UW Health Sports Medicine 

Badgers land 138 on spring Academic All-Big Ten team


ON WISCONSIN <b>Kimberly Dinh earned Big Ten Academic All-Conference honors after posting a 4.0 GPA for the second consecutive year.</b>
ON WISCONSIN
Kimberly Dinh earned Big Ten Academic All-Conference honors after posting a 4.0 GPA for the second consecutive year.
ON WISCONSIN

May 29, 2013

MADISON, Wis. -- With the 2012-13 academic year in the books, the Big Ten Conference released its list of spring and at-large sports student-athletes who have been named to the academic all-Conference team on Wednesday.

Among the more than 1,200 names recognized as academic all-conference honorees were 138 Wisconsin student-athletes. 

Women's golfer Kimberly Dinh, women's lightweight rower Elizabeth Emmerich and women's track and field student-athlete Dana Steffen led the Badgers in the classroom with cumulative 4.0 GPAs.

Women's rowing led Wisconsin with 30 student-athletes earning the honor, while the women's lightweight rowing squad placed 22 on the list.

Men's rowing saw 20 named academic all-conference, while the women's track and field team added 12 to the list.

The men's hockey team had nine skaters honored while women's hockey saw eight honorees.

Softball (6), women's golf (6), men's golf (4), men's tennis (2) and women's tennis (1) round out the list of Wisconsin's honorees. 

A total of 1,280 spring and at-large sports student-athletes were named to the team. The list of honored student-athletes features 94 softball players, 147 women's rowers, 46 men's and 52 women's golfers, 47 men's and 46 women's tennis athletes, 182 men's and 241 women's track and field standouts and 157 men's (representing ice hockey and rowing) and 168 women's (representing ice hockey and lightweight rowing) at-large athletes.

To be eligible for Academic All-Big Ten selection, student-athletes must be letterwinners who are in at least their second academic year at their institution and carry a cumulative grade-point average of 3.0 or higher.

Men's hockey
Tyler Barnes, Jr. Personal Finance; Eagan, Minn.
Chase Drake, Jr. Personal Finance; Mosinee, Wis.
Joe Faust, Jr. Finance, Investment & Banking; Bloomington, Minn.
Gavin Hartzog, Jr. Finance, Investment & Banking; Pewaukee, Wis.
Ryan Little, Sr. Real Estate/Finance, Investment & Banking; Fond du Lac, Wis.
Jake McCabe, So. Undeclared; Eau Claire, Wis.
Landon Peterson, So. Sociology/Economics; Oregon, Wis.
Joel Rumpel, So. Personal Finance; Swift Current, Saskatchewan
Mark Zengerle, Jr. Life Sciences Communication; Rochester, N.Y.

Men's golf
Anthony Aicher, Sr. Consumer Science; Wausua, Wis.
John Gullberg, Jr. Sociology; Franksville, Wis.
Chris Meyer, Sr. Marketing; Edina, Minn.
Thomas Welk, Sr. Kinesiology; Bismarck, N.D.

Men's rowing
Kyle Anderson, Jr. Biomedical Engineering; Elmhurst, Ill.
Beau Batty, Jr. Psychology; Madison, Wis.
Vincent Bertram, Jr. Business; Schofield, Wis.
William Bleifuss, So. Biology; Schofield, Wis.
Travis Breunig, Jr. Zoology; Sauk City, Wis.
Oliver Buchino, Jr. Political Science; Hinsdale, Ill.
Charles Clapp, Jr. Business; Hingham, Mass.
Jordan Friendshuh, So. Computer Engineering; Elko, Minn.
Logan Hietpas, Jr. Mechanical Engineering; Appleton, Wis.
Alec Hub, Sr. Mathematics; Naperville, Ill.
Mitchell King, Jr. Kinesiology; Green Bay, Wis.
Jangwon Kwon, So. Undecided; Madison, Wis.
David Luckie, So. Business; Kenosha, Wis.
Lowell McNicholas, Sr. Political Science; Madison, Wis.
Zach Niemeyer, Sr. Chemistry And History; Oregon, Wis.
Eric Rhiel, Sr. Communication Arts And English; Menomonie, Wis.
Kevin Ripley, Jr. Mechanical Engineering; Pulaski, Wis.
Cody Rissman, Sr. Microbiology And Biology; Dekalb, Ill.
Chase Tarrier, Jr. Philosophy; Columbus, Ohio
Andrew Weiland, Sr. Chemical Engineering; Upper Arlington, Ohio

