UW Health Sports Medicine 

Badgers place 98 student-athletes on Big Ten Academic All-Conference teams


ON WISCONSIN <b>Kimberly Dinh posted a cumulative 4.0 GPA</b>
ON WISCONSIN
Kimberly Dinh posted a cumulative 4.0 GPA
ON WISCONSIN

May 31, 2012

MADISON, Wis. -- Ninety-eight Wisconsin student-athletes have earned the honor of being named to the spring Big Ten Academic All-Conference team, the Big Ten Conference announced Thursday.  

Women's golfer Kimberly Dinh, women's lightweight rower Jenna Pavelec and women's tennis player Alaina Trgovich led the Badgers in the classroom with cumulative 4.0 GPAs.

Women's track and field led Wisconsin with 18 student-athletes earning the honor, while the Big Ten champion men's track and field team placed 13 on the list.

Women's rowing and women's lightweight rowing saw 19 named Academic All-Conference, while the men's rowing team added 14 to the list.

The men's hockey had eight skaters honored and women's hockey team had four.

Women's tennis (7), women's golf (6), men's golf (4), softball (3) and men's tennis (2) round out the list of Wisconsin's honorees.  

A total of 1,154 spring and at-large sports student-athletes were named to the team. The list of honored student-athletes features 87 softball players, 132 women's rowers, 51 men's and 36 women's golfers, 50 men's and 58 women's tennis athletes, 163 men's and 198 women's track and field standouts and 139 men's (including hockey and rowing) and 131 women's (including hockey and lightweight rowing) at-large athletes.

To be eligible for Academic All-Big Ten selection, student-athletes must be letterwinners who are in at least their second academic year at their institution and carry a cumulative grade-point average of 3.0 or higher.

Men's Hockey
Tyler Barnes, So. Pre-Business Eagan, Minn.
Chase Drake, So. Pre-Business Mosinee, Wis.
Joe Faust, So. Pre-Business Bloomington, Minn.
Gavin Hartzog, So. Pre-Business Pewaukee, Wis.
Ryan Little, Jr. Real Estate Fond du Lac, Wis.
Eric Springer, Sr. Consumer Affairs Wrightstown, Wis.
Mitch Thompson, Jr. Zoology Onalaska, Wis.
Mark Zengerle, So. Life Sciences Communications Rochester, N.Y.

Men's Golf
Anthony Aicher, Jr. Personal Finance Wausau, Wis.
Chris Meyer, Sr. Marketing Edina, Minn.
Eric Schremp, Jr. Real Estate Wausau, Wis.
Thomas Welk, Sr. Kinesiology Bismarck, N.D.

Men's Rowing
Kyle Anderson, Jr. Physics Engineering Elmhurst, Ill.
Brad Betts, Sr. Chemistry Grafton, Wis.
Lowell McNicholas, Sr. Political Science Madison, Wis.
Daniel Gengler, Sr. Materials Science And Engineering Eagan, Minn.
Luke Juckett, Sr. Biomedical Engineering Sauk City, Wis.
James Oldeschulte, Sr. Genetics Williams Bay, Wis.
Michael Patinkin, Sr. Industrial Engineering Roswell, Ga.
Eric Rhiel, Jr. Microbiology Menomonie, Wis.
Kevin Ripley, Sr. Mechanical Engineering Pulaski, Wis.
Cody Rissman, Jr. Exercise & Movement Science Dekalb, Ill.
John Schoback, Sr. Finance Delafield, Wis.
Leon Suvak, So. Undeclared Reston, Va.
Ryan Thompson, Sr. Accounting Green Bay, Wis.
Andrew Weiland, Sr. Chemical Engineering Upper Arlington, Ohio

Men's Tennis
Billy Bertha, Jr. Finance Whitefish Bay, Wis.
Petr Satral, So. Pre-Business Klatovy, Czech Republic

Men's Track & Field
Mohammed Ahmed, Jr. Political Science St. Catharines, Ontario
Michael Brice, So. Special Education Kaukauna, Wis.
Daniel Buechel, Jr. Sociology St. Peter, Wis.
Reed Connor, Jr. Marketing Houston, Texas
Mickey DeFilippo, Sr. Economics St. Louis, Mo.
Jacob Erschen, So. Kinesiology Pewaukee, Wis.
Rob Finnerty, Sr. Communication Arts Burnsville, Minn.
David Grzesiak, Sr. Agricultural Business Management Brookfield, Wis.
Brady Hammon, Sr. Consumer Affairs Glasford, Ill.
Ian Jansen, Sr. Nursing Salt Lake City, Utah
Elliot Krause, Sr. Mathematics Appleton, Wis.
Alex Thompson, So. Undeclared Rockford, Ill.
Tyler Woloszyk, So. Undeclared Milwaukee, Wis.

