UW Health Sports Medicine 


Recap

Licensed to Univ. of Wisconsin - Madison        HY-TEK's Meet Manager 1/19/2013
                         Wisconsin Elite Invitational                          
                      Camp Randall Memorial Sports Center                      
                    Madison, Wis.  - 1/18/2013 to 1/19/2013                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Men Indoor Pentathlon
================================================================
   Wisconsin: W  4040  2012        Japheth Cato, Wisconsin                     
    Facility: F  4097  1993        Brian Kelley, Penn State                    
     Big Ten: B  4097  1993        Brian Kelley, Penn State                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Japheth Cato              SR Wisconsin                 3878  
  2 Ben Schreib               FR Wisconsin                 3466  
  3 Kevin Fisch               SO Illinois State            3181  
 
Event 1  Indoor Pentathlon: #1 Men 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Japheth Cato              SR Wisconsin                 8.26   2    917
  2 Zach Ziemek               SO Unatt-Wisconsin           8.70   1    813
  3 Angus Stoudt              FR Northern Iowa             8.72   2    809
  4 Ben Schreib               FR Wisconsin                 8.95   1    757
  5 Kevin Fisch               SO Illinois State            9.04   2    737
 
Event 1  Indoor Pentathlon: #2 Men Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Japheth Cato              SR Wisconsin                7.41m   24-03.75    913
      7.41m  7.40m  PASS            
  2 Zach Ziemek               SO Unatt-Wisconsin          6.59m   21-07.50    718
      6.59m  5.08m  FOUL            
  3 Ben Schreib               FR Wisconsin                6.45m   21-02.00    686
      6.45m  FOUL  6.36m            
  4 Angus Stoudt              FR Northern Iowa            6.16m   20-02.50    621
      6.16m  FOUL  FOUL            
  5 Kevin Fisch               SO Illinois State           5.94m   19-06.00    574
      5.86m  5.94m  5.84m            
 
Event 1  Indoor Pentathlon: #3 Men Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ben Schreib               FR Wisconsin               12.85m   42-02.00    658
      12.59m  11.98m  12.85m            
  2 Zach Ziemek               SO Unatt-Wisconsin         12.54m   41-01.75    639
      12.54m  FOUL  12.01m            
  3 Kevin Fisch               SO Illinois State          11.73m   38-06.00    590
      11.07m  11.73m  11.58m            
  4 Japheth Cato              SR Wisconsin               11.69m   38-04.25    588
      11.66m  11.69m  FOUL            
  5 Angus Stoudt              FR Northern Iowa           10.68m   35-00.50    527
      10.46m  10.42m  10.68m            
 
Event 1  Indoor Pentathlon: #4 Men High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Japheth Cato              SR Wisconsin                2.06m    6-09.00    859
     1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03 2.06 2.09 2.12 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP  XXO  PPP  XXO  PPP  XXX 
  2 Ben Schreib               FR Wisconsin                1.97m    6-05.50    776
     1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O    O  XXX 
  2 Zach Ziemek               SO Unatt-Wisconsin          1.97m    6-05.50    776
     1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97 2.00 2.03 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP   XO  PPP  XXX 
  4 Kevin Fisch               SO Illinois State           1.88m    6-02.00    696
     1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 
        O    O    O    O    O   XO  XXX 
  5 Angus Stoudt              FR Northern Iowa            1.85m    6-00.75    670
     1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 
      PPP  PPP    O   XO  XXO  XXX 
 
Event 1  Indoor Pentathlon: #5 Men 1000 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Japheth Cato              SR Wisconsin              3:06.57     601
  2 Ben Schreib               FR Wisconsin              3:07.84     589
  3 Kevin Fisch               SO Illinois State         3:08.45     584
 
Event 2  Women Pole Vault
==========================================================================
   Wisconsin: W 4.12m  2010        Jenny Soceka, Wisconsin                     
    Facility: F 4.25m  2010        Kylie Hutson, Indiana State                 
     Big Ten: B 4.38m  2010        Alicia Rue, Minnesota                       
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Taylor Kirby              FR Wisconsin                3.75m   12-03.50 
     3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 
      PPP  PPP  PPP   XO    O    O  XXX 
  2 Libby Torresani           SO Northern Iowa            3.75m   12-03.50 
     3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 
      PPP  PPP  PPP  XXO   XO    O  XXX 
  3 Jill Schnurbusch          SR SEMO                     3.75m   12-03.50 
     3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  4 Jessie Vardas             SO Wisconsin                3.60m   11-09.75 
     3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
      PPP  PPP  PPP  XXO    O  XXX 
  5 Nikki Buchheit            SR SEMO                     3.60m   11-09.75 
     3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
      PPP    O    O    O  XXO  XXX 
  6 Courtney Walden           SO Wisconsin                3.60m   11-09.75 
     3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 
      PPP  PPP  PPP   XO    O  XXX 
  7 Jennifer Roche            SO Northern Iowa            3.45m   11-03.75 
     3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
      PPP  XXO    O   XO  XXX 
  8 Erica Grajales            JR SEMO                     3.45m   11-03.75 
     3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
      PPP   XO    O  XXO  XXX 
  9 Emily Swift               SR Illinois State           3.45m   11-03.75 
     3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 
      PPP  PPP  PPP   XO  XXX 
 10 Hailey Holten             FR SEMO                     3.30m   10-10.00 
     3.00 3.15 3.30 3.45 
        O   XO    O  XXX 
 -- Carley Morris             SO Wisconsin                   NH            
     3.00 3.15 
      PPP  XXX 
 -- Melaina Mrozek            FR N. Michigan                 NH            
     3.00 
      XXX 
 
