Main Page

About Us

Academic Achievements

Services

Future Badgers

Student-Athlete Development

Tutor Program

Student-Athlete Handbook

Calendar of Events

Buckinghams & Awards

Community Service Request Form

MY UWbadgers.com

Big Ten Sportsmanship Award

Beginning in 2003, the Big Ten instituted Sportsmanship Awards. Each year, one member of each varsity sports team on every campus is chosen by his or her institution as a Sportsmanship Award honoree. From each university’s list, two Outstanding Sportsmanship Award winners are then selected. All of the Sportsmanship Award honorees have distinguished themselves through sportsmanship and ethical behavior. In addition, these student-athletes must be in good academic standing and must have demonstrated good citizenship outside of the sports-competition setting.

The University of Wisconsin Big Ten Outstanding Sportsmanship Award winners appear below, and the complete list of Sportsmanship Award honorees for all sports from each year follow.

Outstanding Sportsmanship Award Winners
2012-13 Jared Berggren Men's Basketball
  Lindsay Danielson Women's Golf
2011-12 Kyle Jefferson Men's Track and Field
  Anya Covington Women's Basketball
2010-11 Scott Tolzien Football
  Meghan Duggan Women's Ice Hockey
2009-10 Chris Maragos Football
  Vicky Opitz Women's Rowing
2008-09 Nate Larkin Men's Track and Field
  Audra Jeffers Women's Volleyball
2007-08 Luke Swan Football
  Audra Jeffers Women's Volleyball
2006-07 Joe Detmer Men's Track and Field
  Sara Bauer Women's Ice Hockey
2005-06 Tyler Turner Men's Wrestling
  Lindsay McMillan Women's Golf
2004-05 Joe Ebinger Men's Swimming and Diving
  Boo Gillette Softball
2003-04 Eric Hanson Men's Soccer
  Kaitlin Reiss Softball
2002-03 Kirk Penney Men's Basketball
  Tara Clack Women's Track and Field
Sportsmanship Honorees
2012-13 Jared Berggren Men's Basketball
  Jacki Gulczynski Women's Basketball
  Maverick Darling Men's Cross Country
  Anne Gregory Women's Cross Country
  Shelton Johnson Football
  John Gullberg Men's Golf
  Lindsay Danielson Women's Golf
  Derek Lee Men's Ice Hockey
  Brianna Decker Women's Ice Hockey
  Ben Ruble Men's Rowing
  Erin Wylie Women's Lightweight Rowing
  Melanie Moranski Women's Rowing
  Kyle McCrudden Men's Soccer
  Carly Vogel Women's Soccer
  Maria Van Abel Softball
  Chris Wiederecht Men's Swimming and Diving
  Paulina Gralow Women's Swimming and Diving
  Petr Satral Men's Tennis
  Helen Rabot Women's Tennis
  Danny Block Men's Indoor Track and Field
  Abby Wiegel Women's Indoor Track and Field
  Maverick Darling Men's Outdoor Track and Field
  Emmon Rogers Women's Outdoor Track and Field
  Julie Mikaelsen Volleyball
  Connor Medbery Wrestling
2011-12 Rob Wilson Men's Basketball
  Anya Covington Women's Basketball
  Michael Brice Men's Cross Country
  Dani Fischer Women's Cross Country
  Aaron Henry Football
  Thomas O'Bryan Men's Golf
  Jessie Gerry Women's Golf
  Justin Schultz Men's Ice Hockey
  Hilary Knight Women's Ice Hockey
  Sean Tuffy Men's Rowing
  Anais Webster Women's Lightweight Rowing
  Jane Roberts Women's Rowing
  Blake Succa Men's Soccer
  Julia Roddar Women's Soccer
  Stephanie Peace Softball
  Jeff Morris Men's Swimming and Diving
  Ashley Wanland Women's Swimming and Diving
  Petr Satral Men's Tennis
  Nicky Stracar Women's Tennis
  Japheth Cato Men's Indoor Track and Field
  Carrie Edmunds Women's Indoor Track and Field
  Kyle Jefferson Men's Outdoor Track and Field
  Megan Beers Women's Outdoor Track and Field
  Caroline Workman Volleyball
  Cole Tobin Wrestling
2010-11 Keaton Nankivil Men's Basketball
  Taylor Wurtz Women's Basketball
  Elliot Krause Men's Cross Country
  Karen Greuel Women's Cross Country
  Scott Tolzien Football
  Thomas Welk Men's Golf
