UW Health Sports Medicine 

Badgers land 82 on spring Academic All-Big Ten team


ON WISCONSIN
<b>Becca Ruegsegger led UW's Academic All-Big Ten honorees with a 4.0 grade-point average</b>

ON WISCONSIN
Becca Ruegsegger led UW's Academic All-Big Ten honorees with a 4.0 grade-point average
ON WISCONSIN

June 7, 2011

MADISON, Wis. -- A total of 82 Wisconsin student-athletes earned Academic All-Big Ten honors for the spring and at large sports to close out the 2010-11 academic year, announced the Big Ten on Monday.

Women’s hockey goaltender Becca Ruegsegger led the way for UW on the spring list with a 4.0 grade-point average. The Lakewood, Colo., native also received the NCAA’s Elite 88 Award this year while being honored as a WCHA Scholar Athlete and named to the All-WCHA Academic team.

In addition to Ruegsegger, seven other members of the women’s hockey team also earned Academic All-Big Ten honors.

Men’s tennis standout Marek Michalicka garnered academic all-conference honors after making a third-straight appearance in the NCAA singles championship. Michalicka was also named first-team All-Big Ten and was a Sportsmanship Award honoree.

Senior outfielder Jennifer Krueger and rowers Vanessa Kleiss and Rachel Buchholtz joined the academic group. Krueger was named second-team all-region and named third-team All-Big Ten for a third-consecutive year. Kleiss and Buchholtz were both named to all-central region teams by the Collegiate Rowing Coaches Association (CRCA).

A total of 1,078 spring and at-large sports student-athletes were named Academic All-Big Ten. To be eligible for Academic All-Big Ten selection, student-athletes must be letterwinners who are in at least their second academic year at their institution and carry a cumulative grade-point average of 3.0 or higher.

Sport    Yr.    Major    Hometown
Men’s Hockey
Scott Gudmandson    Sr.    Economics     Sherwood Park, Alberta
Ryan Little    Jr.    Real Estate     Fond Du Lac, Wis.
Eric Springer    Jr.    Consumer Affairs     Wrightstown, Wis.
Mitch Thompson    So.    Undeclared     Onalaska, Wis

Men's Golf
Anthony Aicher    So.    Consumer Science     Wausau, Wis.
Christopher Meyer    Jr.    Marketing     Edina, Minn.
Eric Schremp    So.    Pre-Business     Wausau, Wis.
Thomas Welk    Jr.    Kinesiology    Bismarck, N.D.

Men’s Rowing
Steve Dudek    Sr.    History/English     Manitowoc, Wis.
Daniel Gengler    Jr.    Materials Sciences & Engineering     Eagan, Minn.
Luke Jucket    Jr.    Biomedical Engineering     Sauk City, Wis.
David Lucas    Sr.    Marketing/Management & Human Resources     Hartland, Wis.
Daniel Moore    Sr.    Pharmacy    Sussex, Wis.
Cody Rissman    So.    Environmental Studies     Dekalb, Ill.
Zach Rodenbough    Sr.    Economics     Tallahassee, Fla.

Men’s Tennis
Billy Bertha    So.    Business Finance & Investment Banking     Whitefish, Bay, Wis.
Marek Michalicka    Sr.    Economics     Ricany, Czech Republic

Men’s Track and Field
Mohammed Ahmed    So.    Undeclared    St. Catharines, Ontario
Reed Connor    So.    Undeclared     The Woodlands, Texas
Mickey DeFilippo    Sr.    Economics     St. Louis, Mo.
David Grzesiak    Sr.    Agricultural Business Management     Brookfield, Wis.
Brady Hammon    Sr.    Consumer Affairs     Glasford, Ill.
Brett Hartman    So.    Secondary Education     Hortonville, Wis.
Ian Jansen    Sr.    Nursing     Salt Lake City, Utah
Elliot Krause    Jr.    Mathematics     Appleton, Wis.
Luke Rucks    Sr.    Mechanical Engineering      Wisconsin Rapids, Wis.

Softball
Ashley Hanewich    Sr.    Sociology    Bradenton, Fla.
Kelsey Horton    So.    Pre Dietetics     Overland Park, Kan.
Jennifer Krueger    Sr.    Risk Management And Actuarial Science     Portage, Wis.