Event 3  Women Weight Throw
==========================================================================
   Wisconsin: W 21.33m  2012        Taylor Smith, Wisconsin                    
    Facility: F 22.82m  2006        Jennifer Leatherman, Penn State            
     Big Ten: B 22.82m  2006        Jennifer Leatherman, Penn State            
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Brittany Smith            SR Illinois State          20.78m   68-02.25 
      20.78m  20.23m  20.05m  19.82m  FOUL  FOUL
  2 Taylor Smith              SR Wisconsin               20.24m   66-05.00 
      19.89m  19.54m  FOUL  FOUL  20.24m  19.91m
  3 Kelsey Card               SO Wisconsin               19.18m   62-11.25 
      17.72m  18.30m  18.24m  19.18m  18.92m  FOUL
  4 Abby Lueck                JR Wisconsin               18.73m   61-05.50 
      18.20m  18.02m  FOUL  18.73m  FOUL  FOUL
  5 Angela Boushea            SO Wisconsin               18.59m   61-00.00 
      FOUL  17.72m  18.59m  FOUL  FOUL  18.26m
  6 Sydney Rabon              SO Northern Iowa           18.50m   60-08.50 
      17.62m  18.50m  FOUL  17.87m  FOUL  FOUL
  7 Kelsey Sukovaty           JR Northern Iowa           17.65m   57-11.00 
      17.04m  17.65m  17.56m  17.24m  17.39m  FOUL
  8 Kayla Gutierrez           FR SEMO                    17.39m   57-00.75 
      FOUL  16.28m  17.39m  14.89m  15.10m  16.68m
  9 Jamie Lindstrom           FR Northern Iowa           16.77m   55-00.25 
      15.35m  14.68m  16.28m  FOUL  16.77m  15.19m
 10 Courtney Gapelu           JR SEMO                    15.90m   52-02.00 
      14.28m  15.73m  15.90m            
 11 Sarah Hall                SO SEMO                    15.31m   50-02.75 
      15.23m  15.31m  15.18m            
 12 Emilea Old                JR SEMO                    15.03m   49-03.75 
      13.19m  15.03m  14.03m            
 13 Chloe Schmidt             FR Northern Iowa           14.05m   46-01.25 
      14.05m  12.69m  13.84m            
 14 Megan Strait              FR N. Michigan             11.12m   36-05.75 
      FOUL  11.12m  9.89m            
 15 Tori Freeman              FR N. Michigan             10.34m   33-11.25 
      9.36m  10.34m  FOUL            
 -- Mahnker Dahnweih          JR Illinois State            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 4  Women Long Jump
==========================================================================
   Wisconsin: W 6.40m  1981        Pat Johnson, Wisconsin                      
    Facility: F 6.38m  1991        Lisa Payne, Wisconsin                       
     Big Ten: B 6.48m  2003        Rose Richmond, Indiana                      
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Alexis Mitchell           JR Wisconsin                5.50m   18-00.50 
      5.13m  5.50m  5.32m  FOUL  5.19m  5.37m
  2 Jessica Flax              SR Wisconsin                5.31m   17-05.25 
      FOUL  5.23m  5.20m  FOUL  FOUL  5.31m
  3 Macy Ritter               FR SEMO                     5.22m   17-01.50 
      FOUL  FOUL  4.94m  FOUL  FOUL  5.22m
  4 Tatiana Rice              FR Northern Iowa            5.20m   17-00.75 
      5.17m  FOUL  5.00m  FOUL  5.20m  4.78m
  5 Jessica Brown             SO SEMO                     5.11m   16-09.25 
      5.11m  5.07m  5.03m  FOUL  4.96m  4.83m
  6 Yolanda Hayes-Barnes      FR Wisconsin                5.09m   16-08.50 
      FOUL  4.95m  5.03m  4.94m  5.08m  5.09m
  7 Jen Jenkins               SR Illinois State           5.08m   16-08.00 
      FOUL  FOUL  5.05m  4.89m  5.02m  5.08m
  8 Brooke Granquist          SR N. Michigan              5.00m   16-05.00 
      4.35m  FOUL  4.99m  5.00m  FOUL  FOUL
  9 Emily Wandling            JR Northern Iowa            4.97m   16-03.75 
      4.97m  4.90m  4.76m  4.90m  FOUL  4.97m
 10 Kim Moye                  SO SEMO                     4.91m   16-01.50 
      4.91m  FOUL  FOUL            
 11 Mariah Beaman             SR N. Michigan              4.51m   14-09.75 
      4.51m  FOUL  4.44m            
 12 Lexi Reed                 SO Northern Iowa            4.20m   13-09.50 
      4.20m  FOUL  FOUL            
 
Event 5  Men Long Jump
==========================================================================
   Wisconsin: W 7.90m  2001        Len Herring, Wisconsin                      
    Facility: F 8.05m  1993        Anthuan Maybank, Iowa                       
     Big Ten: B 8.26m  1975        Charlton Ehizuelen, Illinois                
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Blake Smith               SO SEMO                     6.80m   22-03.75 
      FOUL  6.80m  FOUL  6.73m  5.37m  PASS
  2 Reginald Miller Jr.       SO SEMO                     6.64m   21-09.50 
      6.64m  6.06m  FOUL  PASS  PASS  PASS
  3 Charles Brown             FR Northern Iowa            6.58m   21-07.25 
      6.36m  6.58m  6.36m  PASS  PASS  PASS
  4 Weston Riesselman         FR Northern Iowa            6.53m   21-05.25 
      6.09m  6.53m  6.49m  6.46m  FOUL  6.34m
  5 Alexander Anderson        SO SEMO                     6.46m   21-02.50 
      5.72m  6.02m  6.46m  PASS  PASS  PASS
  6 Brandon Kappel            FR Unatt-Wisconsin          6.41m   21-00.50 
      6.36m  6.11m  6.41m  PASS  PASS  PASS
  7 Jason Mauer               SO Northern Iowa            6.38m   20-11.25 
      FOUL  FOUL  6.38m  6.11m  6.03m  FOUL
  8 Adonis Hill               FR Illinois State           6.31m   20-08.50 
      6.25m  6.12m  6.31m  5.99m  6.30m  5.87m
  9 Ian Jansen                   Unattached               6.18m   20-03.50 
      5.99m  6.17m  6.18m  6.03m  5.92m  6.18m
 10 Demetri Alimissis         FR Illinois State           6.09m   19-11.75 
      6.09m  6.00m  6.00m  5.89m  5.95m  5.58m
 -- Blake Carter              JR SEMO                      FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  PASS  PASS
 
Event 6  Men High Jump
==========================================================================
   Wisconsin: W 2.22m  2000        Bobby Myers, Wisocnsin                      
    Facility: F 2.30m  2007        Jim Dilling, Minnesota State                
     Big Ten: B 2.33m  2011        Derek Drouin, Indiana                       
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Reginald Miller Jr.       SO SEMO                     2.14m    7-00.25 
     1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 2.14 2.16 
        P    P    P    P    P    O    O   XO    O  XXX 
  2 Collin Taylor             SR Wisconsin                2.11m    6-11.00 
     1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 2.14 
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXX 
  3 Jason Tiedt               FR Wisconsin                2.01m    6-07.00 
     1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 2.06 
        P    O    O   XO    O   XO  XXX 
  4 Paul Annear               SR Wisconsin                1.96m    6-05.00 
     1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 
        P    P    P    P    O  XXX 
  4 Tommy Yackle              SO Northern Iowa            1.96m    6-05.00 
     1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 
        P    P    P    P    O  XXX 
  6 Thomas Larson             JR Northern Iowa           J1.96m    6-05.00 
     1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 2.01 
        P    P    P    P   XO  XXX 
  7 Kenny Hosp                JR SEMO                     1.91m    6-03.25 
     1.76 1.81 1.86 1.91 1.96 
        O    O    O    O  XXX 
  8 Josh Prosser              SO Illinois State           1.86m    6-01.25 
     1.76 1.81 1.86 1.91 
        P    O    O  XXX 
 -- Brandon Kappel            FR Unatt-Wisconsin             NH            
     1.76 
      XXX 
 