  Carly Werwie Women's Golf
  Ryan Little Men's Ice Hockey
  Meghan Duggan Women's Ice Hockey
  Matthew Hinkamp Men's Rowing
  Taylor Fries Women's Lightweight Rowing
  Kate Mansfield Women's Rowing
  Jon Rzepka Men's Soccer
  Leigh Williams Women's Soccer
  Cassandra Darrah Softball
  Alex Riegert Men's Swimming and Diving
  Jenna Haney Women's Swimming and Diving
  Marek Michalicka Men's Tennis
  Aleksandra Markovic Women's Tennis
  Zach Mellon Men's Indoor Track and Field
  Jameice DeCoster Women's Indoor Track and Field
  Patrick Plank Men's Outdoor Track and Field
  Megan Rennhack Women's Outdoor Track and Field
  Janelle Gabrielsen Volleyball
  Trevor Brandvold Wrestling
2009-10 Jason Bohannon Men's Basketball
  Ashley Thomas Women's Basketball
  Elliot Krause Men's Cross Country
  Megan Beers Women's Cross Country
  Chris Maragos Football
  Thomas Welk Men's Golf
  Beth Weinstein Women's Golf
  Blake Geoffrion Men's Ice Hockey
  Geena Prough Women's Ice Hockey
  Brian Wyhms Men's Rowing
  Adrienne Winfield Women's Lightweight Rowing
  Vicky Opitz Women's Rowing
  Jon Rzepka Men's Soccer
  Ashley Hedges Women's Soccer
  Kendall Grimm Softball
  Austin Cox Men's Swimming and Diving
  Lauren Borja Women's Swimming and Diving
  Michael Dierberger Men's Tennis
  Angela Chupa Women's Tennis
  Luke Rucks Men's Indoor Track and Field
  LaQuita Brazil Women's Indoor Track and Field
  Nate Larkin Men's Outdoor Track and Field
  Carly Ducharm Women's Outdoor Track and Field
  Kelsey Maloney Volleyball
  Drew Hammen Wrestling
2008-09 Marcus Landry Men's Basketball
  Anya Covington Women's Basketball
  Landon Peacock Men's Cross Country
  Sarah Hurley Women's Cross Country
  Chris Pressley Football
  Pat Duffy Men's Golf
  Jeana Dahl Women's Golf
  Shane Connelly Men's Ice Hockey
  Angie Keseley Women's Ice Hockey
  Ed Newman Men's Rowing
  Taylor Fries Women's Lightweight Rowing
  Brittany Renault Women's Rowing
  Kenny Dix Men's Soccer
  Darcy Riley Women's Soccer
  Theresa Boruta Softball
  Luke Lengfeld Men's Swimming and Diving
  Anna Chang Women's Swimming and Diving
  Marek Michalicka Men's Tennis
  Katya Mirnova Women's Tennis
  Brennan Boettcher Men's Indoor Track and Field
  Trina Dusso Women's Indoor Track and Field
  Nate Larkin Men's Outdoor Track and Field
  Amy Lewis Women's Outdoor Track and Field
  Audra Jeffers Volleyball
  Drew Hammen Wrestling
2007-08 Brian Butch Men's Basketball
  Brittany Heins Women's Basketball
  Brandon Bethke Men's Cross Country
  Amanda Ganser Women's Cross Country
  Luke Swan Football
  Danny Zimmerman Men's Golf
  Katie Elliott Women's Golf
  Davis Drewiske Men's Ice Hockey
  Emily Morris Women's Ice Hockey
  Adam Barhamand Men's Rowing
  Elizabeth Carroll Women's Lightweight Rowing
  Meghan Roh Women's Rowing
  Nick Caronna Men's Soccer
  Ann Eshun Women's Soccer
  Theresa Boruta Softball
  Brett Koerten Men's Swimming and Diving
  Katie Twitchell Women's Swimming and Diving
  Marek Michalicka Men's Tennis
  Jessica Seyferth Women's Tennis
  Peter Dykstra Men's Indoor Track and Field
  Lindsey Biel Women's Indoor Track and Field
  Peter Dykstra Men's Outdoor Track and Field
  Jessica Stoltenberg Women's Outdoor Track and Field
  Audra Jeffers Volleyball
  Dallas Herbst Wrestling
2006-07 Alando Tucker Men's Basketball
  Brittany Heins Women's Basketball
  Tim Nelson Men's Cross Country
  Emily Post Women's Cross Country
  John Stocco Football
  Pat Duffy Men's Golf
  Jill Ries Women's Golf
  Andrew Joudrey Men's Ice Hockey
  Sara Bauer Women's Ice Hockey
  Sam Austin Men's Rowing
  Brittany Alioto Women's Lightweight Rowing
  Susan Masterson Women's Rowing
  Frank Iaizzo Men's Soccer
  Kara Kabellis Women's Soccer
  Valyncia Raphael Softball
  Taylor Mathis Men's Swimming and Diving