Women’s Golf
Ellen Arkin    Jr.    Spanish     Reedsburg, Wis.
Lindsay Danielson    So.    Finance     Osceola, Wis.
Jessie Gerry    Jr.    Kinesiology     Madison, Wis.
Alexis Nelson    So.    Pre-Business     Mason, Ohio

Women’s Hockey
Mallory Deluce    Sr.    Communication Arts     London, Ontario
Meghan Duggan    Sr.    Biology     Danvers, Mass.
Alev Kelter    So.    Art     Eagle River, Alaska
Stefanie McKeough    So.    Retailing     Carlsbad Springs, Ontario
Carla Pentimone    Jr.    Communication     Arts Chicago, Ill.
Carolyne Prevost    Jr.    Kinesiology     Sarnia, Ontario
Geena Prough    Sr.    History     Farmington, Mich.
Becca Ruegsegger*    So.    African Languages & Literature     Lakewood, Colo.

Women’s Lightweight Rowing
Helen Beckner    So.    International Studies     Washington, D.C.
Constance Chucholowski    So    Political Science     San Diego, Calif.
Taylor Fries    Sr.    Special Education     Westport, Conn.
Jennifer Gross    So.    Undeclared     Minnetonka, Minn.
Grace Lautman    Sr.    Nutritional Sciences     Seattle, Wash.
Jessica Lund    So.    Undeclared    Lake Oswego, Ore.
Breanne Lynch    Sr.    Psychology     Hartland, Wis.

Women’s Rowing
Rachel Buchholtz    Jr.    Consumer Affairs     East Troy, Wis.
Rebekah Foelker    Sr.    Psychology     Watertown, Wis.
Lisa Godhardt    Sr.    Biology     Menasha, Wis.
Katherine Hanes    So.    Sociology     Germantown, Wis.
Vanessa Kleiss    Jr.    Wildlife Ecology     Grantsburg, Wis.
Jacquelyn Koykkar    So.    Mechanical Engineer     Madison, Wis.
Hayley Leinss    Jr.    Spanish     West Bend, Wis.
Hanna Lynch    So.    Biology     Eagan, Minn.
Kate Mansfield    Jr.    Biology     Decorah, Iowa
Lauren Pietila    Jr.    Biology     Hartford, Wis.
Jane Roberts    Jr.    Geography/Comm. Arts     Arlington, Va.
Anna Schettle    Sr.    Social Work/Women's Studies     Oshkosh, Wis.
Shannon Schlack    Sr.    Human Development     Brooklyn, Wis.
Kendall Schmidt    So.    Civil Engineering    Greenfield, Wis.
Amy Slesar    So.    Economics     Pewaukee, Wis.
Margaret Yale    Sr.    Biology     Racine, Wis.

Women’s Tennis
Hannah Berner    So.    Undecided     Brooklyn, N.Y.
Angela Chupa    Jr.    Industrial Engineering     Bradenton, Fla.
Lauren Gruber    Jr.    Nutritional Sciences     Milwaukee, Wis.
Aleksandra Markovic    Jr.    Civil Engineering     Belgrade, Serbia
Jessica Seyferth    Sr.    Communication Arts     Ann Arbor, Mich.
Alaina Trgovich    Jr.    Psychology     Munster, Ind.

Women’s Track and Field
Megan Beers    Jr.    Elementary Education     Brooklyn, Wis.
Ashley Beutler    Jr.    Human Development & Family Studies     New Glarus, Wis.
Caitlin Comfort    Jr.    Communication Arts     Peoria, Ill.
Carrie Edmunds    So.    Consumer Affairs     Prior Lake, Minn.
Karen Greuel    Sr.    Kinesiology     Madison, Wis.
Cassie Hintz    Gr.    Civil & Environmental Engineering    Stillwater, Maine
Monika Jakutyte    Jr.    Consumer Affairs     Naperville, Ill.
Sunni Massop    Sr.    Human Development & Family Studies     Athens, Wis.
Jackie Pasholk    So.    Communication Arts    Delafield, Wis.
Megan Rennhack    Jr.    Art    Reeseville, Wis.
Egle Staisiunaite    Sr.    Kinesiology     Downers Grove, Ill.
Karlye Wolff    Sr.    Psychology And Sociology     Waukesha, Wis.

* - Student-athletes with 4.0 GPAs

ON WISCONSIN
Single Game Tickets
  • Loading Tweets...
    1 second ago