Event 7  Men Weight Throw
==========================================================================
   Wisconsin: W 19.62m  2000        Anders Holmstrom, Wisconsin                
    Facility: F 21.56m  2008        Jon Pullum, Purdue                         
     Big Ten: B 24.01m  2004        Dan Taylor, Ohio State                     
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Michael Lihrman           JR Unatt-Wisconsin         20.18m   66-02.50 
      18.34m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  20.18m
  2 Adam McDonnell            JR Northern Iowa           19.34m   63-05.50 
      16.18m  17.84m  17.65m  17.93m  19.34m  17.66m
  3 Scott Erickson            SO Wisconsin               18.92m   62-01.00 
      18.39m  18.92m  FOUL  17.73m  18.53m  FOUL
  4 Curtis Jensen             SR Unattached              18.31m   60-01.00 
      17.76m  18.31m  18.17m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Jordan Williams           SR Northern Iowa           18.11m   59-05.00 
      FOUL  FOUL  18.11m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Kevin Farley              SO SEMO                    17.01m   55-09.75 
      FOUL  16.68m  16.26m  FOUL  FOUL  17.01m
  7 Matt Schiffer             JR Northern Iowa           16.99m   55-09.00 
      16.76m  16.99m  16.55m  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Luke Wielgopolan          SR Illinois State          16.93m   55-06.50 
      16.62m  16.93m  16.23m  FOUL  16.69m  FOUL
  9 Jared Siemers             SR SEMO                    16.43m   53-11.00 
      FOUL  16.38m  FOUL  16.40m  16.43m  FOUL
 10 Andrew Bartsch            FR Wisconsin               16.32m   53-06.50 
      FOUL  FOUL  16.32m            
 11 Kyle Lambardino           SO Illinois State          15.94m   52-03.75 
      15.94m  15.67m  FOUL            
 12 Jason Walker              FR SEMO                    14.26m   46-09.50 
      13.71m  14.26m  13.92m            
 13 Adam Rasche               SO Illinois State          13.83m   45-04.50 
      13.83m  13.36m  13.78m            
 14 Jamaal Bearden            FR Illinois State          13.71m   44-11.75 
      FOUL  13.71m  FOUL            
 -- Craig Robinson            SR SEMO                      FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 8  Men Pole Vault
==========================================================================
   Wisconsin: W 5.33m  1988        Todd Verbick, Wisconsin                     
    Facility: F 5.50m  1996        Martin Erikkson, Minnesota                  
     Big Ten: B 5.66m  1994        Mark Buse, Indiana                          
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Zach Ziemek               SO Unatt-Wisconsin          5.00m   16-04.75 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.60 4.70 4.80 4.90 5.00 5.10 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O   XO  XXX 
  2 Corey Szamlewski          SO Northern Iowa            4.90m   16-00.75 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.60 4.70 4.80 4.90 5.00 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO   XO  XXX 
  3 Thomas Jean               SO Illinois State           4.80m   15-09.00 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.60 4.70 4.80 4.90 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O  XXX 
  4 Kevin Fisch               SO Illinois State           4.70m   15-05.00 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.60 4.70 4.80 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O    O    O  XXX 
  5 Charles Fenner            FR Northern Iowa            4.50m   14-09.00 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.60 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O  XXX 
  6 Tyler Clark               SR Northern Iowa            4.20m   13-09.25 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 
      PPP  PPP  PPP  PPP  XXO  PPP  XXX 
  7 Nicholas Bednarek         FR Illinois State          J3.90m   12-09.50 
     3.60 3.75 3.90 4.05 
      PPP  PPP    O  XXX 
  8 Jeff Spangler             FR SEMO                    J3.90m   12-09.50 
     3.60 3.75 3.90 4.05 
      PPP  PPP   XO  XXX 
  9 Ben Schreib               FR Wisconsin               J3.90m   12-09.50 
     3.60 3.75 3.90 4.05 
      PPP  XXO  XXO  XXX 
 -- Christian Locke           FR SEMO                        NH            
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 
      PPP  PPP  PPP  PPP  XXX 
 
Event 9  Women High Jump
==========================================================================
   Wisconsin: W 1.85m  2010        Megan Seidl, Wisconsin                      
    Facility: F 1.91m  1996        Corissa Yasen, Purdue                       
     Big Ten: B 1.93m  1999        Nicole Forrester, Michigan                  
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Deanna Latham             SO Wisconsin                1.68m    5-06.00 
     1.48 1.53 1.58 1.63 1.68 1.71 
        P    O    O    O   XO  XXX 
  2 Amy Harvoth               SO Illinois State           1.63m    5-04.25 
     1.48 1.53 1.58 1.63 1.68 
        P    O    O   XO  XXX 
  3 Brooke Richardson         FR Wisconsin                1.58m    5-02.25 
     1.48 1.53 1.58 1.63 
        P    O  XXO  XXX 
  4 Jessica Brown             SO SEMO                    J1.53m    5-00.25 
     1.48 1.53 1.58 
        P    O  XXX 
  4 Fiona Baus                FR Wisconsin               J1.53m    5-00.25 
     1.48 1.53 1.58 
        P    O  XXX 
  4 Jessica Flax              SR Wisconsin               J1.53m    5-00.25 
     1.48 1.53 1.58 
        P    O  XXX 
  7 Macy Ritter               FR SEMO                    J1.53m    5-00.25 
     1.48 1.53 1.58 
       XO   XO  XXX 
  8 Brooke Granquist          SR N. Michigan             J1.53m    5-00.25 
     1.48 1.53 1.58 
      XXO   XO  XXX 
  9 Yolanda Hayes-Barnes      FR Wisconsin               J1.53m    5-00.25 
     1.48 1.53 1.58 
        O  XXO  XXX 
  9 Emily Endelman            FR Northern Iowa           J1.53m    5-00.25 
     1.48 1.53 1.58 
        P  XXO  XXX 
 11 Allison Twedt             FR Northern Iowa            1.48m    4-10.25 
     1.48 1.53 
        O  XXX 
 12 Alexis Mitchell           JR Wisconsin               J1.48m    4-10.25 
     1.48 1.53 
      XXO  XXX 
 
