Recap

Licensed to Univ. of Wisconsin-Madison
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/18/2013 05:48 PM
              Minnesota vs. Wisconsin - 10/18/2013 to 10/19/2013               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                             1:32.22  
     1) Lauren Votava SO                2) Becca Weiland JR               
     3) Erin Caflisch SR                4) Blake Zeiger JR                
                  23.60       46.26 (22.66)     1:09.07 (22.81)     1:32.22 (23.15)
  2 Wisconsin, University of, Madi-WI  'A'                      1:32.40  
     1) Ivy Martin JR                   2) Chase Kinney FR                
     3) Aja Van Hout JR                 4) Rebecka Palm SR                
                  22.91       45.91 (23.00)     1:09.11 (23.20)     1:32.40 (23.29)
  3 Wisconsin, University of, Madi-WI  'B'                      1:36.28  
     1) Annie Tamblyn SO                2) Alex Frasier JR                
     3) Emma Paulson FR                 4) Trish Nelson SR                
                  24.34       48.80 (24.46)     1:12.73 (23.93)     1:36.28 (23.55)
  4 University of Minnesota-MN  'B'                             1:36.38  
     1) Abigail Raatz FR                2) Allison Schumacher FR          
     3) Tess Behrens SR                 4) Monica Radecke SR              
                  24.45       48.87 (24.42)     1:12.67 (23.80)     1:36.38 (23.71)
  5 University of Minnesota-MN  'C'                            x1:37.99  
     1) Heidi Busack JR                 2) Madeline Hoch FR               
     3) Chloe Portela JR                4) Amelia Marsh SR                
                  24.67       49.13 (24.46)     1:13.77 (24.64)     1:37.99 (24.22)
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                             1:21.98  
     1) Derek Toomey SR                 2) Daryl Turner FR                
     3) Kyler Van Swol SR               4) Carl Newenhouse JR             
                  20.44       40.65 (20.21)     1:01.18 (20.53)     1:21.98 (20.80)
  2 Wisconsin, University of, Madi-WI  'A'                      1:22.51  
     1) Brett Pinfold FR                2) Cannon Clifton FR              
     3) Zach Wagner SO                  4) Damon Zito JR                  
                  21.02       41.27 (20.25)     1:01.77 (20.50)     1:22.51 (20.74)
  3 University of Minnesota-MN  'B'                             1:25.57  
     1) Ian Gordon FR                   2) Ryan Miksch SO                 
     3) Paul Fair FR                    4) Daniel Brebrick SR             
                  21.74       43.10 (21.36)     1:04.21 (21.11)     1:25.57 (21.36)
  4 Wisconsin, University of, Madi-WI  'B'                      1:29.52  
     1) Ryan Barsanti FR                2) Alex Delakis FR                
     3) Harrison Tran FR                4) Tj Thompson SO                 
                  22.40       44.76 (22.36)     1:06.85 (22.09)     1:29.52 (22.67)
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kiera Janzen              JR Minnesota-MN                   4:54.44  
                  27.21       56.65 (29.44)     1:26.30 (29.65)     1:56.11 (29.81)
        2:25.84 (29.73)     2:56.06 (30.22)     3:25.68 (29.62)     3:55.88 (30.20)
        4:25.68 (29.80)     4:54.44 (28.76)                                        
  2 Dana Grindall             FR Wisconsin-WI                   4:59.71  
                  27.33       57.19 (29.86)     1:27.67 (30.48)     1:58.27 (30.60)
        2:28.86 (30.59)     2:59.28 (30.42)     3:29.66 (30.38)     4:00.17 (30.51)
        4:30.61 (30.44)     4:59.71 (29.10)                                        