Men's tennis
Billy Bertha, Sr. Finance; Whitefish Bay, Wis.
Petr Satral, Jr. Economics; Klatovy, Czech Republic

Men's track & field
Mohammed Ahmed, Sr. Political Science; St. Catharines, Ontario
Andrew Brekke, So. Biochemistry; La Crosse, Wis.
Michael Brice, Sr. Special Education; Kaukuana, Wis.
Danny Buechel, Sr. Economics; St. Peter, Wis.
Reed Connor, Sr. Marketing / Real Estate & Urban Land Economics; Houston, Texas
Jacob Erschen, Jr. Kinesiology; Pewaukee, Wis.
Rob Finnerty, Sr. English / Communication Arts; Burnsville, Minn.
Charlie Foss, So. Undeclared; Appleton, Wis.
Elliot Krause, Sr. Mathematics / Philosophy; Appleton, Wis.
Alex Thompson, Jr. Zoology; Rockford, Ill.
Michael Van Voorhis, Jr. Chemical Engineering; St. Paul, Minn.
Tyler Woloszyk, Jr. Environmental Studies / Sociology; Milwaukee, Wis.

Softball
Kelsey Horton, Sr. Nutritional Science; Overland Park, Kan.
Mary Massei, Jr. Sociology; Chino Hills, Calif.
Stephanie Peace, Jr. Ag Business Management; New Braunfels, Texas
Molly Spence, Sr. Social Welfare; Wilmette, Ill.
Megan Tancil, So. Kinesiology; Verona, Wis.
Maria Van Abel, So. Pre-Business; Kaukauna, Wis.

Women's golf
Abby Busler, Jr. Sociology; Oregon, Wis.
Lindsay Danielson, Sr. Finance; Osceola, Wis.
Kimberly Dinh, Jr. Chemistry; Midland, Mich.
Alexis Nelson, Sr. Marketing; Mason, Ohio
Dana Voss, Jr. Operations Technology/Management; West Chester, Pa.
Kris Yoo, Jr. Kinesiology; Schaumburg, Ill.

Women's ice hockey
Brittany Ammerman, Jr. Gender And Women's Studies And Biology; River Vale, N.J.
Natalie Berg, Jr. Biology; Minnetonka, Minn.
Jordan Brickner, Sr. Sociology; Lake Forest, Ill.
Ilana Friedman, Jr. History; Middleton, Wis.
Katy Josephs, So. Civil Engineering; Calgary, Alberta
Alev Kelter, Sr. Art; Eagle River, Alaska
Stefanie McKeough, Sr. Retailing; Carlsbad Springs, Ontario
Alex Rigsby, Jr. Life Sciences Communication; Delafield, Wis.

Women's lightweight rowing
Melissa Abler, Sr. Nuclear Engineering And Physics; La Crosse, Wis.
AnaElise Beckman, So. Biology; Woodbury, Minn.
Constance Chucholowski, Sr. Political Science, International Studies & Public Affairs; San Diego, Calif.
Elizabeth Emmerich, So. Nutritional Sciences; Cottage Grove, Wis.
Cassie Forman, So. Civil Engineering; Waterloo, Wis.
Sophie Gavell, Jr. Nutritional Sciences; Wayland, Mass.
Abby Knight, Sr. Social Welfare & Psychology; Clifton Park, N.Y.
Lacey Kolb, So. Nursing; Freedom, Wis.
Gillian Lapadat, Sr. Biology; Lino Lakes, Minn.
Jessica Lund, Sr. Environmental Studies & Biology; Lake Oswego, Ore.
Erin McFarlane, So. Kinesiology; Shawano, Wis.
Gretchen Miron, So. History; Appleton, Wis.
Brianna Murphy, So. Biology; Platteville, Wis.
Paige Resch, So. Political Science; Appleton, Wis.
Julia Rollins, So. Life Sciences Communication; Mount Horeb, Wis.
Catherine Rosoff, So. Political Science & Legal Studies; Newport Beach, Calif.
Alessandra Ruenger, So. Biology; Brookline, Mass.
Lauren Steavpack,  Sr. Internal Studies & Political Science; Ashwaubenon, Wis.
Lara Tiramani, So. Undecided; Greenwich, Conn.
Amy Van Aartsen, So. Biochemistry; Middleton, Wis.
Anais Webster, Sr. Pharmacy; Lakewood, Colo.
Erin Wylie, Sr. Journalism; Buffalo, N.Y.