Softball
Kelsey Horton, Jr. Nutritional Science Overland Park, Kan.
Mary Massei, So. Pre-Elementary Education Chino Hills, Calif.
Stephanie Peace, So. Consumer Science New Braunfels, Texas

Women's Golf
Ellie Arkin, Sr. Spanish Reedsburg, Wis.
Abby Busler, So. Sociology Oregon, Wis.
Lindsay Danielson, Jr. Finance Osceola, Wis.
Kimberly Dinh, So. Chemistry Midland, Mich.
Jessie Gerry, Sr. Kinesiology Madison, Wis.
Alexis Nelson, Jr. Marketing Mason, Ohio

Women's Hockey
Alev Kelter, Jr. Art Eagle River, Alaska
Natalie Berg, So. Pre-Medicine Minnetonka, Minn.
Carolyne Prevost, Sr. Kinesiology Sarnia, Ontario
Stefanie McKeough, Jr. Retailing Carlsbad Springs, Ontario

Women's Lightweight Rowing
Constance Chucholowski, Jr. Political Science San Diego, Calif.
Sophie Gavell, So. Nutritional Sciences Wayland, Mass.
Gillian Lapadat, Jr. Kinesiology Lino Lakes, Minn.
Jessica Lund, Jr. Biology and Environmental Studies Lake Oswego, Ore.
Jenna Pavelec, So. Political Sciences, French and International Studies Mequon, Wis.
Erin Wylie, Jr. Journalism Buffalo, N.Y.

Women's Rowing
Rachel Buchholtz, Sr. Consumer Affairs East Troy, Wis.
Vanessa Kleiss, Sr. Wildlife Ecology Grantsburg, Wis.
Jacquelyn Koykkar, Jr. Mechanical Engineering Madison, Wis.
Hayley Leinss, Sr. Spanish West Bend, Wis.
Hanna Lynch, Jr. Biology Eagan, Minn.
Kate Mansfield, Sr. Biology and Life Sciences Decorah, Iowa
Caitlin Mueller, Sr. Nursing Kohler, Wis.
Jane Roberts, Sr. Communication Arts and Geography Arlington, Va.
Kendall Schmidt, Jr. Civil Engineering Greenfield, Wis.
Amy Slesar, Jr. Economics Pewaukee, Wis.
Katelyn Swanson, Jr. Kinesiology Red Wing, Minn.
Sara Watermolen, Sr. Nursing Sturgeon Bay, Wis.
Monica Whitehouse, So. Nursing Big Bend, Wis.

Women's Tennis
Caroline Bauer, So. Undecided Winnetka, Ill.
Hannah Berner, Jr. Sociology Brooklyn, N.Y.
Angela Chupa, Sr. Industrial Engineering Bradenton, Fla.
Lauren Gruber, Sr. Nutritional Science Milwaukee, Wis.
Aleksandra Markovic, Sr. Civil Engineering Belgrade, Serbia
Nicky Stracar, So. Undecided Jericho, N.Y.
Alaina Trgovich, Gr. Rehab Psychology Munster, Ind.

Women's Track & Field
Megan Beers, Sr. Elementary Education Brooklyn, Wis.
Ashley Beutler, Jr. Human Development & Family Studies New Glarus, Wis.
Liga Blyholder, So. Kinesiology Lee's Summit, Mo.
Caitlin Comfort, Sr. Communication Arts Peoria, Ill.
Carrie Edmunds, Jr. Consumer Affairs Prior Lake, Minn.
Dani Fischer, Sr. Pharmacy Eau Claire, Wis.
Kate Flood, Sr. Textile & Apparel Design Delavan, Wis.
Monika Jakutyte, Sr. Consumer Affairs Naperville, Ill.
Lavinia Jurkiewicz, So. Undeclared Chicago, Ill.
Hanna Knurr, Sr. Pharmacy Waterford, Wis.
Erin Krause, So. Undeclared Plymouth, Minn.
Deanna Latham, So. Elementary Education Newbury, Mass.
Abby Lueck, Jr. Nursing Columbus, Wis.
Katelyn Malcore, So. Undeclared Brookfield, Wis.
Laura McGinnis, So. Human Development & Family Studies Middleton, Wis.
Victoria Paulson, So. Kinesiology Ellendale, Minn.
Sophie Roth, So. Art Accord, N.Y.
Theresa Selestow, So. Kinesiology Sussex, Wis.

ON WISCONSIN
Bowl Central
  • Loading Tweets...
    1 second ago