  3 Caroline Palm             JR Wisconsin-WI                   5:00.32  
                  28.10       58.03 (29.93)     1:28.43 (30.40)     1:59.29 (30.86)
        2:29.83 (30.54)     3:00.17 (30.34)     3:30.71 (30.54)     4:01.10 (30.39)
        4:31.04 (29.94)     5:00.32 (29.28)                                        
  4 Sam Harding               SO Minnesota-MN                   5:01.69  
                  28.17       58.24 (30.07)     1:28.86 (30.62)     1:59.63 (30.77)
        2:30.29 (30.66)     3:00.95 (30.66)     3:31.29 (30.34)     4:01.58 (30.29)
        4:31.91 (30.33)     5:01.69 (29.78)                                        
  5 Breanne Siwicki           FR Minnesota-MN                   5:05.16  
                  28.42       58.93 (30.51)     1:29.63 (30.70)     2:00.23 (30.60)
        2:31.03 (30.80)     3:01.94 (30.91)     3:32.91 (30.97)     4:04.09 (31.18)
        4:35.04 (30.95)     5:05.16 (30.12)                                        
  6 Hailey Szews              SR Minnesota-MN                  x5:06.22  
                  28.81       59.62 (30.81)     1:30.59 (30.97)     2:01.40 (30.81)
        2:32.18 (30.78)     3:02.96 (30.78)     3:33.61 (30.65)     4:04.43 (30.82)
        4:35.34 (30.91)     5:06.22 (30.88)                                        
  7 Jenny Holtzen             SO Wisconsin-WI                   5:08.19  
                  28.79       59.33 (30.54)     1:30.30 (30.97)     2:01.20 (30.90)
        2:32.30 (31.10)     3:03.54 (31.24)     3:34.55 (31.01)     4:05.72 (31.17)
        4:37.15 (31.43)     5:08.19 (31.04)                                        
  8 Katie Delaney             JR Wisconsin-WI                  x5:13.71  
                  28.50       59.21 (30.71)     1:30.24 (31.03)     2:01.75 (31.51)
        2:33.68 (31.93)     3:05.85 (32.17)     3:38.14 (32.29)     4:10.38 (32.24)
        4:42.59 (32.21)     5:13.71 (31.12)                                        
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Caldwell         JR Wisconsin-WI                   4:27.19  
                  24.73       51.41 (26.68)     1:18.23 (26.82)     1:45.39 (27.16)
        2:12.46 (27.07)     2:39.64 (27.18)     3:06.80 (27.16)     3:33.99 (27.19)
        4:01.23 (27.24)     4:27.19 (25.96)                                        
  2 CJ Smith                  JR Minnesota-MN                   4:34.51  
                  25.23       52.31 (27.08)     1:19.65 (27.34)     1:47.17 (27.52)
        2:14.98 (27.81)     2:42.86 (27.88)     3:10.79 (27.93)     3:38.99 (28.20)
        4:07.06 (28.07)     4:34.51 (27.45)                                        
  3 Logan Redondo             SO Minnesota-MN                   4:36.73  
                  25.69       53.29 (27.60)     1:21.09 (27.80)     1:49.17 (28.08)
        2:16.98 (27.81)     2:45.01 (28.03)     3:12.76 (27.75)     3:40.76 (28.00)
        4:08.83 (28.07)     4:36.73 (27.90)                                        
  4 Garin Marlow              JR Minnesota-MN                   4:40.09  
                  25.87       53.70 (27.83)     1:21.87 (28.17)     1:50.28 (28.41)
        2:18.59 (28.31)     2:46.85 (28.26)     3:15.23 (28.38)     3:43.67 (28.44)
        4:12.43 (28.76)     4:40.09 (27.66)                                        
  5 Tyler Hines               SR Wisconsin-WI                   4:40.27  
                  26.07       53.94 (27.87)     1:22.27 (28.33)     1:50.62 (28.35)
        2:19.08 (28.46)     2:47.76 (28.68)     3:16.27 (28.51)     3:45.01 (28.74)
        4:13.51 (28.50)     4:40.27 (26.76)                                        
  6 Ben Bravence              SO Minnesota-MN                  x4:40.67  