Women's rowing
Clare Chandler, Sr. Biology; Woodbury, Minn.
Kaitlin Dunn, Jr. Art History; Madison, Wis.
Sierra Fischer, Jr. Political Science & Sociology; Delafield, Wis.
Rachel Gendreau, So. History; Andover, Minn.
Leah Gustafson, Jr. Business; Bloomington, Minn.
Katherine Hanes, Sr. English & Sociology; Germantown, Wis.
Nicole Hettman, So. Zoology; Denmark, Wis.
Sophie Heywood, So. English; Tempe, Ariz.
Kristine Kammers, So. Undecided; Waukesha, Wis.
Jacquelyn Koykkar, Sr. Mechanical Engineering; Madison, Wis.
Kelsey Kramer, So. Undecided; Kaukauna, Wis.
Frances LaBudda, So. French; Lancaster, Wis.
Hanna Lynch, Sr. Biology; Eagan, Minn.
Stephanie Malchine, So. Political Science & History; Waterford, Wis.
Erin Mans, So. Medical Microbiology & Immunology; Porterfield, Wis.
Kelly McGarry, So. Political Science & Economics; Stillwater, Minn.
Melanie Moranski, Sr. Psychology; New Berlin, Wis.
Elizabeth Parker, Jr. Sociology; McLean, Va.
Lauren Pietila, Sr. Biology & Life Sciences Communication; Hartford, Wis.
Marlee Piette, So. Political Science & History; Oakland, Calif.
Anne Raschert, So. Art; Bushnell, Ill.
Lauren Roscizewski, So. Undecided; Eagle, Wis.
Kendall Schmidt, Sr. Civil Engineering; Greenfield, Wis.
Elizabeth Schoenfeldt, So. Undecided; Milwaukee, Wis.
Pamela Schommer, So. Retailing; Appleton, Wis.
Amy Slesar, Sr. Environmental Studies & Economics; Pewaukee, Wis.
Katelyn Swanson, Sr. Kinesiology; Red Wing, Minn.
Monica Whitehouse, Jr. Psychology & Sociology; Big Bend, Wis.
Julia Whittet, Sr. Sociology; Mequon, Wis.
Jena Wilder, Jr. Anthropology; Minnetonka, Minn.

Women's tennis
Hannah Berner, Sr. Sociology; Brooklyn, N.Y.

Women's track & field
Dorcas Akinniyi, Sr. Psychology / Sociology; Carollton, Texas
Gabrielle Anzalone, So. Undeclared; Grand Blanc, Mich.
Megan Beers, Sr. Elementary Education / Anthropology; Brooklyn, Wis.
Ashley Beutler, Sr. Human Development & Family Studies; New Glarus, Wis.
Caitlin Comfort, Sr. Communication Arts; Peoria, Ill.
Anne Gregory, So. Rehabilitation Psychology; Appleton, Wis.
Taylor Kirby, So. Biology; Carlock, Ill.
Hanna Knurr, Sr. Pharmacy; Waterford, Wis.
Deanna Latham, Jr. Zoology; Newbury, Mass.
Abby Lueck, Sr. Nursing; Columbus, Wis.
Katelyn Malcore, Jr. Undeclared; Brookfield, Wis.
Laura McGinnis, Jr. Human Development & Family Studies; Middleton, Wis.
Jenna McMiller, So. Apparel & Textile Design; Waukesha, Wis.
Rachel McNally, Jr. Biochemistry; Mosinee, Wis.
Colleen McNulty, So. Legal Studies; Chicago, Ill.
Sophie Roth, Jr. Art; Accord, N.Y.
Theresa Selestow, Jr. Kinesiology; Sussex, Wis.
Elizabeth Sequin, Jr. Rehabilitation Psychology; Green Bay. Wis.
Dana Steffen, So. Pre-Med; Greenfield, Wis.
Kristen Yarows, Jr. Sociology; Dexter, Mich

ON WISCONSIN
Single Game Tickets
  • Loading Tweets...
    1 second ago