UW Health Sports Medicine 

Wisconsin Badger National Championships

Wisconsin's National Team Champions

as of 3/21/2011

(These lists includes NCAA team championships won by the University of Wisconsin-Madison including national titles won by Wisconsin teams from organizations other than the NCAA)

 NCAA National Titles
 BOXING (8): 1939, 1942, 1943, 1947, 1948, 1952, 1954, 1956
 MEN'S ICE HOCKEY (6): 1973, 1977, 1981, 1983, 1990, 2006
 MEN'S CROSS COUNTRY (6): 1982, 1983, 1985, 1988, 2005, 2011
 WOMEN'S CROSS COUNTRY (2): 1984, 1985
 WOMEN'S ICE HOCKEY (4): 2006, 2007, 2009, 2011
 MEN'S BASKETBALL (1): 1941
 MEN'S SOCCER (1): 1995
 MEN'S INDOOR TRACK (1): 2007
 Non-NCAA National Titles
 MEN'S ROWING (9): 1951, 1959, 1966, 1973, 1974, 1975, 1986, 1990, 2008
 WOMEN'S ROWING (2): 1975, 1986
 WOMEN'S LIGHTWEIGHT ROWING (5): 2004, 2005, 2006, 2008, 2009
 Wisconsin's NCAA Team Champions By Year (Head Coach)
 1939  Boxing (John J. Walsh)
 1941  Men's Basketball (Harold "Bud" Foster)
 1942  Boxing (John J. Walsh)
 1943  Boxing (John J. Walsh)
 1947  Boxing (John J. Walsh)
 1948  Boxing (John J. Walsh)
 1952  Boxing (John J. Walsh)
 1954  Boxing (John J. Walsh)
 1956  Boxing (John J. Walsh)
 1973  Men's Ice Hockey (Bob "Badger" Johnson)
 1977  Men's Ice Hockey (Bob "Badger" Johnson)
 1981  Men's Ice Hockey (Jeff Sauer)
 1982  Men's Cross Country (Dan McClimon)
 1983  Men's Cross Country (placed second but UTEP disqualified) (Martin Smith)
   Men's Ice Hockey (Jeff Sauer)
 1984  Women's Cross Country (Peter Tegen)
 1985  Men's Cross Country (Martin Smith)
   Women's Cross Country (Peter Tegen)
 1988  Men's Cross Country (Martin Smith)
 1990  Men's Ice Hockey (Jeff Sauer)
 1995  Men's Soccer (Jim Launder)
 2005  Men's Cross Country (Jerry Schumacher)
 2006  Men's Ice Hockey (Mike Eaves)
   Women's Ice Hockey (Mark Johnson)
 2007  Women's Ice Hockey (Mark Johnson)
   Men's Indoor Track and Field (Ed Nuttycombe)
 2009  Women's Ice Hockey (Mark Johnson)
 2011  Women's Ice Hockey (Mark Johnson)
   Men's Cross Country (Mick Byrne)
 National Championships other than NCAA sponsored
 1951  Men's Rowing (Norm Sonju)
 1959  Men's Rowing (Norm Sonju)
 1973  Men's Rowing (Randy Jablonic)
 1974  Men's Rowing (Randy Jablonic)
 1975  Men's Rowing (Randy Jablonic)
 1975  Women's Rowing (Jay Mimier)
 1986  Women's Rowing (Sue Ela)
 1986  Men's Rowing (Randy Jablonic)
 1990  Men's Rowing (Randy Jablonic)
 2004  Women's Lt. Rowing (Mary Shofner)
 2005  Women's Lt. Rowing (Mary Shofner)
 2006  Women's Lt. Rowing (Mary Shofner)
 2008  Men's Rowing (Chris Clark)
 2008  Women's Lt. Rowing (Erik Miller)
 2009  Women's Lt. Rowing (Erik Miller)
 NCAA Individual Champions (as of 3/16/2011)
 1900  Freshmen 8  Rowing (M)  2 miles
 1907  Freshmen 8  Rowing (M)  2 miles
 1921  Lloyd Wilder  Outdoor Track (M)  Pole vault
 1927  Winston Kratz  Swimming (M)  200-yard breaststroke
 1936  Bobby Fadner  Boxing  125 pounds
 1937  Chuck Fenske  Outdoor Track (M)  Mile run
 1939  Walter Mehl  Outdoor Track (M)  2-mile run
 1939  Walter Mehl  Cross Country (M)  4-mile run
 1939  Gene Rankin  Boxing  135 pounds
 1939  Omar Crocker  Boxing  145 pounds
 1939  Woody Swancutt  Boxing  155 pounds
 1939  Truman Torgeson  Boxing  175 pounds
 1940  Woody Swancutt  Boxing  155 pounds
 1940  Nick Lee  Boxing  Heavyweight
