  Women 1 Mile Run
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 5:16 PM
   Wisconsin:  4:30.63  1989        Suzy Favor, Wisconsin                      
    Facility:  4:37.10  1977        Cindy Bremser, Wisconsin United            
     Big Ten:  4:30.63  1989        Suzy Favor, Wisconsin                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Madeline Timm                 FR Unat-Wisconsin              
  2  Megan Beers                   SR Unat-Wisconsin              
  3  Colleen McNulty               FR Wisconsin                   
 
Event 23  Women 800 Meter Run
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 5:55 PM
   Wisconsin:  2:01.65  1994        Amy Wickus, Wisconsin                      
    Facility:  2:03.70  1999        Suzy Favor Hamilton, Nike                  
     Big Ten:  2:01.65  1994        Amy Wickus, Wisocnsin                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Brittney Harper               SR Wisconsin                   
  2  Lizzie Wendt                  SO Wisconsin                   
  3  Liz Sequin                    JR Wisconsin                   
  4  Lauren Holtz                  FR Wisconsin                   
  5  Elizabeth Duxbury             SO Wisconsin                   
  6  Jusilya Scott                 FR Chicago State               
 
Event 24  Men 800 Meter Run
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 5:59 PM
   Wisconsin:  1:47.45  2010        Zach Mellon, Wisconsin                     
    Facility:  1:47.99  1991        Mike Raemisch, Wisconsin                   
     Big Ten:  1:46.96  1999        Bobby True, Illinois                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Matt Hupy                     FR Unat-Wisconsin              
  2  Tim Hucke                     JR Wisconsin                   
  3  William Ottow                 FR Wisconsin                   
  4  Samuel McKinney               SR Chicago State               
 
Event 25  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 6:04 PM
   Wisconsin:  24.11  2006        Shuntia Lucas, Wisconsin                     
    Facility:  23.69  2006        Kineke Alexander, Iowa                       
     Big Ten:  22.60  2004        Connie Moore, Penn State                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Selah Lee                        Unattached                  
  4  Summer Allen                  SO Chicago State               
  5  Pearl Chitava                 JR Chicago State               
Section 2  Timed Finals
  4  Maria Mikelsen                FR Edgewood                    
  5  Alisha Wren                   FR Chicago State               
  6  Sophie Roth                   JR Wisconsin                   
 
Event 26  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 6:10 PM
   Wisconsin:  21.03  2000        Michael Bennett, Wisconsin                   
    Facility:  21.31  1993        Chris Nelloms, Ohio State                    
     Big Ten:  20.57  1994        Chris Nelloms, Ohio State                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Paul Domann                   FR Edgewood                    
  3  Nick Nelson                      Unattached                  
  4  Emmanuel Jegede               SO Chicago State               
  5  Stedman Foster                FR Loras                       
  6  Zach Frey                     FR Loras                       
Section 2  Timed Finals
  2  Denzel Tucker                 SO Chicago State               
  3  Ross Denman                      Unattached                  
  4  Tommy Evans                      Unattached                  
  5  Aaron Arment                  SO Simpson                     
  6  Tyler Odom                    JR Chicago State               
 
Event 27  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 6:16 PM
   Wisconsin:  7:49.94  2010        Craig Miller, Wisconsin                    
    Facility:  7:48.00  1980        Steve Lacy, Wisconsin Track Club           
     Big Ten:  7:44.90  2004        Nick Willis, Michigan                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Jacob Naylor                  JR Wisconsin                   
  2  Joe McAsey                    FR Unat-Wisconsin              
 
Event 28  Women 3000 Meter Run
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 6:27 PM
   Wisconsin:  8:57.12  1986        Stephanie Herbst, Wisconsin                
    Facility:  9:14.20  1990        Suzy Favor, Wisconsin                      
     Big Ten:  8:57.12  1986        Stephanie Herbst, Wisconsin                
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Kristen Yarows                SO Wisconsin                   
  2  Anne Gregory                  FR Wisconsin                   
  3  Dana Steffen                  FR Wisconsin                   
  4  Erica Spiegelberg             JR Wisconsin                   
 
Event 29  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 6:38 PM
   Wisconsin:  13:30.74  2007        Chris Solinsky, Wisconsin                 
    Facility:  13:56.45  1983        Tim Hacker, Wisconsin                     
     Big Ten:  13:30.74  2007        Chris Sollinsky, Wisconsin                
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Cole Decker                   FR Central                     
 
Event 30  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 6:54 PM
   Wisconsin:  15:37.02  1997        Kathy Butler, Wisconsin                   
    Facility:  15:58.61  2006        Alyson Kohlmeier, Michigan                
     Big Ten:  15:37.02  1997        Kathy Butler, Wisconsin                   
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Grace Meuer                   FR Unat-Wisconsin              
  2  Rebecca Stoebe                SO Wisconsin                   
  3  Megan O'Grady                 SR Carroll                     
  4  Anne Gregory                  FR Wisconsin                   
  5  Erin Rosewicz                 FR Wisconsin                   
 
Event 31  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 7:12 PM
   Wisconsin:  3:07.29  1993        Wisconsin                                  
                        Jones, Cooke, Clark, Peat                         
    Facility:  3:09.40  1993        Ohio State                                 
                        Jones, Gray, Nelloms, Payne                       
     Big Ten:  3:03.48  2004        Minnesota                                  
                        Jakobsson, Steele, Merritt, Potter                
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  5  Chicago State  'A'                                           
  6  Loras  'A'                                                   
 
Event 32  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
Friday 3/1/2013 - 7:18 PM
   Wisconsin:  3:43.65  2013        Wisconsin                                  
                        Edmunds, Harper, Flax, Latham                     
    Facility:  3:41.98  2006        Penn State                                 
                        Cox, Simmons, Barber, Blake                       
     Big Ten:  3:33.30  2013        Illinois                                   
                        Thomas, Akinosun, Golliday, Spencer               
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  6  Chicago State  'A'                                           

ON WISCONSIN
  • Loading Tweets...
    1 second ago