Event 10  Women Shot Put
==========================================================================
   Wisconsin: W 16.98m  2012        Kelsey Card, Wisconsin                     
    Facility: F 17.01m  1992        Christy Barrett, Terre Haute TC            
     Big Ten: B 18.00m  2011        Faith Sherrill, Indiana                    
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Taylor Smith              SR Wisconsin               16.39m   53-09.25 
      15.51m  15.85m  FOUL  15.48m  15.46m  16.39m
  2 Kelsey Card               SO Wisconsin               16.18m   53-01.00 
      15.75m  16.18m  16.13m  15.79m  FOUL  FOUL
  3 Brittany Smith            SR Illinois State          16.14m   52-11.50 
      16.14m  FOUL  FOUL  15.70m  FOUL  FOUL
  4 Kelsey Sukovaty           JR Northern Iowa           15.22m   49-11.25 
      15.22m  14.23m  14.17m  14.91m  14.21m  14.77m
  5 Courtney Gapelu           JR SEMO                    14.71m   48-03.25 
      FOUL  13.63m  14.06m  14.25m  14.60m  14.71m
  6 Abby Lueck                JR Wisconsin               14.60m   47-11.00 
      FOUL  13.61m  14.60m  14.32m  FOUL  FOUL
  7 Sarah Hall                SO SEMO                    13.31m   43-08.00 
      12.53m  12.63m  13.31m  12.78m  12.70m  13.11m
  8 Kayla Gutierrez           FR SEMO                    13.25m   43-05.75 
      12.82m  12.80m  13.25m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Sydney Rabon              SO Northern Iowa           12.99m   42-07.50 
      12.90m  12.99m  12.83m  FOUL  FOUL  FOUL
 10 Abigail Kachanuk          FR Illinois State          12.80m   42-00.00 
      12.40m  12.70m  12.80m            
 11 Jamie Lindstrom           FR Northern Iowa           12.25m   40-02.25 
      11.50m  FOUL  12.25m            
 12 Chloe Schmidt             FR Northern Iowa           12.21m   40-00.75 
      11.56m  12.21m  11.64m            
 13 Deanna Latham             SO Wisconsin               11.99m   39-04.00 
      10.90m  11.32m  11.99m            
 14 Emilea Old                JR SEMO                    11.73m   38-06.00 
      11.73m  FOUL  FOUL            
 15 Mahnker Dahnweih          JR Illinois State          11.55m   37-10.75 
      11.55m  FOUL  11.34m            
 16 Megan Strait              FR N. Michigan             10.98m   36-00.25 
      10.85m  10.43m  10.98m            
 17 Tori Freeman              FR N. Michigan             10.38m   34-00.75 
      FOUL  10.38m  10.23m            
 18 Taylor Twedt              FR Unatt-Wisconsin         10.35m   33-11.50 
      9.49m  10.35m  10.08m            
 19 Alexis Mitchell           JR Wisconsin               10.24m   33-07.25 
      FOUL  10.24m  FOUL            
 -- Yolanda Hayes-Barnes      FR Wisconsin                 FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 11  Men Shot Put
==========================================================================
   Wisconsin: W 18.91m  2012        Danny Block, Wisconsin                     
    Facility: F 19.75m  1987        Jeff Braun, Wisconsin United               
     Big Ten: B 21.38m  1982        Kevin Akins, Ohio State                    
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Curtis Jensen             SR Unattached              18.40m   60-04.50 
      17.12m  17.73m  FOUL  17.72m  18.01m  18.40m
  2 Jordan Williams           SR Northern Iowa           16.32m   53-06.50 
      FOUL  16.32m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Craig Robinson            SR SEMO                    15.94m   52-03.75 
      15.27m  FOUL  FOUL  15.60m  15.94m  15.81m
  4 Andrew Brekke             FR Wisconsin               15.58m   51-01.50 
      FOUL  FOUL  15.58m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Kevin Farley              SO SEMO                    15.50m   50-10.25 
      15.11m  15.07m  FOUL  15.50m  FOUL  FOUL
  6 Kyle Lambardino           SO Illinois State          15.27m   50-01.25 
      15.27m  14.99m  FOUL  FOUL  15.00m  FOUL
  7 Michael Kroeger           JR Illinois State          13.87m   45-06.25 
      13.30m  13.53m  13.01m  13.34m  13.79m  13.87m
  8 Adam Rasche               SO Illinois State          13.76m   45-01.75 
      13.62m  13.52m  FOUL  FOUL  13.33m  13.76m
  9 Jason Walker              FR SEMO                    13.49m   44-03.25 
      FOUL  FOUL  12.73m  FOUL  13.49m  FOUL
 -- Brad Bernarde             FR Unatt-Wisconsin           FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 -- Jamaal Bearden            FR Illinois State            FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 12  Men Triple Jump
==========================================================================
   Wisconsin: W 16.66m  2001        Len Herring, Wisconsin                     
    Facility: F 16.52m  1988        Kenny Harrison, Kansas State               
     Big Ten: B 16.99m  2003        Aarik Wilson, Indiana                      
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Paul Annear               SR Wisconsin               14.06m   46-01.50 
      FOUL  14.06m  13.58m  PASS  PASS  PASS
  2 Reginald Miller Jr.       SO SEMO                    13.89m   45-07.00 
      FOUL  13.89m  FOUL  FOUL  FOUL    
  3 Charles Brown             FR Northern Iowa           12.95m   42-06.00 
      FOUL  12.95m  FOUL  PASS  PASS  PASS
 
Event 13  Women Triple Jump
==========================================================================
   Wisconsin: W 13.19m  2010        Chavon Robinson, Wisconsin                 
    Facility: F 13.26m  1996        Dawn Riley, Illinois                       
     Big Ten: B 13.46m  2003        Nicole Whitman, Illinois                   
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Emily Wandling            JR Northern Iowa           11.09m   36-04.75 
      10.43m  11.09m  FOUL  FOUL  10.73m  11.01m
  2 Kendall Rush              SR Illinois State          11.08m   36-04.25 
      10.94m  FOUL  10.99m  FOUL  FOUL  11.08m
  3 Kara Krugel               FR Wisconsin               10.96m   35-11.50 
      FOUL  FOUL  FOUL  10.96m  FOUL  10.89m
  4 Kim Moye                  SO SEMO                    10.90m   35-09.25 
      FOUL  FOUL  FOUL  10.80m  10.90m  10.77m
  5 Tatiana Rice              FR Northern Iowa           10.43m   34-02.75 
      10.33m  10.38m  10.18m  FOUL  10.43m  10.33m
 
Event 14  Men 60 Meter Hurdles
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
   Wisconsin: W  7.47  1997        Reggie Torian, Wisconsin                    
    Facility: F  7.81  2008        Josh Hembrough, Purdue                      
     Big Ten: B  7.47  1997        Reggie Torian, Wisconsin                    
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Sebastian Barth           SO Northern Iowa             8.02Q 
  2 Japheth Cato              SR Wisconsin                 8.53q 
  3 Angus Stoudt              FR Northern Iowa             8.58q 
  4 Ryan Newtoff              JR Northern Iowa             8.61q 
  5 Prentice Ivy              SR SEMO                      8.71q 
  6 Tyler Clark               SR Northern Iowa             9.31q 
 -- Matt Widule               SO Wisconsin                   DQ  
 
Event 14  Men 60 Meter Hurdles
================================================================
   Wisconsin: W  7.47  1997        Reggie Torian, Wisconsin                    
    Facility: F  7.81  2008        Josh Hembrough, Purdue                      
     Big Ten: B  7.47  1997        Reggie Torian, Wisconsin                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Japheth Cato              SR Wisconsin                 7.95  
  2 Sebastian Barth           SO Northern Iowa             8.01  
  3 Ryan Newtoff              JR Northern Iowa             8.54  
  4 Prentice Ivy              SR SEMO                      8.68  
  5 Angus Stoudt              FR Northern Iowa             8.77  
  6 Tyler Clark               SR Northern Iowa             9.20  
Preliminaries
 -- Matt Widule               SO Wisconsin                       
 
Event 15  Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
   Wisconsin: W  8.41  2007        Melissa Talbot, Wisconsin                   
    Facility: F  8.28  2006        Laneisha Waller, Illinois                   
     Big Ten: B  7.90  2002        Perdita Felicien, Illinois                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Jessica Flax              SR Wisconsin                 8.63Q  2 
  2 Dorcas Akinniyi           SR Unatt-Wisconsin           8.85Q  1 
  3 Lindsay Gierke            SR Northern Iowa             9.07q  1 
  4 Erin Kline                SR UW-Stevens Point          9.08q  1 
  5 Katelyn Malcore           SO Wisconsin                 9.18q  2 
  6 Unique Hooks              SR SEMO                      9.24q  2 
  7 Alexis Mitchell           JR Wisconsin                 9.38q  2 
  8 Yolanda Hayes-Barnes      FR Wisconsin                 9.38q  2 
  9 Jessica McCaskill         FR Illinois State            9.65   1 
 10 Shaina Walther            SO N. Michigan              10.89   1 
 