                  25.75       53.56 (27.81)     1:21.81 (28.25)     1:50.04 (28.23)
        2:18.88 (28.84)     2:47.88 (29.00)     3:16.73 (28.85)     3:45.46 (28.73)
        4:13.53 (28.07)     4:40.67 (27.14)                                        
  7 Josh Anderson             SO Wisconsin-WI                   4:41.87  
                  25.33       53.17 (27.84)     1:21.49 (28.32)     1:50.23 (28.74)
        2:19.24 (29.01)     2:48.03 (28.79)     3:16.87 (28.84)     3:45.80 (28.93)
        4:14.42 (28.62)     4:41.87 (27.45)                                        
  8 Sean Maloney              FR Wisconsin-WI                  x4:41.98  
                  25.57       53.39 (27.82)     1:21.87 (28.48)     1:50.10 (28.23)
        2:18.70 (28.60)     2:47.56 (28.86)     3:16.64 (29.08)     3:45.59 (28.95)
        4:14.34 (28.75)     4:41.98 (27.64)                                        
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Aja Van Hout              JR Wisconsin-WI                   2:03.12  
                  26.82       57.60 (30.78)     1:34.39 (36.79)     2:03.12 (28.73)
  2 Tori Simenec              JR Minnesota-MN                   2:03.50  
                  26.96       57.95 (30.99)     1:35.24 (37.29)     2:03.50 (28.26)
  3 Rebecka Palm              SR Wisconsin-WI                   2:06.55  
                  26.76     1:00.07 (33.31)     1:36.88 (36.81)     2:06.55 (29.67)
  4 Anna Meinholz             SO Wisconsin-WI                   2:07.80  
                  28.05     1:01.58 (33.53)     1:37.09 (35.51)     2:07.80 (30.71)
  5 Blake Zeiger              JR Minnesota-MN                   2:08.85  
                  27.22     1:00.76 (33.54)     1:38.25 (37.49)     2:08.85 (30.60)
  6 Jessica Plant             JR Minnesota-MN                   2:09.26  
                  27.98       59.38 (31.40)     1:39.52 (40.14)     2:09.26 (29.74)
  7 Madeline Hazle            FR Wisconsin-WI                  x2:10.23  
                  27.96     1:00.36 (32.40)     1:39.22 (38.86)     2:10.23 (31.01)
  8 Kierra Smith              SO Minnesota-MN                  x2:12.65  
                  28.60     1:03.70 (35.10)     1:40.79 (37.09)     2:12.65 (31.86)
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Luke Bushman              SR Minnesota-MN                   1:52.02  
                  24.57       52.15 (27.58)     1:25.39 (33.24)     1:52.02 (26.63)
  2 Brandon Hatanaka          JR Minnesota-MN                   1:52.14  
                  24.75       54.28 (29.53)     1:26.19 (31.91)     1:52.14 (25.95)
  3 Drew teDuits              JR Wisconsin-WI                   1:53.39  
                  24.86       52.83 (27.97)     1:26.94 (34.11)     1:53.39 (26.45)
  4 Jakub Maly                FR Minnesota-MN                   1:53.47  
                  25.00       53.65 (28.65)     1:26.31 (32.66)     1:53.47 (27.16)
  5 Ryan O'Donnell            SO Wisconsin-WI                   1:54.18  
                  24.30       52.42 (28.12)     1:26.76 (34.34)     1:54.18 (27.42)
  6 Andrew Hartbarger         JR Minnesota-MN                  x1:54.35  
                  24.76       53.42 (28.66)     1:27.24 (33.82)     1:54.35 (27.11)
  7 Austin Byrd               SO Wisconsin-WI                   1:56.45  
                  24.84       54.09 (29.25)     1:28.84 (34.75)     1:56.45 (27.61)
  8 Harrison Tran             FR Wisconsin-WI                  x2:00.78  
                  25.07       54.71 (29.64)     1:32.63 (37.92)     2:00.78 (28.15)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ivy Martin                JR Wisconsin-WI                     22.42  
  2 Erin Caflisch             SR Minnesota-MN                     23.31  