 1941  Gene Rankin  Boxing  135 pounds
 1942  Gene Rankin  Boxing  135 pounds
 1942  Warren Jollymore  Boxing  145 pounds
 1942  Cliff Lutz  Boxing  155 pounds
 1942  George Makris  Boxing  175 pounds
 1943  Cliff Lutz  Boxing  145 pounds
 1943  Don Miller  Boxing  155 pounds
 1943  Myron Miller  Boxing  165 pounds
 1943  George Makris  Boxing  175 pounds
 1943  Verdayne John  Boxing  Heavyweight
 1944  Bobby Ray  Outdoor Track (M)  Javelin
 1947  Cliff Lutz  Boxing  145 pounds
 1947  John Lendenski  Boxing  165 pounds
 1948  Don Gehrmann  Outdoor Track (M)  1,500-meter run
 1948  Steve Gremban  Boxing  119 pounds
 1948  Don Dickinson  Boxing  147 pounds
 1948  Calvin Vernon  Boxing  176 pounds
 1948  Vito Parisi  Boxing  Heavyweight
 1949  Don Gehrmann  Outdoor Track (M)  Mile run
 1950  Don Gehrmann  Outdoor Track (M)  Mile run
 1951  Varsity 8  Rowing (M)  2 miles
 1951  Bob Rank  Boxing  Heavyweight
 1952  Walter Deike  Outdoor Track (M)  10,000-meter run
 1952  Bob Morgan  Boxing  147 pounds
 1952  Bob Rank  Boxing  Heavyweight
 1953  Pat Streenan  Boxing  147 pounds
 1953  Ray Zale  Boxing  178 pounds
 1954  Bob Meath  Boxing  156 pounds
 1956  Dean Plemmons  Boxing  112 pounds
 1956  Dick Bartman  Boxing  139 pounds
 1956  Vince Ferguson  Boxing  156 pounds
 1956  Orville Pitts  Boxing  178 pounds
 1956  Truman Sturdevant  Boxing  Heavyweight
 1959  Fred Westphal  Swimming (M)  50-yard freestyle
 1959  Charles Mohr  Boxing  165 pounds
 1959  Varsity 8  Rowing (M)  3 miles
 1960  Brown McGhee  Boxing  132 pounds
 1960  Jerry Turner  Boxing  156 pounds
 1964  Freshmen 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1966  Varsity 8  Rowing (M)  3 miles
 1967  Ray Arrington  Indoor Track (M)  1,000-yard run
 1968  Ray Arrington  Indoor Track (M)  1,000-yard run
 1969  Ray Arrington  Indoor Track (M)  1,000-yard run
 1970  D'Lynn Damron  Swimming (W)  1-meter diving
 1970  D'Lynn Damron  Swimming (W)  1-meter diving
 1970  Pat Matzdorf  Outdoor Track (M)  High jump
 1970  Mark Winzenried  Indoor Track (M)  880-yard run
 1971  Pat Matzdorf  Indoor Track (M)  High jump
 1971  Mark Winzenried  Indoor Track (M)  880-yard run
 1971  Mark Winzenried  Outdoor Track (M)  880-yard run
 1972  Freshmen 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1973  D'Lynn Damron  Swimming (W)  1-meter diving
 1973  Skip Kent  Outdoor Track (M)  880-yard run
 1973  Varsity 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1973  2nd Varsity 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1973  Freshmen 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1974  Rick Lawinger  Wrestling  142 pounds
 1974  Varsity 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1974  2nd Varsity 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1975  Varsity 8  Rowing (W)  1,000 meters
 1975  Varsity 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1975  Varsity 4-  Rowing (M)  2,000 meters
 1976  Peggy Anderson  Swimming (W)  3-meter diving
 1976  Pat Christenson  Wrestling  167 pounds
 1976  Jack Reinwand  Wrestling  126 pounds
 1976  Lee Kemp  Wrestling  174 pounds
 1976  2-mile Relay  Indoor Track (M)  
 1976  Varsity 4-  Rowing (M)  2,000 meters
 1977  Lee Kemp  Wrestling  174 pounds
 1977  Jim Haines  Wrestling  118 pounds
 1978  Ron Jeidy  Wrestling  190 pounds
 1978  Lee Kemp  Wrestling  174 pounds