Event 15  Women 60 Meter Hurdles
================================================================
   Wisconsin: W  8.41  2007        Melissa Talbot, Wisconsin                   
    Facility: F  8.28  2006        Laneisha Waller, Illinois                   
     Big Ten: B  7.90  2002        Perdita Felicien, Illinois                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Jessica Flax              SR Wisconsin                 8.66  
  2 Dorcas Akinniyi           SR Unatt-Wisconsin           8.74  
  3 Lindsay Gierke            SR Northern Iowa             8.95  
  4 Katelyn Malcore           SO Wisconsin                 9.04  
  5 Erin Kline                SR UW-Stevens Point          9.14  
  6 Unique Hooks              SR SEMO                      9.21  
  7 Alexis Mitchell           JR Wisconsin                 9.24  
  8 Yolanda Hayes-Barnes      FR Wisconsin                 9.45  
Preliminaries
  9 Jessica McCaskill         FR Illinois State                  
 10 Shaina Walther            SO N. Michigan                     
 
Event 16  Men 60 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
   Wisconsin: W  6.55  2007        Demi Omole, Wisconsin                       
    Facility: F  6.61  2008        Adam Harris, Michigan                       
     Big Ten: B  6.55  2007        Demi Omole, Wisconsin                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Blake Carter              JR SEMO                      6.88Q  3 
  2 Derek Kramer              SR Northern Iowa             6.93Q  1 
  3 Blake Smith               SO SEMO                      6.97Q  2 
  4 Charles Brown             FR Northern Iowa             7.08q  3 
  5 Matt Kerswill             SR Wisconsin                 7.08q  1 
  6 Benjamin Sparkman         SR Illinois State            7.09q  1 
  7 Cam Brown                 SO Northern Iowa             7.12q  2 
  8 Nathan Schreiber          SO Illinois State            7.15q  3 
  9 Patrick Plank                Unattached                7.16   3 
 10 Fabian Santiago           FR SEMO                      7.20   1 
 11 Spencer Turriff           FR Unatt-Wisconsin           7.27   3 
 12 Demetri Alimissis         FR Illinois State            7.28   1 
 13 Adonis Hill               FR Illinois State            7.30   3 
 14 Weston Riesselman         FR Northern Iowa             7.35   1 
 15 Sam Wilson                SO Unatt-Wisconsin           7.44   2 
 
Event 16  Men 60 Meter Dash
================================================================
   Wisconsin: W  6.55  2007        Demi Omole, Wisconsin                       
    Facility: F  6.61  2008        Adam Harris, Michigan                       
     Big Ten: B  6.55  2007        Demi Omole, Wisconsin                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Derek Kramer              SR Northern Iowa             6.93  
  2 Blake Smith               SO SEMO                      6.96  
  3 Matt Kerswill             SR Wisconsin                 7.05  
  4 Cam Brown                 SO Northern Iowa             7.07  
  5 Charles Brown             FR Northern Iowa             7.10  
  6 Benjamin Sparkman         SR Illinois State            7.10  
  7 Nathan Schreiber          SO Illinois State            7.15  
Preliminaries
  1 Blake Carter              JR SEMO                            
  9 Patrick Plank                Unattached                      
 10 Fabian Santiago           FR SEMO                            
 11 Spencer Turriff           FR Unatt-Wisconsin                 
 12 Demetri Alimissis         FR Illinois State                  
 13 Adonis Hill               FR Illinois State                  
 14 Weston Riesselman         FR Northern Iowa                   
 15 Sam Wilson                SO Unatt-Wisconsin                 
 
Event 17  Women 60 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
   Wisconsin: W  7.44  2006        Shuntia Lucas, Wisconsin                    
    Facility: F  7.38  2006        Yvonne Mensah, Illinois                     
     Big Ten: B  7.21  2003        Rachelle Boone, Indiana                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Britti Wirtz              SO N. Michigan               7.88Q  1 
  2 Jessica Flax              SR Wisconsin                 7.89Q  2 
  3 Ayonna Cartwright         FR SEMO                      7.93Q  3 
  4 Printassia Johnson        SO Illinois State            7.88q  1 
  5 Lindsay Gierke            SR Northern Iowa             7.95q  2 
  6 Alexis Mitchell           JR Wisconsin                 8.13q  1 
  7 Sarah Mussallem           FR Illinois State            8.18q  1 
  8 Jessica McCaskill         FR Illinois State            8.21q  3 
  9 Shelby Beyer              SO Northern Iowa             8.26   2 
 10 Katelyn Malcore           SO Wisconsin                 8.28   2 
 11 Sam Cameron               SR Northern Iowa             8.30   3 
 12 Tatiana Rice              FR Northern Iowa             8.31   2 
 13 Unique Hooks              SR SEMO                      8.34   3 
 14 Lexi Reed                 SO Northern Iowa             8.37   1 
 15 Courtney Holub            SO Northern Iowa             8.45   1 
 
Event 17  Women 60 Meter Dash
================================================================
   Wisconsin: W  7.44  2006        Shuntia Lucas, Wisconsin                    
    Facility: F  7.38  2006        Yvonne Mensah, Illinois                     
     Big Ten: B  7.21  2003        Rachelle Boone, Indiana                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Printassia Johnson        SO Illinois State            7.82  
  2 Jessica Flax              SR Wisconsin                 7.84  
  3 Britti Wirtz              SO N. Michigan               7.84  
  4 Lindsay Gierke            SR Northern Iowa             7.91  
  5 Sarah Mussallem           FR Illinois State            8.14  
  6 Alexis Mitchell           JR Wisconsin                 8.20  
  7 Jessica McCaskill         FR Illinois State            8.21  
 -- Ayonna Cartwright         FR SEMO                        FS  
Preliminaries
  9 Shelby Beyer              SO Northern Iowa                   
 10 Katelyn Malcore           SO Wisconsin                       
 11 Sam Cameron               SR Northern Iowa                   
 12 Tatiana Rice              FR Northern Iowa                   
 13 Unique Hooks              SR SEMO                            
 14 Lexi Reed                 SO Northern Iowa                   
 15 Courtney Holub            SO Northern Iowa                   
 
Event 18  Men 600 Meter Run
===================================================================
   Wisconsin: W 1:17.32  2001        Jabari Pride, Wisconsin                   
    Facility: F 1:17.35  1999        Bobby True, Illinois                      
     Big Ten: B 1:16.19  2001        Tom Gerding, Minnesota                    
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Grant Bughman             SR Wisconsin              1:20.49   2 
  2 Tyler Woloszyk            JR Unatt-Wisconsin        1:20.86   1 
  3 William Ottow             FR Unatt-Wisconsin        1:21.25   1 
  4 Tim Hucke                 JR Wisconsin              1:21.47   2 
  5 Austin Mudd               SO Wisconsin              1:21.83   1 
  6 Travis Trevizo            FR Illinois State         1:24.59   2 
  7 Javar Cruz                SO Illinois State         1:24.61   1 
  8 Grant Grimshaw            FR Illinois State         1:28.82   2 
 