  3 Becca Weiland             JR Minnesota-MN                     23.66  
  4 Chase Kinney              FR Wisconsin-WI                     23.76  
  5 Annie Tamblyn             SO Wisconsin-WI                     24.03  
  6 Abigail Raatz             FR Minnesota-MN                     24.33  
  7 Monica Radecke            SR Minnesota-MN                    x24.39  
  8 Rachel Johnson            SO Wisconsin-WI                    x24.82  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Derek Toomey              SR Minnesota-MN                     20.38  
  2 Daryl Turner              FR Minnesota-MN                     20.76  
  3 Zach Wagner               SO Wisconsin-WI                     21.06  
  4 Damon Zito                JR Wisconsin-WI                     21.31  
  5 Paul Fair                 FR Minnesota-MN                     21.57  
  6 Ian Gordon                FR Minnesota-MN                    x21.88  
  7 Ryan Barsanti             FR Wisconsin-WI                     22.59  
 
Event 9  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Wisconsin, University of, Madi-WI  'A'                      1:42.32  
     1) Emma Paulson FR                 2) Anna Meinholz SO               
     3) Ivy Martin JR                   4) Chase Kinney FR                
                  26.54       55.39 (28.85)     1:19.46 (24.07)     1:42.32 (22.86)
  2 University of Minnesota-MN  'A'                             1:43.94  
     1) Tess Behrens SR                 2) Kierra Smith SO                
     3) Becca Weiland JR                4) Erin Caflisch SR               
                  26.38       56.89 (30.51)     1:20.83 (23.94)     1:43.94 (23.11)
  3 University of Minnesota-MN  'B'                             1:46.15  
     1) Katelyn Holmquist FR            2) Blake Zeiger JR                
     3) Allison Schumacher FR           4) Monica Radecke SR              
                  26.91       56.45 (29.54)     1:22.47 (26.02)     1:46.15 (23.68)
  4 Wisconsin, University of, Madi-WI  'B'                      1:46.59  
     1) Annie Tamblyn SO                2) Maria Carlson FR               
     3) Madeline Hazle FR               4) Trish Nelson SR                
                  26.42       56.76 (30.34)     1:23.08 (26.32)     1:46.59 (23.51)
  5 University of Minnesota-MN  'C'                            x1:48.55  
     1) Ellen Bloom FR                  2) Heidi Busack JR                
     3) Chloe Portela JR                4) Amelia Marsh SR                
                  27.87       58.06 (30.19)     1:24.24 (26.18)     1:48.55 (24.31)
 
Event 10  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                             1:29.94  
     1) Daryl Turner FR                 2) Nick Hatanaka FR               
     3) Kyler Van Swol SR               4) Derek Toomey SR                
                  22.38       47.83 (25.45)     1:10.07 (22.24)     1:29.94 (19.87)
  2 Wisconsin, University of, Madi-WI  'A'                      1:31.71  
     1) Drew teDuits JR                 2) Nick Schafer JR                
     3) Cannon Clifton FR               4) Zach Wagner SO                 
                  23.58       49.24 (25.66)     1:11.22 (21.98)     1:31.71 (20.49)
  3 University of Minnesota-MN  'B'                             1:34.19  
     1) Christopher Johnson JR          2) Spencer Mattox FR              
     3) Sandy Whitaker SR               4) Ryan Miksch SO                 
                  23.84       50.27 (26.43)     1:12.92 (22.65)     1:34.19 (21.27)
  4 Wisconsin, University of, Madi-WI  'B'                      1:34.93  
     1) Austin Byrd SO                  2) Alex Delakis FR                