 1979  Novice 8  Rowing (W)  1,000 meters
 1979  Freshmen 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1980  Randy Jackson  Outdoor Track (M)  3,000-meter steeplechase
 1980  Pat Johnson  Indoor Track (W)  Long jump
 1980  Andy Rein  Wrestling  150 pounds
 1980  Junior Varsity 8  Rowing (W)  1,000 meters
 1980  Novice 8  Rowing (W)  1,000 meters
 1980  Middle. 4 w/ cox.  Rowing (W)  1,000 meters
 1980  Varsity 2-  Rowing (M)  2,000 meters
 1980  Varsity 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1981  French, Allison  Badminton  Doubles
 1981  Pat Johnson  Indoor Track (W)  Long jump
 1981  Pam Moore  Indoor Track (W)  400-meter dash
 1981  4x800-meter Relay  Indoor Track (W)  
 1981  4x800-meter Relay  Outdoor Track (W)  
 1981  Varsity 2-  Rowing (M)  2,000 meters
 1982  French, Allison  Badminton  Doubles
 1982  Pat Johnson  Outdoor Track (W)  Long jump
 1982  Rose Thomson  Outdoor Track (W)  1,500-meter run
 1982  Varsity 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1982  Varsity 2-  Rowing (M)  2,000 meters
 1983  2-mile Relay  Indoor Track (W)  
 1983  Varsity 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1983  Varsity 4-  Rowing (M)  2,000 meters
 1983  Freshmen 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1984  Cathy Branta  Cross Country (W)  5,000-meter run
 1984  Cathy Branta  Indoor Track (W)  3,000-meter run
 1984  Cathy Branta  Outdoor Track (W)  3,000-meter run
 1984  Varsity 2-  Rowing (M)  2,000 meters
 1985  Cathy Branta   Outdoor Track (W)  3,000-meter run
 1985  Cathy Branta  Outdoor Track (W)  1,500-meter run
 1985  Tim Hacker  Cross Country (M)  10,000-meter run
 1985  Jim Jordan  Wrestling  134 pounds
 1985  Dist. Medley Relay  Indoor Track (M)  
 1985  Novice 8  Rowing (W)  1,500 meters
 1985  Freshmen 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1986  Stephanie Herbst  Indoor Track (W)  3,000-meter run
 1986  Stephanie Herbst  Outdoor Track (W)  10,000-meter run
 1986  Stephanie Herbst  Outdoor Track (W)  5,000-meter run
 1986  Jim Jordan  Wrestling  134 pounds
 1986  Varsity 8  Rowing (W)  2,000 meters
 1986  Junior Varsity 8  Rowing (W)  2,000 meters
 1986  2nd Varsity 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1986  Open 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1987  Suzy Favor Hamilton  Indoor Track (W)  Mile run
 1987  Suzy Favor Hamilton  Outdoor Track (W)  1,500-meter run
 1987  Varsity 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1988  Suzy Favor Hamilton  Outdoor Track (W)  1,500-meter run
 1988  Varsity 2-  Rowing (M)  2,000 meters
 1989  Suzy Favor Hamilton  Indoor Track (W)  Mile run
 1989  Suzy Favor Hamilton  Outdoor Track (W)  1,500-meter run
 1989  Dave Lee  Wrestling  167 pounds
 1989  Freshmen 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1990  Suzy Favor Hamilton  Indoor Track (W)  Mile run
 1990  Suzy Favor Hamilton  Indoor Track (W)  3,000-meter run
 1990  Suzy Favor Hamilton  Outdoor Track (W)  800-meter run
 1990  Suzy Favor Hamilton  Outdoor Track (W)  1,500-meter run
 1990  Varsity 8  Rowing (M)  2,000 meters
 1990  Varsity 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1991  Matt Demaray  Wrestling  150 pounds
 1992  Matt Demaray  Wrestling  150 pounds
 1992  Sue Gentes  Outdoor Track (M)  1,500-meter run