Event 19  Women 600 Meter Run
===================================================================
   Wisconsin: W 1:27.77  1995        Amy Wickus, Wisconsin                     
    Facility: F 1:29.44  1992        Sue Gentes, Wisconsin                     
     Big Ten: B 1:27.22  2010        Molly Beckwith, Indiana                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Sade Sealy                SR Illinois State         1:32.11   3 
  2 Brittney Harper           SR Wisconsin              1:34.14   3 
  3 Elizabeth Duxbury         SO Wisconsin              1:37.32   2 
  4 Abbie Weigel              JR Wisconsin              1:37.91   1 
  5 Holly Salzbrenner         SO Northern Iowa          1:39.04   3 
  6 Carrie Edmunds            SR Wisconsin              1:41.81   2 
  7 Jackie Mink               FR Illinois State         1:42.52   1 
  8 Kimberly Sanden           FR Illinois State         1:43.06   3 
  9 Colby West                SR N. Michigan            1:46.34   1 
 10 Caitlin Keskey            SO N. Michigan            1:51.40   2 
 11 Sydney Schultz            JR N. Michigan            1:52.24   2 
 12 Shaina Walther            SO N. Michigan            1:57.11   1 
 
Event 20  Men 400 Meter Dash
===================================================================
   Wisconsin: W 46.45  1983        LeRoy Dixson, Wisconsin                     
    Facility: F 46.66  1999        Andrew Pierce, Ohio State                   
     Big Ten: B 45.46  2001        Andrew Pierce, Ohio State                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Babatunde Awosika         JR Wisconsin                49.80   1 
  2 Jordan Guske              SO Northern Iowa            49.98   2 
  3 Jesse Davenport           SO Northern Iowa            50.06   1 
  4 Coty Kramer               JR Illinois State           50.08   1 
  5 Brett Hartman             JR Wisconsin                50.47   2 
  6 Alexander Anderson        SO SEMO                     51.12   2 
  7 Antonio Foster            FR Illinois State           53.68   2 
 
Event 21  Women 400 Meter Dash
===================================================================
   Wisconsin: W 53.88  1981        Pam Moore, Wisconsin                        
    Facility: F 52.31  2006        Kineke Alexander, Iowa                      
     Big Ten: B 51.48  2007        Kineke Alexander, Iowa                      
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Maddie Beeler             FR Northern Iowa            58.65   3 
  2 Sam Cameron               SR Northern Iowa            58.68   2 
  3 Darian Thompson           SO Northern Iowa            58.84   2 
  4 Jerika Lewis              SR SEMO                     59.23   3 
  5 Emily Roberts             JR Northern Iowa            59.49   3 
  6 Jenna Combs               JR Illinois State           59.93   3 
  7 Cheyenne Tunti            FR SEMO                   1:00.73   1 
  8 Kiana Foreman             FR Illinois State         1:00.89   1 
  9 Liz Sequin                JR Wisconsin              1:01.71   1 
 10 Nicole Hensley            FR Northern Iowa          1:01.76   1 
 11 Erin Krause               NA Wisconsin              1:02.23   2 
 
Event 22  Men 1 Mile Run
================================================================
   Wisconsin: W 3:58.68  2012        Alex Hatz, Wisconsin                      
    Facility: F 4:00.40  1978        Steve Lacy, Wisconsin                     
     Big Ten: B 3:55.11  2005        Nate Brannen, Michigan                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Matt McKenna              SO Wisconsin              4:14.36  
  2 Dominic Maio                 Unattached             4:14.70  
  3 Tyler Leverington         SR Unattached             4:14.90  
  4 Brian Leung               JR Wisconsin              4:16.08  
  5 Connor Kaddatz            FR Wisconsin              4:16.38  
  6 Calvin Kibby              JR Northern Iowa          4:16.43  
  7 Ryan Krogmann             SR Northern Iowa          4:19.59  
  8 Aaron Vosberg             SR Northern Iowa          4:21.51  
  9 Andrew Swanson            JR Northern Iowa          4:28.34  
 10 Colten Strotheide         SO SEMO                   4:30.97  
 11 Charles Johnson           JR SEMO                   4:34.42  
 12 Ryan Anderson             SO SEMO                   4:37.14  
 13 Craig Munie               SO SEMO                   4:39.23  
 14 Shane Brown               FR SEMO                   4:45.00  
 15 Tyler Mullen              SR SEMO                   4:49.55  
 
Event 23  Women 1 Mile Run
================================================================
   Wisconsin: W 4:30.63  1989        Suzy Favor, Wisconsin                     
    Facility: F 4:37.10  1977        Cindy Bremser, Wisconsin United           
     Big Ten: B 4:30.63  1989        Suzy Favor, Wisconsin                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kimberly Christensen      SO Illinois State         5:05.96  
  2 Ashley Kamin              SO Illinois State         5:09.03  
  3 Scotti Schon              SR Northern Iowa          5:09.49  
  4 Lindsey Wilkins           SR Northern Iowa          5:10.17  
  5 Kristen Yarows            SO Wisconsin              5:14.26  
  6 Rebekah Lawson            SO SEMO                   5:30.61  
  7 Madalyn Stichnot          JR SEMO                   5:49.26  
  8 Melanie Lacey             SO SEMO                   5:49.34  
  9 Catherine Swiderski       FR N. Michigan            6:05.61  
 
Event 24  Men 800 Meter Run
===================================================================
   Wisconsin: W 1:47.45  2010        Zach Mellon, Wisconsin                    
    Facility: F 1:47.99  1991        Mike Raemisch, Wisconsin                  
     Big Ten: B 1:46.96  1999        Bobby True, Illinois                      
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Austin Mudd               SO Wisconsin              1:52.65   2 
  2 Kameron Long              SO SEMO                   1:55.02   2 
  3 Curt Wood                 SO SEMO                   1:57.95   2 
  4 Chad Rutledge             JR Northern Iowa          1:58.52   2 
  5 Jamie Vander Veer         FR Northern Iowa          1:59.31   1 
  6 Adam Shivers              SO SEMO                   1:59.64   1 
  7 Tyler Holmes              SO SEMO                   2:00.06   1 
  8 Matt Hupy                 FR Unatt-Wisconsin        2:01.13   1 
  9 Antoine Parrish           FR Northern Iowa          2:02.40   1 
 10 Tyson Stoverink           JR SEMO                   2:04.14   1 
 