     3) Ryan O'Donnell SO               4) Ryan Barsanti FR               
                  23.79       50.74 (26.95)     1:13.24 (22.50)     1:34.93 (21.69)
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dana Grindall             FR Wisconsin-WI                   2:04.06  
                  28.45     1:01.03 (32.58)     1:33.09 (32.06)     2:04.06 (30.97)
  2 Tori Simenec              JR Minnesota-MN                   2:04.32  
                  28.86     1:01.43 (32.57)     1:33.78 (32.35)     2:04.32 (30.54)
  3 Devin Ste Marie           JR Minnesota-MN                   2:04.47  
                  28.52     1:00.84 (32.32)     1:32.91 (32.07)     2:04.47 (31.56)
  4 Christie Clarke           JR Minnesota-MN                   2:06.24  
                  29.46     1:01.55 (32.09)     1:33.96 (32.41)     2:06.24 (32.28)
  5 Breanne Siwicki           FR Minnesota-MN                  x2:07.47  
                  28.97     1:00.95 (31.98)     1:34.35 (33.40)     2:07.47 (33.12)
  6 Grace Wold                FR Wisconsin-WI                   2:07.50  
                  29.80     1:02.04 (32.24)     1:34.92 (32.88)     2:07.50 (32.58)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Nick Orf                  FR Minnesota-MN                   1:50.75  
                  24.99       53.29 (28.30)     1:22.13 (28.84)     1:50.75 (28.62)
  2 Brandon Hatanaka          JR Minnesota-MN                   1:50.95  
                  25.85       54.87 (29.02)     1:23.05 (28.18)     1:50.95 (27.90)
  3 Andrew Hartbarger         JR Minnesota-MN                   1:52.03  
                  25.51       54.22 (28.71)     1:23.17 (28.95)     1:52.03 (28.86)
  4 Josh Anderson             SO Wisconsin-WI                   1:55.85  
                  25.83       55.18 (29.35)     1:25.52 (30.34)     1:55.85 (30.33)
  5 Harrison Tran             FR Wisconsin-WI                   1:56.37  
                  25.99       55.12 (29.13)     1:24.91 (29.79)     1:56.37 (31.46)
  6 Tj Thompson               SO Wisconsin-WI                   1:59.69  
                  26.48       56.58 (30.10)     1:27.70 (31.12)     1:59.69 (31.99)
 
Event 13  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kiera Janzen              JR Minnesota-MN                   1:50.09  
                  26.62       54.70 (28.08)     1:22.54 (27.84)     1:50.09 (27.55)
  2 Madeline Hoch             FR Minnesota-MN                   1:51.24  
                  26.28       54.17 (27.89)     1:22.72 (28.55)     1:51.24 (28.52)
  3 Lauren Votava             SO Minnesota-MN                   1:51.68  
                  26.36       55.34 (28.98)     1:23.53 (28.19)     1:51.68 (28.15)
  4 Aja Van Hout              JR Wisconsin-WI                   1:51.79  
                  26.35       54.94 (28.59)     1:23.47 (28.53)     1:51.79 (28.32)
  5 Jessica Plant             JR Minnesota-MN                  x1:51.86  
                  26.69       55.16 (28.47)     1:23.76 (28.60)     1:51.86 (28.10)
  6 Caroline Palm             JR Wisconsin-WI                   1:53.62  
                  26.59       55.41 (28.82)     1:24.64 (29.23)     1:53.62 (28.98)
  7 Alex Frasier              JR Wisconsin-WI                   1:54.62  
                  26.33       55.31 (28.98)     1:24.66 (29.35)     1:54.62 (29.96)
  8 Rachel Johnson            SO Wisconsin-WI                  x1:57.87  
                  27.75       57.30 (29.55)     1:27.29 (29.99)     1:57.87 (30.58)
 
Event 14  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas Caldwell         JR Wisconsin-WI                   1:39.47  
                  23.95       49.40 (25.45)     1:14.53 (25.13)     1:39.47 (24.94)