  Kristy Brager Women's Swimming and Diving
  Lachezar Kasarov Men's Tennis
  Kaylan Caiati Women's Tennis
  Joe Detmer Men's Indoor Track and Field
  Lindsey Lewis Women's Indoor Track and Field
  Nathan Brown Men's Outdoor Track and Field
  Alex McCannel Women's Outdoor Track and Field
  Audra Jeffers Volleyball
  Tyler Turner Wrestling
2005-06 Alando Tucker Men's Basketball
  Janese Banks Women's Basketball
  Ben Gregory Men's Cross Country
  Maggie Grabow Women's Cross Country
  Jonathan Orr Football
  Garrett Jones Men's Golf
  Lindsay McMillian Women's Golf
  Tom Gilbert Men's Ice Hockey
  Sara Bauer Women's Ice Hockey
  Ryan Larson Men's Rowing
  Andrea Ryan Women's Lightweight Rowing
  Meghan Stevens Women's Rowing
  Aaron Hohlbein Men's Soccer
  Jessica Ring Women's Soccer
  Kaitlin Reiss Softball
  Tom Molzahn Men's Swimming and Diving
  Tina Wanezek Women's Swimming and Diving
  Lachezar Kasarov Men's Tennis
  Kaylan Caiati Women's Tennis
  Nathan Brown Men's Indoor Track and Field
  Anna Evans Women's Indoor Track and Field
  Demi Omole Men's Outdoor Track and Field
  Lindsey Blaisdell Women's Outdoor Track and Field
  Jocelyn Wack Volleyball
  Tyler Turner Wrestling
2004-05 Mike Wilkinson Men's Basketball
  Ebba Gebisa Women's Basketball
  Matt Tegenkamp Men's Cross Country
  A'Havahla Haynes Women's Cross Country
  Scott Starks Football
  Garrett Jones Men's Golf
  Jill Ries Women's Golf
  Tom Gilbert Men's Ice Hockey
  Sara Bauer Women's Ice Hockey
  John Dyreby Men's Rowing
  Diane Martins Women's Lightweight Rowing
  Colleen Gosa Women's Rowing
  Eric Hanson Men's Soccer
  Jessica Ring Women's Soccer
  Boo Gillette Softball
  Joe Ebinger Men's Swimming and Diving
  Andrea Wiesner Women's Swimming and Diving
  Lachezar Kasarov Men's Tennis
  Katie McGaffigan Women's Tennis
  Jvontai Hanserd Men's Indoor Track and Field
  Courtney Bauer Women's Indoor Track and Field
  Nate Brown Men's Outdoor Track and Field
  Lindsey Blaisdell Women's Outdoor Track and Field
  Jill Odenthal Volleyball
  Brady Reinke Wrestling
2003-04 Mike Wilkinson Men's Basketball
  Kjersten Bakke Women's Basketball
  Josh Spiker Men's Cross Country
  Hilary Edmondson Women's Cross Country
  Jim Sorgi Football
  Garrett Jones Men's Golf
  Lindsay McMillian Women's Golf
  Bernd Bruckler Men's Ice Hockey
  Meghan Hunter Women's Ice Hockey
  Chase Phillips Men's Rowing
  Eva Payne Women's Lightweight Rowing
  Christina Strasser Women's Rowing
  Eric Hanson Men's Soccer
  Elly Patterson Women's Soccer
  Kaitlin Reiss Softball
  Kevin Zakrzewski Men's Swimming and Diving
  Emily Carpenter Women's Swimming and Diving
  Alex Kasarov Men's Tennis
  Kaylan Caiati Women's Tennis
  Ashraf Fadel Men's Indoor Track and Field
  Kym Hubing Women's Indoor Track and Field
  Jon Mungen Men's Outdoor Track and Field
  Angie Kolanko Women's Outdoor Track and Field
  Lisa Zukowski Volleyball
  Tom Clum Wrestling
2002-03 Kirk Penney Men's Basketball
  Ebba Gebisa Women's Basketball
  Adam Wallace Men's Cross Country
  Elaine Canchola Women's Cross Country
  Brooks Bollinger Football
  Brian Brodell Men's Golf
  Katie Connelly Women's Golf
  Dan Boeser Men's Ice Hockey
  Kathryn Greaves Women's Ice Hockey
  Peter Nagle Men's Rowing
  Alexandra Endress Women's Lightweight Rowing
  Ashley Mays Women's Rowing
  Eric Hanson Men's Soccer
  Lauren Schmidt Women's Soccer
  Boo Gillette Softball
  Dale Rogers Men's Swimming and Diving
  Betsy Hassebroek Women's Swimming and Diving
  Scott Green Men's Tennis
  Katie McGaffigan Women's Tennis
  Ryan Tremelling Men's Track and Field
  Tara Clack Women's Track and Field
  Lisa Zukowski Volleyball
  Tom Clum Wrestling

ON WISCONSIN
Season Tickets
  • Loading Tweets...
    1 second ago