Event 25  Women 800 Meter Run
================================================================
   Wisconsin: W 2:01.65  1994        Amy Wickus, Wisconsin                     
    Facility: F 2:03.70  1999        Suzy Favor Hamilton, Nike                 
     Big Ten: B 2:01.65  1994        Amy Wickus, Wisocnsin                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lizzie Wendt              SO Wisconsin              2:16.34  
  2 Emily McCarthy            JR Northern Iowa          2:16.46  
  3 Molly Cashman             SR Northern Iowa          2:18.06  
  4 Alyssa Rebecca            FR SEMO                   2:21.63  
  5 Alex Wilson               SO Northern Iowa          2:22.15  
  6 Katie Granquist           SO N. Michigan            2:25.29  
  7 Alison Barker             FR SEMO                   2:28.64  
  8 Abby Roche                FR N. Michigan            2:33.70  
  9 Jaylee Brown              FR N. Michigan            2:38.67  
 
Event 26  Men 200 Meter Dash
===================================================================
   Wisconsin: W 21.03  2000        Michael Bennett, Wisconsin                  
    Facility: F 21.31  1993        Chris Nelloms, Ohio State                   
     Big Ten: B 20.57  1994        Chris Nelloms, Ohio State                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Garret Payne              SO Wisconsin                22.47   1 
  2 Aaron Thompson            SO Wisconsin                22.59   1 
  3 Patrick Plank                Unattached               22.70   2 
  4 Sheldon Magee             SO Northern Iowa            22.73   3 
  5 Marshall Hill             SO Northern Iowa            22.76   2 
  6 Ryan Newtoff              JR Northern Iowa            22.79   4 
  7 Alexander Anderson        SO SEMO                     22.83   2 
  8 Spencer Turriff           FR Unatt-Wisconsin          22.84   4 
  9 Benjamin Sparkman         SR Illinois State           22.97   3 
 10 Nathan Schreiber          SO Illinois State           23.10   1 
 11 Isaiah Laster             FR SEMO                     23.59   4 
 12 Fabian Santiago           FR SEMO                     23.64   3 
 13 Demetri Alimissis         FR Illinois State           23.70   1 
 14 Sam Wilson                SO Unatt-Wisconsin          23.87   2 
 15 Antonio Foster            FR Illinois State           24.19   3 
 16 Prentice Ivy              SR SEMO                     24.27   2 
 17 Kameron Long              SO SEMO                     25.91   4 
 
Event 27  Women 200 Meter Dash
===================================================================
   Wisconsin: W 24.11  2006        Shuntia Lucas, Wisconsin                    
    Facility: F 23.69  2006        Kineke Alexander, Iowa                      
     Big Ten: B 22.60  2004        Connie Moore, Penn State                    
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Printassia Johnson        SO Illinois State           25.39   2 
  2 Lindsay Gierke            SR Northern Iowa            26.02   1 
  3 Sam Cameron               SR Northern Iowa            26.19   3 
  4 Yolanda Hayes-Barnes      FR Wisconsin                26.28   2 
  5 Cheyenne Tunti            FR SEMO                     26.33   2 
  6 Sarah Mussallem           FR Illinois State           26.51   3 
  7 Ayonna Cartwright         FR SEMO                     26.91   3 
  8 Jessica McCaskill         FR Illinois State           26.94   2 
  9 Unique Hooks              SR SEMO                     27.91   1 
 10 Alison Barker             FR SEMO                     29.07   1 
 
Event 28  Women 3000 Meter Run
================================================================
   Wisconsin: W 8:57.12  1986        Stephanie Herbst, Wisconsin               
    Facility: F 9:14.20  1990        Suzy Favor, Wisconsin                     
     Big Ten: B 8:57.12  1986        Stephanie Herbst, Wisconsin               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kelly McShea              FR Illinois State         9:58.42  
  2 Kristen Zillmer           JR Illinois State         9:58.46  
  3 Ariel Michalek            FR Unatt-Wisconsin       10:15.43  
  4 Anne Gregory              FR Wisconsin             10:16.14  
  5 Madeline Timm             FR Unatt-Wisconsin       10:16.85  
  6 Allison Fick              SR Northern Iowa         10:24.08  
  7 Rebekah Lawson            SO SEMO                  10:28.35  
  8 Dana Steffen              SO Wisconsin             10:32.84  
  9 Hayley Thomas             SR Northern Iowa         10:32.85  
 10 Maria Trowbridge          FR SEMO                  10:39.62  
 11 Erin Rosewicz             SO Unatt-Wisconsin       10:41.01  
 12 Grace Meuer               FR Unatt-Wisconsin       10:42.50  
 13 Krista DeCeault           FR Illinois State        10:42.68  
 14 Samantha Donovan          FR Illinois State        10:44.94  
 15 Rebecca Stoebe            SO Wisconsin             10:45.35  
 16 Jessica Sykes             SO Wisconsin             10:55.43  
 17 Chelsea Farquhar          SO N. Michigan           10:57.13  
 18 Mallory Celaya            JR N. Michigan           11:01.66  
 19 Mary Dohogne              SO SEMO                  11:03.65  
 20 Melanie Lacey             SO SEMO                  11:05.34  
 21 Madalyn Stichnot          JR SEMO                  11:06.40  
 22 Emily Allen               SO N. Michigan           11:08.35  
 23 Callie Matthews           FR Northern Iowa         11:10.66  
 24 Hannah Martin             FR Northern Iowa         11:11.30  
 25 Rita Woitas               SR N. Michigan           11:14.47  
 26 Evelyne Ruiz              JR N. Michigan           11:16.13  
 27 Olivia Howard             SO N. Michigan           11:22.21  
 28 Haley Stevens             SO Northern Iowa         11:27.46  
 29 Alex Bott                 FR N. Michigan           11:38.64  
 30 Laura Chavez              FR SEMO                  11:38.65  
 31 Lindsey Seabaugh          FR SEMO                  11:50.73  
 32 Samantha Thierry          JR SEMO                  11:55.11  
 33 Brittany Loomis           JR N. Michigan           12:12.20  
 34 Kelsey Noah               JR N. Michigan           12:36.06  
 
Event 29  Men 3000 Meter Run
================================================================
   Wisconsin: W 7:49.94  2010        Craig Miller, Wisconsin                   
    Facility: F 7:48.00  1980        Steve Lacy, Wisconsin Track Club          
     Big Ten: B 7:44.90  2004        Nick Willis, Michigan                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Malachy Schrobilgen       NA Unatt-Wisconsin        8:19.70  
  2 Brett Egan                SR Northern Iowa          8:29.94  
  3 Tyler Mullen              SR SEMO                   8:50.14  
  4 Craig Munie               SO SEMO                   8:50.36  
  5 Zach Buchheit             FR Northern Iowa          8:59.92  
  6 Charles Johnson           JR SEMO                   9:00.06  
  7 Colten Strotheide         SO SEMO                   9:00.88  
  8 Shane Brown               FR SEMO                   9:06.55  
  9 David Nielsen             SR Northern Iowa          9:06.81  
 10 Ryan Anderson             SO SEMO                   9:11.13  
 