  2 Brett Pinfold             FR Wisconsin-WI                   1:41.27  
                  24.00       50.42 (26.42)     1:15.84 (25.42)     1:41.27 (25.43)
  3 Tyler Hines               SR Wisconsin-WI                   1:43.68  
                  24.51       51.07 (26.56)     1:17.42 (26.35)     1:43.68 (26.26)
  4 CJ Smith                  JR Minnesota-MN                   1:44.08  
                  24.67       51.21 (26.54)     1:17.90 (26.69)     1:44.08 (26.18)
  5 Daniel Brebrick           SR Minnesota-MN                   1:44.60  
                  24.45       50.45 (26.00)     1:17.32 (26.87)     1:44.60 (27.28)
  6 Sean Maloney              FR Wisconsin-WI                  x1:44.74  
                  24.52       51.34 (26.82)     1:18.28 (26.94)     1:44.74 (26.46)
  7 Ben Bravence              SO Minnesota-MN                   1:44.77  
                  24.38       50.81 (26.43)     1:17.34 (26.53)     1:44.77 (27.43)
  8 Ryan Miksch               SO Minnesota-MN                  x1:45.92  
                  24.89       51.79 (26.90)     1:18.64 (26.85)     1:45.92 (27.28)
 
Event 15  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kierra Smith              SO Minnesota-MN                   2:17.61  
                  31.97     1:07.01 (35.04)     1:42.58 (35.57)     2:17.61 (35.03)
  2 Anna Meinholz             SO Wisconsin-WI                   2:18.69  
                  32.09     1:07.88 (35.79)     1:43.97 (36.09)     2:18.69 (34.72)
  3 Jenny Holtzen             SO Wisconsin-WI                   2:21.62  
                  33.01     1:09.00 (35.99)     1:45.15 (36.15)     2:21.62 (36.47)
  4 Maria Carlson             FR Wisconsin-WI                   2:24.50  
                  33.01     1:10.16 (37.15)     1:47.62 (37.46)     2:24.50 (36.88)
  5 Heidi Busack              JR Minnesota-MN                   2:28.74  
                  32.30     1:09.83 (37.53)     1:49.13 (39.30)     2:28.74 (39.61)
 
Event 16  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Nick Schafer              JR Wisconsin-WI                   2:02.28  
                  28.13       59.46 (31.33)     1:30.69 (31.23)     2:02.28 (31.59)
  2 Nick Hatanaka             FR Minnesota-MN                   2:04.02  
                  28.30       59.86 (31.56)     1:31.93 (32.07)     2:04.02 (32.09)
  3 Jake Mandli               SO Wisconsin-WI                   2:05.51  
                  28.92     1:00.91 (31.99)     1:33.30 (32.39)     2:05.51 (32.21)
  4 Jakub Maly                FR Minnesota-MN                   2:07.78  
                  29.17     1:01.77 (32.60)     1:34.82 (33.05)     2:07.78 (32.96)
  5 Spencer Mattox            FR Minnesota-MN                   2:08.44  
                  29.48     1:02.13 (32.65)     1:35.44 (33.31)     2:08.44 (33.00)
  6 Alex Delakis              FR Wisconsin-WI                   2:13.38  
                  29.59     1:03.83 (34.24)     1:38.24 (34.41)     2:13.38 (35.14)
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Tess Behrens              SR Minnesota-MN                   2:02.16  
                  28.88     1:00.06 (31.18)     1:31.39 (31.33)     2:02.16 (30.77)
  2 Emma Paulson              FR Wisconsin-WI                   2:03.59  
                  29.08     1:00.21 (31.13)     1:32.19 (31.98)     2:03.59 (31.40)
  3 Katelyn Holmquist         FR Minnesota-MN                   2:05.72  
                  29.29     1:00.39 (31.10)     1:33.10 (32.71)     2:05.72 (32.62)
  4 Madeline Hazle            FR Wisconsin-WI                   2:06.00  
                  30.30     1:02.15 (31.85)     1:34.02 (31.87)     2:06.00 (31.98)
  5 Trish Nelson              SR Wisconsin-WI                   2:06.43  