 1992  4x800-meter Relay  Indoor Track (M)  
 1993  Donovan Bergstrom  Outdoor Track (M)  3,000-meter steeplechase
 1993  Clare Eichner  Indoor Track (W)  3,000-meter run
 1993  Clare Eichner  Indoor Track (W)  Mile run
 1993  Clare Eichner  Outdoor Track (W)  3,000-meter run
 1993  Clare Eichner  Outdoor Track (W)  1,500-meter run
 1993  Amy Wickus  Indoor Track (W)  800-meter run
 1993  Kim Sherman  Outdoor Track (W)  800-meter run
 1993  4x800-meter Relay  Indoor Track (W)  
 1993  Novice 4  Rowing (W)  2,000 meters
 1994  Amy Wickus  Indoor Track (W)  800-meter-run
 1995  Kathy Butler  Cross Country (W)  5,000-meter run
 1995  Kathy Butler  Outdoor Track (W)  3,000-meter run
 1995  Amy Wickus  Indoor Track (W)  800-meter run
 1995  Amy Wickus  Outdoor Track (W)  1,500-meter run
 1995  Novice 4  Rowing (W)  2,000 meters
 1996  Kathy Butler  Outdoor Track (W)  3,000-meter run
 1996  Jason Casiano  Indoor Track (M)  5,000-meter run
 1996  Jeff Walter  Wrestling  Heavyweight
 1996  Dist. Medley Relay  Indoor Track (W)  
 1996  Novice 4  Rowing (W)  2,000 meters
 1996  Freshmen 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1997  Kathy Butler  Outdoor Track (W)  3,000-meter run
 1997  Pascal Dobert  Outdoor Track (M)  3,000-meter steeplechase
 1997  James Dunkleberger  Outdoor Track (M)  Decathlon
 1997  Reggie Torian  Outdoor Track (M)  110-meter high hurdles
 1998  Freshmen 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1998  Varsity 4-  Rowing (M)  2,000 meters
 1998  Varsity 2-  Rowing (M)  2,000 meters
 1999  Erica Palmer  Cross Country (W)  5,000-meter run
 1999  Freshmen 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1999  Varsity 4-  Rowing (M)  2,000 meters
 1999  Varsity 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 1999  Open 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 2000  Donny Pritzlaff  Wrestling  165 pounds
 2000  Freshmen 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 2000  Varsity 4-  Rowing (M)  2,000 meters
 2000  Varsity 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 2000  Open 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 2001  Donny Pritzlaff  Wrestling  165 pounds
 2001  Open 4+  Rowing (M)  2,000 meters
 2001  Varsity 4-  Rowing (M)  2,000 meters
 2002  Varsity 4-  Rowing (M)  2,000 meters
 2003  Varsity 4-  Rowing (M)  2,000 meters
 2003  Varsity 2-  Rowing (M)  2,000 meters
 2004  Varsity Lt. 8  Rowing (W)  2,000 meters
 2004  Simon Bairu  Cross Country (M)  10,000-meter run
 2005  Chris Solinsky  Indoor Track (M)  3,000-meter run
 2005  Simon Bairu  Cross Country (M)  10,000-meter run
 2005  Varsity Lt. 8  Rowing (W)  2,000 meters
 2006  Chris Solinsky  Indoor Track (M)  3,000-meter run
 2006  Chris Solinsky  Outdoor Track (M)  5,000-meter run
 2006  Varsity Lt. 8  Rowing (W)  2,000 meters
 2007  Chris Solinsky  Indoor Track (M)  5,000-meter run
 2007  Chris Solinsky  Outdoor Track (M)  5,000-meter run
 2008  Varsity Lt. 8  Rowing (W)  2,000 meters
 2008  Varsity 8  Rowing (M)  2,000 meters
 2009  Varsity Lt. 8  Rowing (W)  2,000 meters
 2010  Andrew Howe  Wrestling  165 pounds
 2011  Maggie Meyer  Swimming  200-yard backstroke
 2011  Varsity Lt. 4+  Rowing (W)  2,000 meters
 2012  Varsity Lt. 4+  Rowing (W)  2,000 meters
ON WISCONSIN
Single Game Tickets
  • Loading Tweets...
    1 second ago