Event 30  Men 4x400 Meter Relay
================================================================
   Wisconsin: W 3:07.29  1993        Wisconsin                                 
                         Jones, Cooke, Clark, Peat                         
    Facility: F 3:09.40  1993        Ohio State                                
                         Jones, Gray, Nelloms, Payne                       
     Big Ten: B 3:03.48  2004        Minnesota                                 
                         Jakobsson, Steele, Merritt, Potter                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Wisconsin  'A'                                      3:17.33  
     1) Aaron Thompson SO               2) Babatunde Awoska JR            
     3) Grant Bughman SR                4) Brett Hartman JR               
  2 Northern Iowa  'A'                                  3:18.12  
     1) Jordan Guske SO                 2) Marshall Hill SO               
     3) Jesse Davenport SO              4) Sheldon Magee SO               
  3 Unattached  'A'                                     3:21.66  
  4 Southeast Missouri State  'A'                       3:24.92  
     1) Alexander Anderson SO           2) Adam Shivers SO                
     3) Curt Wood SO                    4) Kameron Long SO                
  5 Illinois State  'A'                                 3:26.56  
     1) Coty Kramer JR                  2) Javar Cruz SO                  
     3) Antonio Foster FR               4) Travis Trevizo FR              
 -- Wisconsin  'B'                                          DNF  
     1) Tim Hucke JR                    2) Austin Mudd SO                 
     3) Zach Mellon SR                  4)                                
 
Event 31  Women 4x400 Meter Relay
================================================================
   Wisconsin: W 3:43.92  1993        Wisconsin                                 
                         Suhm, Paynter, Sherman, Wickus                    
    Facility: F 3:41.98  2006        Penn State                                
                         Cox, Simmons, Barber, Blake                       
     Big Ten: B 3:33.39  2007        Penn State                                
                         Blake, Simmons, Cox, Barber                       
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northern Iowa  'A'                                  3:52.70  
     1) Maddie Beeler FR                2) Emily McCarthy JR              
     3) Emily Roberts JR                4) Darian Thompson SO             
  2 Wisconsin  'B'                                      4:01.86  
     1) Abbie Weigel JR                 2) Liz Sequin JR                  
     3) Erin Krause NA                  4) Elizabeth Duxbury SO           
  3 Southeast Missouri State  'A'                       4:02.71  
     1) Jerika Lewis SR                 2) Alison Barker FR               
     3) Alyssa Rebecca FR               4) Ayonna Cartwright FR           
  4 Illinois State  'A'                                 4:03.27  
     1) Printassia Johnson SO           2) Jenna Combs JR                 
     3) Jackie Mink FR                  4) Kiana Foreman FR               
  5 Wisconsin  'C'                                      4:04.91  
     1) Colleen McNulty SO              2) Lizzie Wendt SO                
     3) Rachel McNally NA               4) Lauren Holtz NA                
  6 Northern Michigan  'A'                              4:15.23  
     1) Jaylee Brown FR                 2) Caitlin Keskey SO              
     3) Catherine Swiderski FR          4) Katie Granquist SO             
  7 Northern Michigan  'B'                              4:37.83  
     1) Brooke Granquist SR             2) Sydney Schultz JR              
     3) Shaina Walther SO               4) Colby West SR                  
 
Event 32  Men Discus Throw Exhibition
==========================================================================
   Wisconsin: W 57.31m  2012        Danny Block, Wisconsin                     
    Facility: F 60.18m  2011        Lance Brooks, Unattached                   
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Danny Block               JR Wisconsin               57.16m     187-06 
      53.63m  FOUL  57.16m  55.62m  FOUL  FOUL
  2 Jordan Williams           SR Northern Iowa           56.42m     185-01 
      52.36m  55.00m  56.42m  54.09m  50.92m  55.12m
  3 Scott Erickson            SO Wisconsin               52.04m     170-09 
      48.31m  50.30m  52.04m  49.95m  FOUL  50.00m
  4 Andrew Brekke             FR Wisconsin               49.13m     161-02 
      43.68m  49.13m  44.47m  46.65m  FOUL  46.51m
  5 Curtis Jensen             SR Unattached              47.82m     156-11 
      43.80m  46.93m  FOUL  47.82m  FOUL  44.71m
  6 Kevin Farley              SO SEMO                    47.77m     156-09 
      FOUL  47.06m  FOUL  45.92m  FOUL  47.77m
  7 Andrew Bartsch            FR Wisconsin               47.66m     156-04 
      FOUL  46.11m  47.66m  44.60m  46.83m  45.09m
  8 Kyle Lambardino           SO Illinois State          46.58m     152-10 
      46.58m  FOUL  FOUL         
  9 Matt Schiffer             JR Northern Iowa           46.51m     152-07 
      46.51m  43.38m  43.97m  44.62m  46.36m  45.89m
 10 Jason Walker              FR SEMO                    45.35m     148-09 
      45.35m  44.46m  44.93m         
 11 Craig Robinson            SR SEMO                    44.95m     147-06 
      FOUL  44.95m  44.41m         
 12 Luke Wielgopolan          SR Illinois State          44.75m     146-10 
      43.43m  FOUL  44.75m         
 13 Michael Kroeger           JR Illinois State          44.36m     145-06 
      42.50m  44.36m  44.00m         
 14 Adam McDonnell            JR Northern Iowa           43.93m     144-01 
      FOUL  42.89m  43.93m         
 15 Zach Horrel               SO SEMO                    42.92m     140-10 
      42.92m  42.74m  42.10m         
 16 Jamaal Bearden            FR Illinois State          42.86m     140-07 
      40.75m  38.72m  42.86m         
 17 Adam Rasche               SO Illinois State          41.03m     134-07 
      39.59m  40.21m  41.03m           
 -- Jared Siemers             SR SEMO                      FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Event 33  Women Discus Throw Exhibition
==========================================================================
   Wisconsin: W 53.86m  2012        Taylor Smith, Wisconsin                    
    Facility: F 50.70m  2012        Taylor Smith, Wisconsin                    
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Taylor Smith              SR Wisconsin               53.00mF    173-11 
      FOUL  51.93m  49.40m  49.97m  51.49m  53.00m
  2 Kelsey Card               SO Wisconsin               50.47m     165-07 
      FOUL  48.66m  FOUL  47.24m  45.21m  50.47m
  3 Brittany Smith            SR Illinois State          49.56m     162-07 
      47.11m  48.85m  49.56m  47.56m  44.06m  47.84m
  4 Chloe Schmidt             FR Northern Iowa           43.50m     142-08 
      FOUL  43.50m  41.22m  41.89m  40.83m  42.62m
  5 Mahnker Dahnweih          JR Illinois State          43.16m     141-07 
      41.74m  FOUL  FOUL  42.47m  43.16m  FOUL
  6 Kayla Gutierrez           FR SEMO                    41.00m     134-06 
      41.00m  FOUL  FOUL  33.99m  32.78m  FOUL
  7 Sarah Hall                SO SEMO                    40.58m     133-02 
      37.86m  40.58m  38.73m  32.91m  37.96m  34.48m
  8 Courtney Gapelu           JR SEMO                    38.48m     126-03 
      FOUL  38.48m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Jamie Lindstrom           FR Northern Iowa           35.50m     116-06 
      FOUL  FOUL  30.52m  35.50m  FOUL  FOUL
 10 Emilea Old                JR SEMO                    27.52m      90-03 
      27.52m  FOUL  FOUL           
ON WISCONSIN
  • Loading Tweets...
    1 second ago