                  30.15     1:02.61 (32.46)     1:35.20 (32.59)     2:06.43 (31.23)
  6 Hailey Szews              SR Minnesota-MN                   2:09.40  
                  30.53     1:03.42 (32.89)     1:36.69 (33.27)     2:09.40 (32.71)
  7 Ellen Bloom               FR Minnesota-MN                  x2:10.54  
                  30.78     1:04.25 (33.47)     1:37.80 (33.55)     2:10.54 (32.74)
  8 Madison Blaydes           FR Wisconsin-WI                  x2:11.94  
                  30.78     1:03.45 (32.67)     1:37.22 (33.77)     2:11.94 (34.72)
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Drew teDuits              JR Wisconsin-WI                   1:46.66  
                  25.25       52.06 (26.81)     1:19.32 (27.26)     1:46.66 (27.34)
  2 Luke Bushman              SR Minnesota-MN                   1:50.05  
                  26.13       54.40 (28.27)     1:22.32 (27.92)     1:50.05 (27.73)
  3 Carl Newenhouse           JR Minnesota-MN                   1:50.40  
                  26.06       54.21 (28.15)     1:22.56 (28.35)     1:50.40 (27.84)
  4 Austin Byrd               SO Wisconsin-WI                   1:50.72  
                  26.57       54.92 (28.35)     1:23.12 (28.20)     1:50.72 (27.60)
  5 Ryan O'Donnell            SO Wisconsin-WI                   1:51.36  
                  26.14       54.07 (27.93)     1:23.16 (29.09)     1:51.36 (28.20)
  6 Jack Tribble              FR Minnesota-MN                   1:53.09  
                  26.35       54.55 (28.20)     1:23.55 (29.00)     1:53.09 (29.54)
  7 Christopher Johnson       JR Minnesota-MN                  x1:53.13  
                  26.80       55.68 (28.88)     1:24.78 (29.10)     1:53.13 (28.35)
 
Event 19  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                             7:22.76  
     1) Madeline Hoch FR                2) Lauren Votava SO               
     3) Tori Simenec JR                 4) Kiera Janzen JR                
                  25.94       53.54 (53.54)   1:22.37 (1:22.37)   1:51.39 (1:51.39)
        2:16.55 (25.16)     2:44.42 (53.03)   3:13.03 (1:21.64)   3:41.72 (1:50.33)
        4:07.71 (25.99)     4:36.01 (54.29)   5:04.24 (1:22.52)   5:32.38 (1:50.66)
        5:58.09 (25.71)     6:26.52 (54.14)   6:55.07 (1:22.69)   7:22.76 (1:50.38)
  2 Wisconsin, University of, Madi-WI  'A'                      7:34.33  
     1) Caroline Palm JR                2) Rebecka Palm SR                
     3) Alex Frasier JR                 4) Dana Grindall FR               
                  26.60       55.07 (55.07)   1:23.96 (1:23.96)   1:52.76 (1:52.76)
        2:18.25 (25.49)     2:46.55 (53.79)   3:15.82 (1:23.06)   3:44.81 (1:52.05)
        4:11.09 (26.28)     4:39.91 (55.10)   5:09.19 (1:24.38)   5:38.80 (1:53.99)
        6:04.90 (26.10)     6:34.35 (55.55)   7:04.76 (1:25.96)   7:34.33 (1:55.53)
  3 University of Minnesota-MN  'B'                             7:40.35  
     1) Breanne Siwicki FR              2) Jessica Plant JR               
     3) Devin Ste Marie JR              4) Sam Harding SO                 
                  27.56       57.29 (57.29)   1:27.29 (1:27.29)   1:56.91 (1:56.91)
        2:23.16 (26.25)     2:51.72 (54.81)   3:20.44 (1:23.53)   3:48.71 (1:51.80)
        4:14.77 (26.06)     4:44.48 (55.77)   5:14.32 (1:25.61)   5:43.42 (1:54.71)
        6:10.46 (27.04)     6:40.02 (56.60)   7:10.17 (1:26.75)   7:40.35 (1:56.93)
  4 University of Minnesota-MN  'C'                            x7:40.55  
     1) Abigail Raatz FR                2) Christie Clarke JR             
     3) Amelia Marsh SR                 4) Hailey Szews SR                
                  26.81       56.09 (56.09)   1:25.15 (1:25.15)   1:54.01 (1:54.01)
        2:20.57 (26.56)     2:49.73 (55.72)   3:19.47 (1:25.46)   3:49.26 (1:55.25)
        4:15.81 (26.55)     4:45.17 (55.91)   5:14.87 (1:25.61)   5:43.71 (1:54.45)
        6:10.98 (27.27)     6:40.74 (57.03)   7:10.93 (1:27.22)   7:40.55 (1:56.84)
  5 Wisconsin, University of, Madi-WI  'B'                      8:00.68  
     1) Grace Wold FR                   2) Rachel Johnson SO              
     3) Jenny Holtzen SO                4) Katie Delaney JR               
                  27.63       58.09 (58.09)   1:29.24 (1:29.24)   2:00.10 (2:00.10)
        2:27.14 (27.04)     2:58.10 (58.00)   3:28.69 (1:28.59)   3:59.40 (1:59.30)
        4:27.29 (27.89)     4:58.25 (58.85)   5:30.44 (1:31.04)   6:02.44 (2:03.04)
        6:29.37 (26.93)     6:59.56 (57.12)   7:30.25 (1:27.81)   8:00.68 (1:58.24)
 
Event 20  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Wisconsin, University of, Madi-WI  'A'                      6:42.98  
     1) Nicholas Caldwell JR            2) Brett Pinfold FR               
     3) Cannon Clifton FR               4) Tyler Hines SR                 
                  23.57       48.55 (48.55)   1:13.65 (1:13.65)   1:38.68 (1:38.68)
        2:01.17 (22.49)     2:26.50 (47.82)   2:52.53 (1:13.85)   3:17.93 (1:39.25)
        3:41.50 (23.57)     4:08.08 (50.15)   4:33.48 (1:15.55)   4:59.46 (1:41.53)
        5:22.80 (23.34)     5:48.78 (49.32)   6:15.65 (1:16.19)   6:42.98 (1:43.52)
  2 University of Minnesota-MN  'A'                             6:48.35  
     1) Kyler Van Swol SR               2) Ben Bravence SO                
     3) Logan Redondo SO                4) Brandon Hatanaka JR            
                  22.71       47.76 (47.76)   1:13.77 (1:13.77)   1:39.93 (1:39.93)
        2:02.66 (22.73)     2:29.10 (49.17)   2:56.41 (1:16.48)   3:23.81 (1:43.88)
        3:47.87 (24.06)     4:14.12 (50.31)   4:40.20 (1:16.39)   5:06.61 (1:42.80)
        5:29.80 (23.19)     5:55.41 (48.80)   6:21.71 (1:15.10)   6:48.35 (1:41.74)
  3 University of Minnesota-MN  'B'                             6:51.55  
     1) CJ Smith JR                     2) Carl Newenhouse JR             
     3) Andrew Hartbarger JR            4) Daniel Brebrick SR             
                  24.29       50.61 (50.61)   1:17.18 (1:17.18)   1:43.49 (1:43.49)
        2:06.92 (23.43)     2:33.30 (49.81)   3:00.26 (1:16.77)   3:26.42 (1:42.93)
        3:49.72 (23.30)     4:15.61 (49.19)   4:41.89 (1:15.47)   5:07.85 (1:41.43)
        5:31.40 (23.55)     5:57.81 (49.96)   6:24.59 (1:16.74)   6:51.55 (1:43.70)
  4 Wisconsin, University of, Madi-WI  'B'                      6:52.42  
     1) Damon Zito JR                   2) Sean Maloney FR                
     3) Josh Anderson SO                4) Tj Thompson SO                 
                  24.03       50.36 (50.36)   1:16.63 (1:16.63)   1:42.69 (1:42.69)
        2:06.38 (23.69)     2:32.60 (49.91)   2:59.16 (1:16.47)   3:24.94 (1:42.25)
        3:48.27 (23.33)     4:14.19 (49.25)   4:40.90 (1:15.96)   5:07.16 (1:42.22)
        5:31.08 (23.92)     5:57.50 (50.34)   6:25.03 (1:17.87)   6:52.42 (1:45.26)
  5 University of Minnesota-MN  'C'                            x6:57.80  
     1) Paul Fair FR                    2) Nick Orf FR                    
     3) Jakub Maly FR                   4) Garin Marlow JR                
                  24.12       50.72 (50.72)   1:17.68 (1:17.68)   1:44.39 (1:44.39)
        2:07.99 (23.60)     2:33.99 (49.60)   3:01.19 (1:16.80)   3:27.85 (1:43.46)
        3:51.57 (23.72)     4:18.47 (50.62)   4:46.01 (1:18.16)   5:12.87 (1:45.02)
        5:36.84 (23.97)     6:03.46 (50.59)   6:30.83 (1:17.96)   6:57.80 (1:44.93)

ON WISCONSIN
  • Loading Tweets...
    1 second ago